تاریخ انتشار: ۱۱:۰۵ - ۰۲ آذر ۱۳۹۹
قیمت ارز از چند هفته قبل وارد مدار صعودی شده است و همچنان در بازار می‌تازد، افزایش قیمت ارز و رکوردزنی‌های پی‌درپی دلار موجب شده است مردم نگران افزایش بیشتر قیمت کالا‌های اساسی و خدمات شوند، اما دلار ۲۹هزارتومانی حاصل چیست؟!
دلار
رویداد۲۴  قیمت ارز چند هفته‌ای است که با نوسان شدید قیمتی همراه است و همین امر باعث شده است هر چند روز یک‌بار رکورد جدیدی برای انواع ارز به‌خصوص دلار در بازار به ثبت برسد.

سیر صعودی قیمت ارز از روز‌های قبل شدیدتر شده است و به‌دنبال آن ابتدا دلار وارد کانال ۲۸ هزار تومان شد و بعد از آن به‌راحتی از ۲۹ هزار تومان عبور کرد؛ افزایش قیمت ارز در بازار آزاد موجب شده است در بازار رسمی نیز قیمت‌ها صعودی باشد بر همین اساس هم دلار در صرافی‌های بانکی امروز ۲۸ هزار و ۸۵۰ تومان قیمت خورد! ضمن اینکه در بازار نیما نیز قیمت دلار با جهشی قابل ملاحظه ۲۳ هزار و ۸۷۰ تومان تعیین شده است.

استارت گرانی دلار از همان روز‌های نخست ابتدای سال با نمایان شدن آثار اقتصادی شیوع کرونا و قطع صادرات و واردات زده شد و بعد از آن هر بار با بهانه‌ای اقتصادی یا سیاسی بازار با تنش قیمتی همراه و رکوردزنی‌ها ادامه‌دار شد.

البته بانک مرکزی معتقد است آنچه این روز‌ها در بازار ارز درحال وقوع است دلیل اقتصادی ندارد و باید پشت‌پرده گرانی‌ها را در مسایل سیاسی و امنیتی جست‌وجو کرد؛ مسئولان ارزی بار‌ها تأکید کرده‌اند که دشمن در تلاش است با تنش در بازار ارز ایران به اهداف خود برسد.

فعالان بازار ارز نیز دلایل متعددی را برای گرانی‌های اخیر دلار نام می‌برند و معتقدند با توجه به نزدیک شدن انتخابات آمریکا، مهر امسال با نوسان بالا همراه خواهد بود و بازار اسیر فضای هیجانی خواهد شد. گروه دیگری هم بر این نظرند که بازار ارز به سطحی رسیده است که کم‌کم تقاضا از آن دست می‌کشد و بازار در یک محدوده معین درجا خواهد زد.

خبر امروز رویترز مبنی بر فروش ۱.۵ میلیون بشکه نفت در روز توسط ایران، در ساعات نخست معاملات یک شوک به برخی معامله‌گران وارد کرد و تا حدودی معاملات پشت‌خطی را به عقب راند، بااین‌حال،، اما در ساعات نخست قیمت‌ها در بازار هرات افزایشی بود و همین امر نیز باعث عبور دلار از کانال ۲۹ هزار تومان شد.

بیشتر بخوانید: چرایی گرانی‌های اخیر از زبان وزیر اقتصاد
برخی از فعالان بازار ارز می‌گویند در صورتی که خبر مثبت و بنیادی اعلام شود حتماً اتفاقات مهر ۹۷ تکرار می‌شود و قیمت دلار سقوط می‌کند؛ یک بار در مهر سال ۹۷ بانک مرکزی توانست دلار را از نزدیک ۲۰ هزار تومان به ۱۰ هزار تومان کاهش دهد و شاید این اتفاق با یک خبر بنیادی باز هم تکرار شود.

از جمله دلایل افزایش قیمت دلار در روز‌های اخیر افزایش چشم‌گیر قیمت درهم است چراکه قیمت درهم یکی از اهرم‌های اصلی تعیین قیمت ارز در بازار است؛ قیمت درهم امروز از کانال ۷ هزار تومان وارد کانال ۸ هزار تومان شد و همین امر نیز افزایش قیمت دلار و ورود به کانال ۲۹ هزار تومان را به‌دنبال داشت.

فعالان بازار ارز، اما می‌گویند از ساعتی قبل تعداد خریداران درهم در بازار به‌شدت کاهش یافته است و اکثراً فروشنده شده‌اند و همین امر نیز ریزش قیمت درهم را به‌همراه داشته است.

بر همین اساس قیمت درهم برای خرید ۷۸۰۰ تومان و برای فروش ۷۸۹۰ تومان است. البته خبر‌های رسیده نیز بیانگر افزایش فروش و تزریق درهم امارات در بازار است؛ امروز ۳۰۰ میلیون درهم توسط بازارساز در بازار ثانویه عرضه شده است.

به‌گفته صراف‌های خیابان فردوسی، کاهش قیمت خرید و فروش ارز در بازار رسمی و آزاد موجب شده است آربیتراژ نرخ کم شود و رسماً خریدار و گیرنده آربیتراژ نرخ هم کمتر خواهد شد؛ در این شرایط تقاضا برای خرید ارز کاهش محسوسی پیدا می‌کند.

بازاری‌ها تأکید دارند که نزدیکی نرخ ارز رسمی به نرخ بازار تصمیم درستی برای برداشتن فاصله و جذابیت خرید ارز است که باعث کاهش سفته‌بازی در بازار می‌شود.

برخی از فعالان بازار نیز به مثبت شدن شاخص بورس به‌عنوان نقطه مثبت برای کاهش نوسانات ارزی اشاره می‌کنند و می‌گویند: با صعودی شدن بورس امید می‌رود که سرمایه‌ها مجدداً به‌سمت بورس بروند و تقاضای اضافی در بازار ارز تخلیه شود.

گفتنی است، دلار از قیمت ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان صبح امروز به ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافته است ضمن اینکه قیمت دلار در بازار متشکل و صرافی‌ها نیز هم‌اکنون در محدوده قیمتی ۲۸ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود. با افزایش تعداد فروشنده و کم بودن خریدار در بازار قیمت‌ها کاهشی شده است.
منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، قیمت دلار
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: