تاریخ انتشار: ۱۶:۴۱ - ۱۵ آبان ۱۳۹۹
رویداد‌۲۴ گزارش می‌دهد؛

واکنش بازارهای مالی ایران و جهان به پیشتازی بایدن در انتخابات آمریکا

انتخابات آمریکا هنوز به ایستگاه پایانی نرسیده و شمارش آرا تمام نشده است. با این حال بازارهای جهانی امروز تحت‌تاثیر نتایج این انتخابات قرار گرفته و در ایران نیز بازارها گرچه پایان هفته را سپری می‌کنند اما به احتمال بالای پیروزی بایدن واکنش نشان دادند.

تاثیر انتخابات آمریکا بر بازارهای مالی ایران

رویداد۲۴ مرضیه امیری: به دنبال افزایش احتمال پیروزی نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا، ارزش دلار در مقابل یوان چین و دیگر ارز‌های آسیایی به پایین‌ترین سطح خود در دو سال اخیر رسیده و قیمت نفت در بازار‌های جهانی امروز شاهد کاهش بود. این خبری است که رویترز داده و در گزارشی تحلیل کرده است؛ دلیل اصلی افت قیمت در بازار نفت وضعیت حساس دلار آمریکاست. دست کم طی چند روز آینده و تا زمانی که تحولات انتخاباتی در آمریکا پایان نیابد نوسان ارزش دلار تداوم خواهد داشت.

سایت اسکای نیوز عربی در گزارشی در این باره نوشته است:  تاثیرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنان بر اقتصاد این کشور و جهان سایه افکنده است و تاثیرات آن بر قیمت نفت و بازار‌های مالی و دلار آمریکا با وضوح بیشتری دیده می‌شود. بر این اساس، با نزدیک شدن جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها به کاخ سفید، نرخ دلار آمریکا در برابر یوان چین به پایین‌ترین سطح خود در بیش از ۲ سال گذشته رسید و در مقابل سایر ارز‌های آسیایی نیز سقوط کرد.

این در حالی است که نرخ دلار در برابر سایر ارز‌های خارجی افزایش یافت و پوند در برابر دلار و یورو عقب‌نشینی کرد. تحلیلگران بر این باور هستند که انتظار می‌رود دولت بایدن لحن تهاجمی کمتری نسبت به دولت ترامپ در سیاست خارجی اتخاذ کند و همین موضوع منجر به تضعیف دلار در برابر ارز‌های کشور‌هایی می‌شود که معمولا در دولت ترامپ با تهدید مواجه بودند. در همین حال امروز پنجشنبه ارز‌های بازار‌های در حال ظهوری، چون رینگیت مالزی و روپیه اندونزی نیز در برابر واحد پول آمریکا افزایش یافتند.

بر همین اساس، همزمان با پیشتازی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و فاصله اندک وی تا پیروزی، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز پنجشنبه، با ۷۸ سنت معادل ۱.۸۹ درصد کاهش به ۴۰ دلار و ۴۵ سنت رسید و قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه دسامبر هم با ۷۰ سنت معادل ۱.۷۹ درصد کاهش به ۳۸ دلار و ۴۵ سنت رسیده است.

اما چرا قیمت نفت با تقویت احتمال انتخاب‌شدن بایدن افت کرد؟ پاسخ این سوال را می‌توانیم در عملکرد دونالد ترامپ جست‌وجو کنیم. در دوران ریاست جمهوری ترامپ، وی تحریم‌های فلج کننده و موضع تندی علیه تولیدکنندگان بزرگ نفت همچون ایران و ونزوئلا اتخاذ کرد و در مقابل حمایت وی از تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا سبب شد تا تولید این کشور به بالاترین سطح خود برسد. پس نفتی‌ها در آمریکا در انتظار آمدن ترامپ و تداوم تقویت تولید در غیاب ایران و ونزوئلا بودند و حالا خداحافظی ترامپ از کاخ سفید برای بازار نفتی که شیل آمریکا در آن پیش‌تازی می‌کند، یک سیگنال منفی است.

بازار‌های دیگر در جهان چه واکنشی به انتخابات آمریکا داشته‌اند؟ بازار طلا و دلار جهانی هم باور کرده است که ترامپ انتخابات را باخته است، هرچند هنور تعیین تکلیف نهایی نشده است. دارایی‌های سرمایه‌ای مانند طلا افزایش قیمت را تجربه کرده و در مقابل دلار در جهان کاهشی بوده است.

همچنین بازار طلا روی خوشی به آمدن بایدن نشان داده و قیمت‌ها در این بازار صعودی بوده است. بایدن در جریان سخنرانی‌های پیش از انتخابات، از سیاست‌های انبساطی صحبت کرده بود که در صورت انتخاب، جهت احیای اقتصاد و مقابله با کرونا برنامه‌ریزی کرده؛ سیاست‌های مانند بهبود زیرساخت‌های سبز در آمریکا و کمک‌های مالی پر هزینه. از دید سرمایه‌گذاران، دولت بایدن با این سیاست‌ها نرخ تورم را بالا خواهد برد و در نتیجه دارایی‌هایی مانند طلا که خاصیت پناه‌گاهی دارند جذاب می‌شوند، اما شاخص دلار با ارزش تضعیف شده رو به کاهش می‌رود.


بیشتر بخوانید:اخبار لحظه‌ای از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا


در این بین در بازار ارزهای دیجیتال نیز شاهد تغییر بودیم و ریاست جمهوری احتمالی بایدن قیمت رمزارزها را نیز افزایش داد. بر این اساس، قیمت بیت کوین نیز بعد از توئیت‌های تهدیدآمیز ترامپ علیه بایدن از مرز ۱۴ هزار و ۲۰۰ دلار گذشت.

بازار سرمایه جهانی هم به انتخابات آمریکا و شاید بهتر است بگوییم به آمدن جو بایدن واکنش آن هم از نوع مثبت نشان داد. شاخص‌های سهام آمریکا افزایش‌های بسیار چشمگیر داشته‌اند. شاخص اس‌اند‌پی ۵۰۰ افزایشی ۲.۲ درصد داشته است، نزدک مرکب ۳.۸ درصد افزایش داشته و میانگین صنعتی داو جونز نیز ۱.۳ درصد افزایش یافته است.

در بازار‌های ایران چه خبر است؟

شاید تنها نقطه مشترک بازار‌های جهانی با بازار‌های ایران در مواجهه با انتخابات آمریکا، بازار بورس است. هرچند معاملات در تالار بورس ایران به دلیل قرارگیری تعیین تکلیف انتخابات آمریکا در روز‌های پایانی هفته به سر می‌برد و تعطیل است، اما شاخص بورس در همان روز چهارشنبه یعنی یک روز پس از برگزاری انتخابات آمریکا هم با تقویت احتمال انتخاب جو بایدن نزدیک به ۲۰هزار واحد رشد داشت. به نظر می‌رسد اگر جو بایدن رییس جمهور آمریکا شود، در مدت کوتاه‌ چند روزه، جهشی خواهد بود و با رشد مثبت شاخص همراه خواهد شد.

اما در مقابل بازار سکه و ارز در ایران روند نزولی را پی خواهد گرفت همچنان‌که در روز‌های شمارش آرا در آمریکا قیمت‌ها در این بازار‌ها کاهشی بوده است. هر دلار آمریکا که در روز گذشته به ۳۰ هزار تومان هم رسیده بود، امروز پنجشنبه، تا ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد؛ یعنی ۱۰ درصد افت نسبت به نقطه اوج چهارشنبه. علاوه بر این، قیمت سکه نیز که دیروز در ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی بسته شده بود، امروز تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد، یعنی ۱۵ درصد افت نسبت به قیمت دیروز.

بانک مرکزی از افت قیمت دلار استقبال می‌کند؟

پیش از این هم انتظار می‌رفت که قیمت دلار و سکه با انتخاب بایدن، حداقل در کوتاه‌ مدت مسیر کاهشی را پیش گیرد. اما این کاهش قرار است تا چه سطحی ادامه یابد؟ پیشتر برآورد کارشناسان حاکی از این است که قیمت دلار در بالای نرخ ۲۳ هزار تومان دچار حباب شده و آن‌ها احتمال می‌دهند قیمت دلار بعد از اعلام ریاست جمهوری جو بایدن طی روز‌های آینده ممکن است تا کانال‌های ۲۳هزارتومان هم عقب نشینی کند. اما تداوم این روند کاهشی و تثبیت آن کاملا بستگی به سیاست‌های داخلی و بانک مرکزی دارد. باید دید آیا بانک مرکزی و دولت هم از افت قیمت دلار استقبال خواهند کرد؟

توصیه کارشناسان به سرمایه‌گذاران

به گزارش رویداد‌۲۴ باید توجه کرد که اگر در آمریکا ورق بازگردد و دونالد ترامپ رییس جمهور شود یا همچنان‌که ترامپ گفته برای بازشماری آرا به دادگاه عالی شکایت ببرد، قیمت دلار و سکه در تهران نیز وارد فاز هیجانی می‌شود. به همین دلیل و همچنین به دلیل سیاست‌های نوسانی داخلی، برخی تصور می‌کنند که قیمت‌های فعلی فرصت خوبی برای خرید دلار و سکه است، اما اکثر تحلیلگران بازار، فعلا توصیه به خرید ندارند. به گفته کارشناسان هر شکلی از خرید و فروش در بازار‌های سکه و ارز امروز در ایران (به قصد سرمایه‌گذاری و کسب سود) نوعی قمار بر سر آینده‌ای نامعلوم است.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما
پیشخوان