تاریخ انتشار: ۲۲:۲۸ - ۲۰ دی ۱۳۹۹

برجام، بایدن و ایران؛ ۳ جدل مهم در اسرائیل

درحالیکه تمام بازیگران کلیدی در اسرائیل درمورد جلوگیری از پیوستن بایدن به برجام که به امنیت اسرائیل ضرر می‌رساند، اشتراک نظر دارند، اما ان‌ها در تاکتیک با یکدیگر اختلاف دارند.

 اسرائیل

رویداد۲۴ بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل خواستار کنترل کامل سیاست تل اویو در قبال ایران شده، اتفاقی که باعث درگیری شدیدی در بالاترین سطوح در دولت اسرائیل شده است.

 نتانیاهو در حال آماده شدن برای اتخاذ رویکردی تند و تیز در قبال برنامه بایدن برای بازگشت به برجام است که در تضاد با رویکرد بنی گانتز وزیر دفاع، گابی اشکنازی وزیر خارجه است.
بیشتر بخوانید: برای اولین بار بعد از ۳۰ سال/ تلفات حمله موشکی صدام به اسرائیل اعلام شد
روز ۲۹ دسامبر، مشاور امنیت ملی به دستور نتانیاهو نامه‌ای یک خطی به گانتز ارسال کرد که در آن آمده بود: براساس دستور نخست وزیر، موضع دولت اسرائیل درمورد توافق هسته‌ای ایران منحصرا توسط نخست وزیر و براساس تحلیل‌های شورای امنیت ملی در دفتر نخست وزیر نهایی خواهد شد.»

این نامه برای اشکنازی، سفیر اسرائیل در امریکا، رئیس موساد و رئیس ستاد مشترک ارتش نیز ارسال شده بود.

مقامات اسرائیلی می‌گویند هیچ توضیحی درمورد چرایی نامه و بحث زمان آن، ارائه نشده است.

گانتز ظاهرا از نامه نتانیاهو شوکه شده و دو روز بعد در نامه‌ای به آن پاسخ داده است. گانتز گفته است که نخست وزیر اختیار نهایی کردن موضع اسرائیل را دارد، اما نباید تمام نهاد امنیتی اسرائیل و کابینه امنیتی آن را نادیده بگیرد و دور بزند.

او نوشت: «بحث امنیتی و به خصوص پرونده ایران مسئله شخصی یک نفر نیست».

زمان بندی این تنش‌ها چندین هفته پیش از تحلیف بایدن و در میانه‌ی انتخابات اسرائیل، آن را حساس‌تر و خطرناک‌تر می‌کند.

درحالیکه تمام بازیگران کلیدی در اسرائیل درمورد جلوگیری از پیوستن بایدن به برجام که به امنیت اسرائیل ضرر می‌رساند، اشتراک نظر دارند، اما ان‌ها در تاکتیک با یکدیگر اختلاف دارند.
منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
برچسب ها: اسرائیل ، بایدن
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: