تاریخ انتشار: ۰۹:۰۸ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۹
یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در شرایط فعلی نقدینگی بین دو بازار بورس و مسکن می‌چرخد، گفت: سیاست‌های دولت در حوزه بین الملل تاثیر زیادی در بخش مسکن دارد و دولت باید برای ایجاد آرامش در اقتصاد سیاست‌های داخلی و خارجی را تنظیم کند.
نقدینگی با بورس و مسکن
رویداد۲۴ سعید آگشته کارشناس اقتصاد مسکن اظهار کرد: بازار مسکن با حوزه‌هایی مثل ارز، طلا و بورس متفاوت است. دولت این امکان را دارد که هر چند به صورت موقت جلوی رشد نرخ ارز یا طلا را بگیرد، اما دو طرف معادله بخش مسکن یعنی تولید کننده و مصرف کننده در اختیار دولت نیست و دولت‌ها از ابتدا دخالت هدفمندی در این دو حوزه نداشته‌اند.

وی افزود: از طرف دیگر موضوعات سیاسی بین الملل در حوزه مسکن تاثیر گذار است و تعاملات بین‌المللی معمولاً منجر به گسیل نقدینگی به حوزه مسکن می‌شود و این ورود سرمایه به افزایش قیمت دامن می‌زند.

این کارشناس اقتصاد مسکن درباره علت نوسانات قیمت در ماه‌های اخیر گفت: وقتی سایر آلترناتیو‌ها بسته می‌شود در اقتصاد ایران سه یا چهار حوزه خاص برای سرمایه گذاری باقی می‌ماند. در این شرایط گاهی سرمایه بین بورس و مسکن دست به دست می‌شود، گاهی به بازار ارز و بورس میرود و مدتی در بازار طلا یا مسکن می‌چرخد. معتقدم در شرایط کنونی نقدینگی بین بورس و مسکن سیال است.

بیشتر بخوانید: بورس همچنان جای سرمایه‌گذاری است؟
آگشته درباره استدلال برخی مسئولان از جمله وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه ارائه آمار مسکن به رشد قیمت‌ها دامن می‌زند گفت: آمار در هر بخش اقتصادی پایه برنامه ریزی است و یک اصل اساسی محسوب می‌شود. از طرف دیگر وظیفه دولت شفاف سازی است.

وی درباره پیش‌بینی از آینده بازار مسکن تاکید کرد: تا زمانی که دولت، اقتصاد کشور را به صورت یک پکیج نبیند و مجموعه آن را با سیاست‌های داخلی و خارجی تنظیم نکند همین وضعیت ادامه می‌یابد. ممکن است التهابات در یک بازار از بین برود و در بازار دیگر بروز کند.

آگشته خاطرنشان کرد: چهار حوزه بورس٬ ارز٬ طلا و مسکن بازار‌های رقیب هستند، اما با توجه به اعتقادات سنتی مردم که مثلاً بیان می‌کنند پول را به خاک بدهیم ضرر نمی‌کنیم و از طرف دیگر به لحاظ مفاهیم اقتصادی٬ مسکن یک کالای امن برای سرمایه گذاری است که می‌تواند در دراز مدت سایر رقبا را شکست دهد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، مردادماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران به ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۷.۴ درصد و نسبت به ماه قبل ۱۰.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد. همچنین در مردادماه ۱۳۹۹ تعداد معاملات به ۹۰۸۰ فقره رسیده که نسبت به ماه گذشته ۳۵.۴ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۷۵.۸ درصد افزایش داشته است.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، بورس ، مسکن
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: