چین: همکاری تهران-پکن، یکجانبه گرایی آمریکا را به چالش کشیده است | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - ۲۸ تير ۱۳۹۹
تلویزیون مرکزی چین در گزارشی تحلیلی برنامه جامع همکاری‌های ایران و چین را محصول و معلول فشار‌های حداکثری و تحریم‌های آمریکا علیه ایران دانست و تاکید کرد که همکاری تهران و پکن یکجانبه گرایی آمریکا را به چالش کشیده است.
قرارداد ایران و چین
رویداد۲۴ "سی. سی. تی. وی" تلویزیون دولتی چین روز شنبه در این گزارش آورده است که فشار‌های غرب بخصوص آمریکا پس از خروج دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا از توافقنامه بین المللی سال ۲۰۱۵ میلادی باعث رویکرد تازه‌ای شده است که از جمله آن موضوع برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین است.

تلویزیون چین نوشته است این برنامه نه تنها جنجال برانگیز نیست بلکه یک طرح همکاری کاملا عملگرایانه است که سابقه آن به سال ۲۰۱۶ میلادی و زمان برقراری روابط مشارکتی راهبردی دو کشور باز می‌گردد تهران و پکن آن سال تصمیم گرفتند ارزش مبادلات تجاری را به ۶۰۰ میلیارد دلار ارتقا دهند اکنون هم در حال همکاری و رایزنی درباره این برنامه هستند.

گزارش با یاداوری اینکه پس از خروج آمریکا از برجام، واشنگتن تحت تحریم و فشار حداکثری، تلاش کرده است ایران را در انزوای اقتصادی قرار دهد نوشت علاوه بر این آمریکا ضمن ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، از هیچ فشاری تحت راهبرد یکجانبه علیه ایران در عرصه‌های مختلف دریغ نکرده است.

تلویزیون چین با اشاره به اینکه امروز عمده بانک‌های غربی و در واقع نظام بانکی غرب تحت انحصار آمریکا است نوشت: به دلیل تحریم‌های غرب اروپایی هم تحت فشار قرار گرفته اند و نتوانسته اند با ایران تجارت معمول داشته باشند تهدید آمریکا علیه آن‌ها باعث فاصله گرفتن این کشور‌ها از بازار ایران شده است.

این رسانه تصریح کرده است در چنین شرایطی طبیعی به نظر می‌رسد که ایران و چین روی برنامه جامع ۲۵ ساله همکاری‌ها رایزنی کنند و به دنبال پیشبرد برنامه‌ای باشند که یکجانبه گرایی، تحریم و فشار‌های آمریکا را به چالش بکشد و دست دو کشور را برای تبادلات تجاری با یوان پول ملی چین باز بگذارد.

بیشتر بخوانید: نگاهی بر تاریخچه بدعهدی‌های چین/ پکن تا چه اندازه قابل اعتماد است؟
تلویزیون چین به روابط دو کشور چین و ایران به عنوان شرکای بزرگ تجاری پرداخته و نوشته است برخی تصورشان بر این است که برنامه به دلیل فشار‌های آمریکا عملی نمی‌شود، اما موضوعات مختلفی وجود دارد که وضعیت را متفاوت نشان می‌دهد ایران یک منبع بزرگ انرژی و عرضه کننده این فراورده است و گذرگاه انرژی چین برای ورود به خلیج فارس و اروپا محسوب می‌شود همزمان شاهد آن هستیم که فاصله بین چین و آمریکا روز به روز بیشتر می‌شود.

گزارش تاکید می‌کند برخلاف دیدگاه برخی که موانعی برای پیشبرد همکاری‌ها می‌بینند ایران و چین بخصوص در طول یک دهه گذشته دو شریک قابل اعتماد سیاسی و اقتصادی بوده اند و تلاش غرب برای انزوای ایران، این کشور را به شریک و بازار معتبرتری برای چین تبدیل کرده است.

تلویزیون چین در بخش دیگری از مطلب از قول «وامیکا کاپور» محقق دانشگاه یونسای کره جنوبی می‌نویسد: ایران در سال‌های اخیر تحت فشار شدید اقتصادی از سوی غرب بویژه آمریکا بوده است، اما روابط نزدیک با چین جایگاه این کشور را در سازمان همکاری شانگ‌های و برنامه راه ابریشم مستحکم می‌کند و اعتبار و فرصت‌های اقتصادی ایران را افزایش می‌دهد.

این محقق براین باور است برنامه جامع همکاری‌های ایران و چین یک طرح همکاری کاملا عملگرایانه برای دو کشوری است که یکی عرضه کننده بزرگ انرژی دنیا است و دیگری نیز ۷۵ درصد از نفت مورد نیازش را وارد می‌کند این طرح برای ایران امیدوار کننده و برای غرب ناامید کننده است و به چین این امکان را می‌دهد که در کنار پیشبرد برنامه راه ابریشم جدید، نقشی سازنده در پیشبرد صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس ایفا کند و سدی در برابر ماجراجویی‌های نظامی ارتش آمریکا در منطقه باشد.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: