تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - ۲۰ دی ۱۳۹۹
انستیتو پاستور:
رییس آزمایشگاه مرجع کشوری انستیتو پاستور ایران گفت: حداقل ۲۳ جهش ژنتیکی جدید در ویروس انگلیسی کرونا شناسایی شده که مهمترین آن‌ها تغییر در آمینواسید ۵۰۱ پروتئین اسپایک است که احتمال می‌رود در افزایش سرایت پذیری نقش داشته باشد.
جهش ژنتیکی در ویروس جدید کرونا
رویداد۲۴ مصطفی صالحی وزیری، ویروس شناس اظهار داشت: ارزیابی محققان انگلیسی نشان می‌دهد که ویروس کرونا در انگلیس ۵۰ تا ۷۰ درصد سرایت پذیری بیشتری نسبت به ویروس‌های قبلی دارد.

وی ادامه داد: این درصد بر اساس مدل سازی آماری اعلام شده و باید مطالعات ویروس شناسی آن را تایید کند، اما این موضوع نگرانی‌های جدی به وجود آورده است.

صالحی، تفاوت اصلی این ویروس با نوع‌های قبلی در تعداد جهش‌های جدید و سرعت انتشار آن دانست و گفت: این جهش ژنتیکی از نظر بهداشت عمومی و کنترل پاندمی باید توسط نظام سلامت کشورها، جدی گرفته شود.

وی به شناسایی اولین فرد مبتلا به ویروس انگلیسی در کشور اشاره کرد و گفت: ابتلای اولین مورد بیماری در کشور توسط انستیتو پاستور ایران مورد تایید قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: ناقلان خاموش؛ عامل نیمی از موارد انتقال ویروس کرونا
صالحی در پاسخ به این سوال که چرا ویروس‌ها به خصوص کرونا جهش پیدا می‌کند، اظهار داشت: هر موجود زنده از جمله ویروس که تکثیر پیدا می‌کند، می‌تواند جهش هم پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: ویروس‌ها از نظر ماده ژنتیکی به ۲ دسته آر ان‌ای (RNA) یا دی ان‌ای (DNA) تقسیم می‌شوند؛ آن‌هایی که آر ان‌ای دارند، به دلیل اینکه از آنزیم‌ها استفاده می‌کنند، مستعد خطا هستند به عبارتی جهش را به خوبی نمی‌توانند کنترل کنند و جهش یا موتاسیون در آن‌ها زیاد است.

صالحی افزود: ویروس کرونا در مقایسه با ایدز و هپاتیت سی دارای آنزیمی است که تا حدی می‌تواند جهش‌های خود را اصلاح کند به عبارتی نرخ بروز جهش در کرونا کمتر از ویروس‌های آر ان‌ای دیگر است، اما باز هم میزان بروز جهش در آن قابل توجه است.

جهش مهم D ۶۱۴ G در ویروس کرونا چند ماه پیش در انگلیس دیده شد و ماه گذشته هم جهش دیگری در این کشور رخ داد که در هر دوی آن‌ها سرایت پذیری ویروس بیشتر شده است.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: