تاریخ انتشار: ۱۵:۰۷ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۹

استالین برترین شخصیت شوروی و روسیه شد

روس‌ها ژوزف استالین دومین رهبر شوروی را به عنوان برترین و تاثیرگذارترین چهره تاریخ این کشور وقت و روسیه و بالاتر از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری کنونی قرار دادند.

استالین

رویداد۲۴ بر پایه یافته‌های پژوهش مردمی مرکز نظرسنجی لوادا سنتر روسیه که امروز (دوشنبه) انتشار یافت، آمده است: ۳۸ درصد پاسخ دهندگان یوسف (ژوزف) استالین را چهره محبوب خود خواندند.

۳۴ درصد نیز پوتین و همچنین آلکساندر پوشکین شاعر و نویسنده برجسته روس را در جایگاه دوم چهره‌های محبوب خود قرار دادند.

بر اساس نتایج نظرسنجی، ولادیمیر لنین رهبر انقلاب بلشویکی و بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۱۷ و پطر اول تزار وقت روسیه هم در ردیف‌های سوم و چهارم چهره‌های محبوب روس‌ها قرارگرفته اند.

ژوزف ویسارینویچ جوگاشویلی که دسامبر ۱۸۷۸ در گرجستان امپراتوری روسیه به دنیا آمد، پس از مرگ ولادیمیر ایلیچ اولیانوف لنین بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی، توانست در مبارزه قدرت لئون تروتسکی را شکست دهد و سال ۱۹۲۲ به مقام دبیرکلی حزب کمونیست برسد.

بسیاری حکومت استالین را به برخورداری از «کیش شخصیت پرستی» و بهره گرفتن از شیوه‌های مخفی حذف مخالفین متهم می‌کنند و از سوی دیگر نیز گروهی جانشین لنین را معمار تبدیل شوروی از جامعه و اقتصاد سنتی عقب مانده به یکی از قدرت‌های برتر اقتصادی و صنعتی دنیا می‌شناسند.

بسیاری از برنامه‌های فراگیر مربوط به رفاه اجتماعی مانند برخورداری همگان از مسکن و درمان رایگان، امکان تحصیلات عالی، تضمین شغل و بنیادگذاری دانشگاه‌های بزرگ از جمله دستاورد‌های اجرای چندین برنامه توسعه در حدود ۳۰ سال دوران مسئولیت رهبر وقت شوروی شناخته می‌شود.

اما نیکیتا خروشچف جانشین استالین در کنگره معروف حزب کمونیست شوروی که سال ۱۹۵۶ برگزار شد با محکوم کردن عملکرد دوران حکومت استالین روند مشهور «استالین زدایی» را آغاز کرد.

مطابق نتایج آخرین نظرسنجی بنیاد افکار عمومی روسیه که در ماه می‌انتشار یافت، ۵۰ درصد روس‌ها با سطوح مختلف ارزیابی، عملکرد استالین در مقام رهبر شوروی را به ویژه در دوره جنگ دوم جهانی و پیروزی در این نبرد که به جنگ کبیر میهنی شهرت یافته است، مثبت ارزیابی می‌کنند.منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: استالین ، شوروی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: