معاون وزیر اقتصاد: آینده اقتصاد ایران به بورس گره خورده است | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۴ - ۲۴ شهريور ۱۳۹۹
معاون وزیر اقتصاد و دارایی گفت: آینده اقتصاد ما با بازار سرمایه گره خورده است و با ابزار اوراق تبعی و اوراق خزانه و بازارگردانی سهامداران نباید نگران نوسانات بازار سرمایه باشند.

بورس

رویداد۲۴ محمدعلی دهقان دهنوی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: در کشور ما بار اصلی تأمین مالی بر دوش بانک‌ها بوده است، اما اکنون ما انتخاب کرده‌ایم که بازار سرمایه را به‌عنوان تأمین‌کننده مالی اقتصاد کشور حمایت کنیم و توسعه دهیم.

معاون وزیر اقتصاد ضمن بیان اینکه نوسانات ذات بازار سرمایه است و در همه جای دنیا بورس با افت و خیز‌هایی روبه‌روست، به اقدامات حمایتی از بازار سرمایه و سهامداران خرد اشاره کرد و گفت: باید در ابتدا نقدشوندگی برای این بازار ایجاد کنیم و از رفتار‌های هیجانی جلوگیری کنیم و باید ساختار‌های بازار را به‌نحوی اصلاح کنیم که سرمایه‌گذاران خرد کمتر آسیب ببینند.

دهقان دهنوی گفت: از ابتدای سال جریان ورودی به بازار سرمایه مثبت بوده و بیش از ۱۰۰هزار میلیارد تومان وارد بورس شده است. اما بازار ما متوسط سهام شناورش کمتر از ۲۵ درصد است و ۷۵ درصد سهام دست سهامداران عمده است.

وی افزود: رفتار‌های هیجانی برخی سهامداران خرد تعادل بازار را به هم می‌زند و باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود و این موضوع فقط به خود آن‌ها آسیب نمی‌زند بلکه به سهامداران عمده نیز آسیب می‌زند. برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی بازار سرمایه سهامداران عمده انگیزه دارند که با بازارگردانی مانع رفتار‌های هیجانی شوند و آرامش را به بازار برگردانند.


بیشتر بخوانید: پیش‌بینی رئیس سابق سازمان بورس از آینده بازار/ بورس حباب ندارد


معاون وزیر اقتصاد و دارایی اضافه کرد: نگاه بلندمدت در سهامداری و انتخاب درست سهام و خرید غیر مستقیم سهام از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری مانع زیان سهامداران می‌شود.

دهقان دهنوی افت و خیز بورس را طبیعی دانست و گفت: چرا حقوقی‌ها آرامند؟ چون آن‌ها بازار و سهام را به‌خوبی می‌شناسند و انتخاب کرده‌اند در این بازار باشند.

مهدی طغیانی نیز گفت: جلسه غیرعلنی و ۳ساعته دیروز مجلس درباره حمایت از بازار سرمایه بود. بازارگردانی باید جدی‌تر اتفاق بیفتد تا بازار به تعادل بازگردد، باید محدودیت‌های بازارگردانی را کمتر کنیم، یکی از محدودیت‌ها دامنه نوسانات است که باید به‌شکل پویا درآید.


این نماینده مجلس نقش مجلس را نظارتی دانست و ابراز کرد: نهاد‌ها و شرکت‌های دولتی و عمومی که در بازار حضور داشته‌اند حالا باید نقش تاریخی خود را در بازار به‌عنوان بازارگردان ایفا کنند. بورس دیگر بورس سابق نیست و نیاز به تحول سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دارد.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این برنامه ضمن اشاره به شرایط بازار سرمایه و اقدامات سازمان بورس در مسیر توسعه این نهاد اقتصادی سهام خزانه را مدنظر قرار داد و گفت: مکانیسم سهام خزانه به این شکل است که ناشرین می‌توانند تا ۱۰ درصد سهمشان را از بازار جمع‌آوری کنند که این کار طبیعتاً به نقدشوندگی بازار کمک و نگرانی سهامداران خرد را مرتفع می‌کند.

محمدحسن ابراهیمی سروعلیا اضافه کرد: دستورالعمل سهام خزانه به کلیه ناشرین ابلاغ شده و همین هفته دو یا سه شرکت سهام خزانه‌شان را عملیاتی می‌کنند و فرصت ۲ساله به آن‌ها داده شده است تا دوباره سهمشان را به بازار عرضه کنند.
وی گفت: اوراق فروش تبعی و سهام خزانه و بازارگردانی ابزاری هستند که به نقدشوندگی بازار کمک و نگرانی سهامداران خرد را برطرف می‌کند.

منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: