تاریخ انتشار: ۱۱:۴۰ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
گزارش رویداد۲۴ از چهره هفته؛

شراکت‌های پیچیده عباس صمیمی متهم ۶.۶ میلیارد یورویی پتروشیمی/ ائتلاف با اصولگرایان، شراکت با جهانگیری

پرونده بازرگانی پتروشیمی همچنان توسط قاضی مسعودی مقام در حال رسیدگی است. آنگونه که قاضی پرونده گفته تخلفات این پرونده ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است؛ این یعنی ۳ برابر کل بدهی بابک زنجانی. رویداد۲۴ در این گزارش روابط و شرکت‌های متهمان این پرونده همچون عباس صمیمی و شرکای آن‌ها را بررسی کرده است.

عباس صمیمی

رویداد۲۴ روز شنبه هفدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مدیر عامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ١۴ متهم دیگر امروز شنبه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

رقم بدهی‌های بابک زنجانی حدود دو میلیارد دلار عنوان می‌شود، اما به گفته مسعودی‌مقام قاضی پرونده، بدهی پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی، ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است؛ یعنی سه برابر بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت که با بخش ناچیزی از پول آن کارخانه و هتل‌هایی در انگلستان و افغانستان خریداری شده است.

در ابتدا گفته می‌شد عباس صمیمی (عضو وقت هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی و مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری ایران) و علیرضا علایی رحمانی (عضو وقت هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی) متهمان اصلی این پرونده هستند، اما بعدا اسامی دیگری نیز در این پرونده مطرح شد؛ برخی از آنها فراری شدند (مثل مهدی شریفی نیک نفس و مرجان شیخ الاسلامی آل آقا و محمدحسین شیرعلی)، برخی هم به دادگاه احضار نشده‌اند (مثل علینقی خاموشی)

در شرکت بازرگانی پتروشیمی اشخاص مطرح دیگری هم حضور داشته‌اند که تا امروز نام هیچکدام از آن‌ها در دادگاه مطرح نشده است. سال گذشته زاکانی در نامه‌ای به وزیر اطلاعات نوشته بود «جناب آقای علوی برای جنابعالی سوال برانگیز نیست در پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی مطرح در شعبه سوم دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی نامی از آقایان علینقی خاموشی به عنوان سهامدار و رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری ایران بعنوان خریدار شرکت بازرگانی پتروشیمی وجود ندارد!»

در دوره احمدی نژاد سایت بازتاب چند گزارش درباره «مافیای پتروشیمی» و وابستگی آن به حزب موتلفه نوشت و از «علینقی خاموشی» به عنوان «پدرخوانده» این مافیا نام برد که شرکت بازرگانی پتروشیمی را خریده‌اند. البته حزب موتلفه و مصطفی میرسلیم به این سوال رویداد۲۴ اینگونه پاسخ داده که علینقی خاموشی مدت زیادی است که در موتلفه حضور نداشته و اگر تخلفی دارد، دادگاه باید او را جلب کند.


بیشتر بخوانید: خاموشی‌های اقتصاد ایران/ خانواده‌ای برای تمام فصول


شرکت بازرگانی پتروشیمی

چهره اصلی پرونده بازرگانی پتروشیمی عباس صمیمی است؛ صمیمی از ۲۸ فروردین ۹۱ و در دولت احمدی نژاد وارد هیات مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی شده است. او مدیرعامل و رئیس هیات مدیره ده‌ها شرکت دیگر در زمینه پتروشیمی است.

ارتباط عباس صمیمی با برخی اعضای موتلفه جالب توجه است؛ شرکت سرمایه‌گذاری ایران که هم عباس صمیمی و هم علیرضا علایی رحمانی در آن حضور دارند شرکت دیگری است که چند شخصیت برجسته موتلفه در آن حضور دارند و در رسانه‌های اقتصادی به عنوان شرکت موتلفه‌ای‌ها شناخته می‌شود. در واقع این شرکت بود که در دولت احمدی نژاد شرکت بازرگانی پتروشیمی را خرید. 

شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان هماکنون مالک مهمترین شرکت‌های ایران است؛ گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان، شرکت بازرگانی پتروشیمی، شرکت نخل بارانی پردیس، شرکت انرژی‌گستر جم، شرکت فراساحل ایران، پتروشیمی کارون، پتروشیمی شیراز، پتروشیمی تخت جمشید، صنایع پتروشیمی کرمانشاه، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی ایلام، پتروشیمی ارومیه، پتروشیمی فسا، پتروشیمی جهرم، پتروشیمی گچساران، پتروشیمی لردگان، پتروشیمی صدف عسلویه و پتروشیمی داراب، شرکت پارس پرند دیبا، شرکت کالابازار ایرانیان، شرکت حمل‌ونقل پتروشیمی، شرکت اسپک و شرکت فن آسا و معدن مس ریگان

«توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا» نام شرکت دیگری است که خاموشی و صمیمی در آن شراکت دارند. مهدی شریفی نیک نفس دیگر متهم فراری پرونده پتروشیمی نیز عضو هیات مدیره همین شرکت است.

خاموشی و صمیمی البته در شرکت پتروشیمی گچساران نیز شریک هستند. نام محسن تاجگردون برادرزاده غلامرضا تاجگردون نیز در میان اعضای هیات مدیره این شرکت دیده می‌شود.

عباس صمیمی نیز مثل بسیاری دیگر از سیاستمداران ایران، یک موسسه خیریه دارد. بنیاد نیکوکاری یاس فاطمه النبی نام این موسسه خیریه است. اما یک نام آشنا در این خیریه حضور دارد. مهدی جهانگیری کوهشاهی برادر اسحاق جهانگیری که مدتی به خاطر یک پرونده دیگر در زندان بود، ریاست هیات مدیره خیریه فاطمه النبی را بر عهده دارد. احتمالا دلیل همکاری آنها، سابقه همکاری در «شرکت اختصاصی بازارگردانی گروه گردشگری ایرانیان» است. سید بهاالدین حسینی هاشمی چهره مشترک دیگر این شرکت‌هاست که پیش از این مدیر عاملی بانک صادرات و بانک سرمایه را به عهده داشته و مهدی جهانگیری او را به عنوان معاون نظارت بر سرمایه‌‌گذاری و شرکت‌های گروه مالی گردشگری منصوب کرده بود.

شرکت دیگری که عباس صمیمی و مهدی جهانگیری در آن حضور دارند، شرکت مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر است. از سال ۹۲ یک چهره آشنا در هیات مدیره این شرکت به چشم می‌خورد؛ سردار محمد رویانیان، از فرماندهان نیروی انتظامی و مدیر عامل سابق پرسپولیس که چند بار نیز به قوه قضاییه احضار شد.

اما جالب‌ترین عضویت عباس صمیمی، حضور در هیات مدیره «مرور وقایع جهان» است؛ موسسه‌ای فرهنگی، هنری که خبرگزاری موج را مدیریت می‌کند. این مجموعه در سال ۱۳۸۱ با مجوز رسمی از وزارت ارشاد اسلامی به عنوان نخستین خبرگزاری خصوصی کشور به ثبت رسیده و تاکنون به فعالیت خود ادامه داده است. عباس صمیمی در این مجموعه با مصطفی میرسلیم (نماینده فعلی مجلس) حیدر مصلحی (وزیر اطلاعات احمدی نژاد) حمیدرضا فولادگر (نماینده سابق اصفهان) محمدرضا پورابرهیمی (نماینده کرمان) و ولی الله سیف (رئیس سابق بانک مرکزی) شریک بوده است.

از دیگر اعضای هیئت مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی می‌توان به ابوذر ندیمی نماینده سابق مجلس اشاره کرد. ابوذر ندیمی رئیس هیات مدیره تولید خودرو و صنعت خزر، رئیس هیات مدیره شکر، رئیس هیات مدیره رویان مدیسا، نائب رئیس هیات مدیره فولاد غرب آسیا و نایب رییس هیات مدیره تجارت پایا طا‌ها نیز بوده است.

پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی همچنان در حال رسیدگی است؛ آنگونه که جزییات اخبار دادگاه این پرونده نشان می‌دهد فساد شبکه‌ای بسیار پیچیده‌ای انجام شده که تا زمان رسیدگی پرونده ۶.۶ میلیارد یورو از اموال بیت المال غارت شده است؛ اگر می‌خواهید بدانید این رقم چقدر است، کافی بدانید حدود 400 برابر بودجه سازمان محیط زیست فقط در این پرونده غارت شده است.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
امان الله
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۷
0
1
آقای صمیمی از بس که با همه صمیمی بوده است
اورابعنوان رییس هیات مدیره اکثرپتروشیمی های پردرآمد کشور منصوب کرده اند
وبااین کارمسولین امر بدترین ظلم رادرحقش انجام داده اند
ولی اصلا وابدا ایرادی ندارد
انسان جایزالخطامیباشد
اوکه از حضرت آدم بالاتر نیست
که باوسوسه شیطان ازبهشت اخراج شد
قربونت بزرگیت برم خدا
یکی را میدهی تیلیاردی نعمت
یکی را نان جوآغشته درخون
بنازم به این مملکت وقوانینش
اکثریت مردیم از گرسنگی ویه عده خاص باپول توجیبی بچه هاشون بهترین وگرانترین املاک جهان خریداری میشود
خدایا به کی پناه ببریم
غلامرضا حاجاجپپور
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۹
0
0
سلام خواهشمندم هیچگونه تصویری و آگهی بازرگاني درگوش اینجانب درج وتبلیغات غیرقانونی و از این رو به عنوان یادآوری برای آن اپوراتر. خلاصه این مورد را جدی گرفت
راسو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
0
0
واقعا صد افسوس...
اینم نتیجه کار اقتصادی کردن توی این مملکت!!! توی این کشور تمامیه آدمایی که توی اقتصاد و کار اقتصادی حرفی واسه گفتن دارن همشون زندان!!!! خاک بر سرتون که بجای حمایت از بخش خصوصی فقط دنبال چوب کردن لای چرخ بخش خصوصی هستین!!جالبه آقای صمیمی نزدیک به 30ساله مشغول فعالیت در بزرگترین بخش های اقتصادی کشوره و قاضی خطاب بهش میگه شما اقتصاد چمیدونی چیه!!!!!!! هه
نظرات شما
نظرسنجی
پیش‌بینی شما از آینده قیمت دلار چیست؟
پیشخوان