نفس کشیدن را یاد بگیرید! | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۷ - ۱۲ مرداد ۱۳۹۹
یک کارشناس ورزشی می‌گوید: تنفس عمیق و صحیح، عملکرد ذهن و بدن را بهبود می‌بخشد و فشار خون را کاهش می‌دهد.

اخبار سلامت

رویداد۲۴ مجتبی کرمی اظهار کرد: در بسیاری از روش‌های درمانی از تکنیک تنفسی برای کاهش استرس استفاده می‌شود. کارکرد اصلی تنفس، تامین اکسیژن مورد نیاز بدن است. اما علاوه بر آن تنفس صحیح روشی قدرتمند و کاملاً در دسترس جهت غلبه بر استرس و اضطراب در آدمی شناخته شده است.

 وی افزود: تنفس عمیق و صحیح، عملکرد ذهن و بدن را بهبود می‌بخشد، فشار خون را کاهش می‌دهد و با ایجاد حس آرامش استرس را به میزان زیادی کاهش می‌دهد. شاید با خود بگویید "نفس کشیدن که دیگر یاد گرفتنی نیست"، اما نکته اینجاست که عادت‌های تنفسی ضعیف و نادرستی که از کودکی در فرد شکل گرفته‌اند نه تنها اکسیژن مورد نیاز بدن را به اندازه کافی تامین نمی‌کند، بلکه به سیستم تنفسی آسیب‌هایی می‌زنند.
 
وی ادامه داد: با یکسان کردن مدت زمان دم و بازدم می توان آرامش را به بدن بازگرداند. برای این کار تلاش کنید تا دم و بازدم نفس‌هایتان تا چهار شماره طول بکشد. برای تنفس فقط از بینی هوا را داخل ریه‌ها دهید و باز از طریق بینی آن را خارج کنید. در هر مرتبه تا چهار شماره این کار را به درازا بکشانید تا آرامش و تعادل به بدنتان باز گردد. تنفس یکسان باعث می شود یک اصطکاک طبیعی در برابر جریان هوا ایجاد شود، همچنین با تمرکز بر نفس‌هایتان به یک نوع آگاهی از بدن و طریقه عملکرد آن رسیده که این خود نوعی تمرین ذهن آگاهی برای کاهش استرس است.


بیشتر بخوانید: اگر این نشانه‌ها را دارید حتما به بیماری ریوی دچار شده ایداین کارشناس تاکید کرد: بهترین زمان انجام این روش قبل از خواب است، به ویژه اگر مشکل بی‌خوابی دارید؛ این تکنیک می‌تواند در کاهش آشفتگی‌های ذهنی و استرس‌های روز بعد بسیار موثر باشد. به منظور آرامش و تمرکز بیشتر می‌توانید زمان دم و بازدم را تا 8 شماره افزایش دهید.
 

کرمی با بیان اینکه استرس‌هایی که به سلامتی روح و جسم بدن انسان ضرر می‌رسانند، تصریح کرد: تقریباً همه انسان‌ها در زندگی روزمره خود کماکان تحت فشار روانی قرار دارند. حتی استرس ناچیز هم سبب بیماری می‌شود. به این دلیل، هرگونه استرس هرچند که سطحی باشد، باید جدی گرفته شود.
 
وی خاطرنشان کرد: هر چیزی که در وجود انسان تنش ایجاد کند استرس‌زا است؛ استرس به هر پیمانه‌ای که باشد در حقیقت یک فشار روانی و احساسی است که بیش از حد تحمل یک فرد است، از همین رو اثرات استرس در افراد مختلف متفاوت است.
 
این مربی ورزشی یادآور شد: وقتی تعادل جسم و روان انسان به هم بریزد بدن در برابر آن واکنش نشان می‌دهد تا همین تعادل از دست رفته را بازیابد و این عمل استرس است.
 
مجتبی کرمی اظهار کرد: استرس عوامل بیرونی و درونی دارد. از جمله عوامل بیرونی آن می توان از تغییر شغل، بیکاری، نقل مکان به محل دیگری، ازدواج، مرگ و یا بیماری، تلاش برای کسب رضایت دیگران و... نام برد. ناراحتی‌های جسمانی و روانی یک فرد شامل عوامل درونی استرس هستند.
 
این کارشناس ورزشی توضیح داد: علائم استرس از جمله اضطراب بدون دلیل خاص، خواب نآارام، کم حوصلگی، خشم و پرخاشگری، فشار در قفس سینه، سوزش معده، خشکی دهان، داغ و یا سرد شدن بدن، غمگینی، لرزش بدن، سرگیجه، تغییر تنفس، تکرار ادرار، سردرد و یا دردهای پراکنده بدنی، آه کشیدن بی‌مورد، تغییر ضربان قلب، خستگی جسمانی، عرق کردن زیاد از حد معمول، کم‌اشتهایی و عدم تمرکز حافظه خوانده می‌شوند.
 
وی تاکید کرد: تمرین‌های تمرکز حواس، مانند مدیتیشن یا روش تسلط بر ذهن، ورزش‌های خاص برای آمادگی جسمانی روحی به نام های پیلاتس و یوگا، می‌توانند از استرس یا فشار روانی کاسته و از سلامتی روانی و جسمی حمایت کنند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: