تاریخ انتشار: ۱۱:۴۸ - ۰۹ مهر ۱۳۹۹
تندگویان:
معاون امور ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: در وضعیت اقتصادی موجود پرداخت وام‌های متعدد، جوانان را به یک کمک‌گیرنده و درنهایت بدهکار بانکی تبدیل می‌کند.

وام مسکن

رویداد۲۴  محمدمهدی تندگویان معاون امور ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: چند روز پیش وام مسکن جوانان از ۲۵۰ میلیون تومان به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد که نشان از یک افزایش ۶۰ درصدی دارد اما سوال اینجاست که آیا این وام برای جوانان مقرون به صرفه است؟ آیا با این پول می‌توان صاحبخانه شد؟ آیا این وام به تنهایی برای جوانان کافی است؟

این سوالات در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان خبر از طرح وام تجمیعی داد، وامی که قرار است با تجمیع کلیه وام‌ها از جمله اشتغال، مسکن، تامین کالا و.... به مبلغ یک میلیارد تومان به هر جوان ایرانی پرداخت شود و اقساط آن ۳۰ تا ۴۰ ساله در نظر گرفته شود. 

او درباره افزایش ۶۰ درصدی وام مسکن جوانان افزود: این وام سالیان سال است که پرداخت می‌شود اما چند روز گذشته مدل پرداخت آن و مبلغش افزایش پیدا کرد که البته گفتنی‌ است در سال‌های اخیر کمک چندانی به خانه‌دار شدن جوانان نکرده است. به همین دلیل اعتقاد من بر این است تجمیع همه وام‌هایی که قرار است جوانان بگیرند از جمله وام اشتغال، وام ازدواج و... می‌تواند به آنها کمک کند. چون با یک وام کار جوان راه نمی‌افتد.

تندگویان به طرح وام تجمیعی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این طرح را هم به مجلس شورای اسلامی، هم مرکز پژوهش‌ها و هم سازمان برنامه و بودجه ارسال کرده‌ایم اما به دلیل اینکه یا در اولویت کار آنها نبوده یا مدنظرشان نیست، هیچ جوابی دریافت نکرده‌ایم.


بیشتر بخوانید: سقف وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیونی شد+ جزئیات


این مسئول با اشاره به اینکه جوانان در حال تبدیل شدن به بدهکاران بانکی هستند، تصریح کرد: در وضعیت اقتصادی موجود که تورم روبه افزایش است، اشتغال مشکلات فراوانی دارد و درآمدها کاهش پیدا کرده است. پرداخت این وام مسکن ۴۰۰ میلیونی تنها جوانان را به یک کمک گیرنده و در نهایت بدهکار بانکی تبدیل می‌کند که این وام به وام‌های دیگرشان اضافه می‌شود و در بازپرداخت آنها حتما دچار مشکل خواهند شد. البته که با همین ۴۰۰ میلیون تومان هم نمی‌شود خانه‌دار شد. چراکه قیمت مسکن بیش از اینهاست و این مبلغ فقط پول پیش یک خانه‌ است.

معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: ممکن است افزایش مبلغ این گونه وام‌ها در کوتاه مدت جوانان را خوشحال کند و یک امتیاز مثبت تلقی شود اما در درازمدت در بازپرداخت آن دچار مشکل می‌شوند. چون یک جوان مجبور است از چند جا وام بگیرد. پس طبیعی‌ است در پرداخت اقساط آنها دچار مشکل شود.

او گفت: همین وام ازدواج ماهی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قسط دارد که پرداخت اقساطش برای برخی از زوجین دشوار است. چه برسد به اینکه چند وام دیگر هم به آن اضافه شود. تازه اگر اجاره خانه و ... نداشته باشند.

تندگویان تاکید کرد: بنده این مشکلات را دیدم که پیشنهاد وام تجمیعی را دادم. به هرحال ما چند سال است که اینگونه وام پرداخت می‌کنیم اما خروجی مدنظر ما را نداشته است. پس بهتر است که تغییراتی ایجاد کنیم تا به خروجی مثبتی برسیم.

منبع: برنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: