تاریخ انتشار: ۱۴:۵۸ - ۰۶ مهر ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
آغاز صید دسته‌جمعی پرندگان مهاجر از شهریورماه آغاز شده است. این حرکت که بنوعی نسل‌کشی پرندگان محسوب می‌شود در آبگیر‌های دشت آزادگان هویزه و تالاب هورالعظیم صورت می‌گیرد.
رویداد ۲۴ حدود یک‌ماه است که با ورود اولین دسته‌ها از پرندگان مهاجر به خوزستان، صید دسته‌جمعی و کشتار پرندگان مهاجر در این استان آغاز شده است. البته اوج مهاجرت پرندگان به خوزستان در مهرماه شروع و به موازات آن صید پرندگان نیز به‌لحاظ تنوع و تعداد گسترش می‌یابد.

این صید گروهی که به‌نوعی نسل‌کشی پرندگان محسوب می‌شود توسط دام‌گاه‌هایی بزرگ به‌نام محمیه در آب‌گیرهای دشت آزادگان، هویزه و تالاب هورالعظیم انجام می‌شود.

محمیه‌ها آب‌گیرهای دست‌ساز هستند که توسط متخلفین احداث و قرق می‌شوند تا با توزیع دانه و القای امنیت ظاهری، پرندگان را به‌سمت خود جذب می‌کنند.

پرندگان آبزی و کنار آبزی که در تعداد زیاد در محمیه‌ها گرفتار و سربریده می‌شوند برای فروش به مقاصد گوناگونی فرستاده می‌شوند.

آغاز کشتار پرندگان مهاجر در خوزستان
بخشی از پرندگان به بازار کیان اهواز منتقل و به‌راحتی بدون هرگونه برخورد قانونی در معرض دید عموم به‌فروش می‌رسند. بخشی دیگر از پرندگان صید شده در روستاها و شهرهای کوچک فروخته شده و بخشی نیز به کشورهای مجاور قاچاق می‌شود.
آغاز کشتار پرندگان مهاجر در خوزستان

‌محمیه‌داری به‌نوعی تجارت پرسود و بی‌زحمت از سرمایه‌های طبیعی و ملی تبدیل شده که در سایه ضعف در برخورد قانونی روز‌به‌روز در حال گسترش است.

آغاز کشتار پرندگان مهاجر در خوزستان

محمیه‌ها که ساختاری نسبتا مشابه دامگاه‌های فریدونکنار دارند مکان‌های کوچکی نیستند که از دید نیروهای محیط زیست مخفی بمانند.


بیشتر بخوانید:میانکاله؛ قبرستان پرندگان مهاجر/ دلیل مرگ دسته جمعی پرندگان چه بود؟


هنوز علت مرگ مرموز پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله که از ۵ روز پیش آغاز شد مشخص نشده است. فرضیه‌های متعددی برای این فاجعه طبیعی در نظر گرفته شده است که مسمومیت آب تالاب قوی‌ترین این فرضیات است.

در صورت اراده و عزم جدی برای برخورد و جمع‌آوری محمیه‌ها، نیروهای محیط زیست می‌توانند از ابتدای فصل مهاجرت پرندگان بساط این اقدام مجرمانه را جمع کنند.

آغاز کشتار پرندگان مهاجر در خوزستان

برخورد نیروهای محیط زیست با محمیه‌ها نباید به جمع کردن تورها خلاصه شود بلکه خاکریزهایی که برای ایجاد آب‌بندان احداث شده تخریب و متخلفین پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شوند.

کم‌کاری نیروهای محیط زیست در برخورد با محمیه‌داران منجر به گستاخ شدن متخلفین و گسترش محمیه‌ها در سطح استان خوزستان شده و در سال‌های آینده برخورد قانونی با این متخلفین بسیار سخت خواهد شد.

کلیه تصاویر و فیلم این گزارش شهریورماه سال جاری در بازار کیان اهواز و تالاب هورالعظیم تهیه شده است.

 

 

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Canada
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
1
1
جمهوري بي قانون ايران
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: