تاریخ انتشار: ۱۴:۳۳ - ۱۳ دی ۱۳۹۹
معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تعداد مبتلایان انسانی به بیماری آنفلوآنزا امسال انگشت‌شمار بوده و به ۱۰ نفر هم نمی‌رسد و حتی یک نفر فوتی هم تا الان در ایران نداشته است.

 آنفلوآنزا

رویداد۲۴ دکتر شهنام عرشی معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: امسال با توجه به رعایت اصول بهداشتی توسط مردم ازجمله زدن ماسک، شست‌وشوی دست‌ها و رعایت فاصله فیزیکی که به خاطر شیوع کرونا انجام شده، موارد ابتلا به آنفلوآنزا بسیار اندک و انگشت‌شمار بوده است.

عرشی گفت: ۱۴ مرکز آزمایشگاهی و رصد آنفلوآنزا در کشور نیز از شهریور امسال در کشور فعال شده اند و به صورت مرتب وضعیت این بیماری را پیگیری می‌کنند و تاکنون در هیچ نقطه کشور موردی از اپیدمی و شیوع آنفلوآنزا نداشته ایم.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون هیچ مورد فوت ناشی از ابتلا به آنفلوآنزا در کشور نداشته‌ایم. البته در پی شیوع گسترده کرونا و کووید۱۹ از ماه‌ها قبل این نگرانی وجود داشت که اگر شاهد ابتلای همزمان آنفلوآنزا و کووید۱۹ در فصول سرد سال باشیم، کشندگی این بیماری‌ها بالا می‌رود که خوشبختانه تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده و هیچ موردی از ابتلای همزمان آنفلوآنزا و کرونا را تاکنون در کشور نداشته ایم. امیدواریم تا آخر سال هم چنین موردی را نداشته باشیم. مهمترین علت آن واکسیناسیون گروه‌های پر خطر نسبت به آنفلوآنزا و رعایت اصول بهداشتی توسط اکثریت مردم است.

میزان واکسیناسیون آنفلوآنزا در سال جاری

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره میزان واکسیناسیون آنفلوآنزا در سال جاری گفت: از مهر امسال تاکنون بیش از سه میلیون نفر شامل کادر درمان، زنان باردار، بیماران خاص و بیماران صعب‌العلاج در شبکه بهداشتی کشور واکسن آنفلوآنزای وارداتی را دریافت کردند. تعدادی واکسن آنفلوآنزا نیز توسط بخش خصوصی وارد و از طریق داروخانه‌ها توزیع شد که آمار آن در اختیار سازمان غذا و داروست.

اوایل آذر امسال کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره توزیع واکسن آنفلوآنزا در کشور گفته بود: علاوه بر واکسن‌های توزیع شده در شبکه بهداشتی کشور برای گروه‌های پر خطر، ۶۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزای وارداتی با ارز نیمایی در شبکه داروخانه‌های کشور توزیع شد.

وی افزود: از اوایل مهر ماه تاکنون (اوایل آذر) در چند مرحله بیش از ۲.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا به کشور وارد شد و در شبکه بهداشتی کشور برای گروه‌های پر خطر شامل کادر بهداشت و درمان، زنان باردار، بیماران خاص و صعب العلاج مانند افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی به صورت رایگان تزریق شد.

وی گفت: واردات این واکسن‌ها با شرایط سختی انجام شد و بقیه سفارش‌های ایران برای خرید واکسن آنفلوآنزا چندین بار به بن‌بست تبادلات بانکی ناشی از تحریم‌ها برخورد کرد و نهایتا امکانپذیر نشد.


بیشتر بخوانید: روند افزایشی مرگ‌های زودرس در ایران نگران کننده است


۱۶ میلیون دوز واکسن وارد کشور می‌شود

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: همه ۲.۵ میلیون دوز واکسن وارد شبکه بهداشتی کشور شد و در خانه‌های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی به صورت رایگان توزیع شد. اکنون نیز از مسیر دیگری حدود ۶۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا با ارز نیمایی وارد و در شبکه دارویی و داروخانه‌های کشور توزیع شده است و به قیمت ۱۹۲ هزار تومان توزیع می‌شود. قرار بود تعداد بیشتری واکسن برای توزیع در داروخانه‌ها وارد شود که با توجه به تحریم‌ها واردات بقیه واکسن‌های آنفلوآنزایی که قرار بود با ارز دولتی وارد شود، مقدور نشد.

با توجه به اپیدمی کرونا در کشور و جهان، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ماه‌ها پیش نسبت به خطر همزمانی شیوع کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان و احتمال جهش ویروس کرونا هشدار داده بود.

پیش از این در مهر امسال حیدر محمدی مدیر کل نظارت بر دارو و فرآورده‌های تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفته بود: امسال حدود ۱۶ میلیون واکسن آنفلوآنزا وارد و توزیع می‌شود تاکنون (اواسط مهر) فقط ۱.۵ میلیون دوز واکسن وارد شده و بعد از توزیع ۲.۵ میلیون واکسن در مراکز بهداشتی، توزیع داروخانه‌ای آن شروع خواهد شد.

مدیر کل دارو وزارت بهداشت گفته بود: در مجموع امسال قرار است ۱۶ میلیون واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شود که امیدواریم با وجود مشکلات اقتصادی این اتفاق بیفتد و بعد از توزیع ۲.۵ میلیون واکسن در شبکه بهداشتی بقیه آن در داروخانه‌ها توزیع می‌شود. فعلا قرار است محموله‌های واکسن که با ارز دولتی وارد می‌شود به قیمت حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان و با کد ملی در داروخانه‌ها به فروش برسد، اما اگر این واکسن با ارز نیمایی وارد شود، درباره قیمت آن تصمیم‌گیری می‌شود.

تولید واکسن آنفلوآنزا در مرحله مطالعه؟ درباره تولید واکسن آنفلوآنزا در کشور نیز گفت: تولید واکسن آنفلوآنزا در ایران هنوز در مراحل مطالعات است و مطالعات بالینی آن هنوز انجام نشده است، بر اساس ادعای شرکت تولید کننده سه ماه بعد از اینکه مطالعات بالینی آن با موفقیت انجام شود، می‌تواند این واکسن را تولید و روانه بازار کند، شرکت تولید کننده ایرانی ادعا کرده که دی امسال می‌تواند واکسن آنفلونزای ایرانی را تولید کند.

محمدی افزود: شرکتی که برای تولید واکسن آنفلوآنزا در ایران فعالیت می‌کند یک شرکت خصوصی است و اگر بتواند طبق وعده‌ای که داده تا دی ماه این واکسن را تولید کند، جای خوشحالی دارد، اما هنوز سازمان غذا و دارو درباره تولید این واکسن ایرانی در زمان اعلام شده مطمئن نیست.

مدیر کل نظارت بر دارو و فرآورده‌های تحت نظارت سازمان غذا و دارو گفت: این شرکت برای تولید واکسن آنفلوآنزا به جای روش کشت تخم مرغی از روش نوترکیب یا بایوتکنولوژی استفاده می‌کند.

واکسن آنفلوآنزا ربطی به کرونا ندارد
به گفته مسئولان وزارت بهداشت، واکسن آنفلوآنزا هیچ تاثیری در پیشگیری از کرونا ندارد و میزان ایمنی زایی آن علیه بیماری آنفلوآنزا حدود ۴۰ درصد است و فقط برای تعداد معدودی از ویروس‌های شایع آنفلوآنزا که با توصیه سازمان بهداشت جهانی در واکسن سال پیش بینی شده، ایمنی ایجاد می‌کنند.

هر سال حدود ۲.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا به کشور وارد می‌شد که حدود ۴۰۰ هزار دوز آن به صورت رایگان در شبکه بهداشتی برای کادر درمان و گروه‌های پر خطر تزریق و بقیه وارد شبکه توزیع داروخانه‌ها می‌شد.

با وجود نگرانی وزیر بهداشت از همزمانی اپیدمی کرونا و آنفلوآنزا، حمیدرضا نجاری، رئیس اداره آنفلوآنزای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اوایل آذر گفت: امسال تاکنون هیچ موردی از ابتلای انسان به آنفلوآنزا نه از نوع آنفلوآنزای فصلی و نه آنفلوآنزای پرندگان نداشته‌ایم.

وی افزود: وضعیت بیماری آنفلوآنزا در سراسر کشور از طریق پایگاه‌های دیده بانی فعال رصد و پایش می‌شود و علاوه بر مراکز بهداشتی کشور، وضعیت این بیماری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیز رصد و پایش می‌شود.

وی گفت: از ابتدای امسال تاکنون هیچ موردی از ابتلای انسانی به آنفلوآنزای فصلی در کشور گزارش نشده است و هنوز با مساله‌ای به نام شیوع آنفلوآنزای فصلی مواجه نیستیم و امسال هیچ موردی از ابتلا و مرگ انسانی ناشی از آنفلوآنزا در کشور نداشته ایم.

نجاری درباره واکسن آنفلوآنزا نیز گفت: امسال با تصمیم کمیته ملی کشوری آنفلوآنزا واکسیناسیون آنفلوآنزا با اولویت توزیع رایگان در شبکه بهداشتی کشور برای گروه‌های خاص انجام شد و با توزیع واکسن آنفلوآنزا در شبکه به صورت رایگان، کادر بهداشتی- درمانی مراکز دولتی و خصوصی، زنان باردار و بیماران خاص مانند افراد دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی، ام اس واکسن آنفلوآنزا را دریافت کردند.

وی اوایل آذر گفت: با توجه به اینکه هنوز با شیوع آنفلوآنزا در کشور مواجه نشده ایم، زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا دیر نشده است، سازمان غذا و دارو در تلاش است تا میزان بیشتری واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شود تا بتوانیم واکسن آنفلوآنزا را برای گروه‌های بیشتری از مردم تزریق کنیم.

رئیس اداره آنفلوآنزای وزارت بهداشت گفت: پیش بینی وزارت بهداشت این است که با توجه به رعایت اصول بهداشتی پیشگیری از کووید۱۹ توسط مردم شامل ماسک زدن، رعایت فاصله فیزیکی و شست‌وشوی مدام دست ها، امسال با موارد قابل توجه آنفلوآنزا در کشور مواجه نمی‌شویم.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: