نام مجله گل آقا را چه کسی پیشنهاد داد؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۲۳:۴۹ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
آرش محبی کارشناس برند رسانه به نقل از حسین توفیق سردبیر مجله طنز توفیق می‌گوید که وی نام «گل آقا» را به کیومرث صابری فومنی برای طنزنویسی پیشنهاد داده و صابری هم پس از انقلاب از این نام برای مجله گل آقا استفاده کرده است.

حسن توفیقرویداد۲۴  آرش محبی، روزنامه نگار و کارشناس برند رسانه با انتشار پستی در اینستاگرام در واکنش به درگذشت حسین توفق نوشت: ۱۱ خردادماه آقای حسن توفیق از قدیمی‌های روزنامه‌نگاری طنز ایران درگذشت. حسن آقا کاریکاتوریست بود و به همراه برادرانش، حسین و عباس مجله طنز و انتقادی توفیق را با محوریت پرسوناژی به نام کاکا توفیق به شکلی جسورانه و آزار دهنده برای حکومت پهلوی و ارکان فرمایشی آن مثل مجلس، اداره می‌کردند که البته در نهایت با فشار امیرعباس هویدا مجبور به تعطیلی آن در سال ۱۳۵۰ شدند.

از تاثیر مجله و برادران توفیق بر روزنامه‌نگاری طنز ایران همین بس که کیومرث صابری فومنی، پایه‌گذار نامی‌ترین مجله طنز پس از انقلاب یعنی «گل آقا» یکی از کشف‌های آنها بود. حسین که به گفته خودش ۲۱ سال سردبیر توفیق بود و در فروردین سال۱۳۹۶ مرحوم شد، در گفتگویی که با من و یکی از همکاران در مرداد سال ۱۳۸۹داشت، گفت:« شاید مطلع نباشید که اسم گل آقا و نازخاتون از اسامی معروف شمالی بودند را من به {کیومرث} صابری داده بودم تا برخی از مطالب{توفیق} را با آن اسامی بنویسد.» این مطالب به شدت مورد توجه و استقبال خوانندگان توفیق قرار گرفت و احتمالا مرحوم صابری هم در نامگذاری گل آقا به این حسن پیشنهاد و سابقه نظر داشته است.

به هرحال آرزومندم رفتن حسن آقا و حسین آقا به معنای یک نقطه پایان درشت بر کارنامه برادران توفیق در تاریخ روزنامه‌نگاری ایران و رسم و سلوک آنها نباشد و این نسل به هر شکل ممکن، خط دوام خودش را پیدا کند. این دوام مهم است زیرا بدون آن شالوده‌ و جوهره‌ای برای پوست‌اندازی و به روز شدن وجود ندارد. گسست کامل و از آن طرف پیوست بی چون و چرا با گذشته، هر دو برای روزنامه نگاری ایران آسیب زاست.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
0
0
یادش بخیر در دهه شصت این مجله رو مرحوم پدرم میخرید
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: