تاریخ انتشار: ۱۱:۵۵ - ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
جواد امام مطرح کرد:
یک چهره سیاسی اصلاح طلب مطرح کرد: ظریف یک ظرفیت است و او توسط جبهه اصلاحات به عنوان یک ظرفیت به جامعه معرفی می شود ولی در نهایت کسی که باید بپذیرد، شخص ظریف است

کاندیدای اصلاح طلبان بعد از انصراف سیدحسن خمینی چه کسی خواهد بود؟

رویداد۲۴ «جواد امام»، عضو نهاد اجماع ساز و فعال سیاسی اصلاح طلب، در رابطه با افرادی که برای تبلیغات انتخاباتی از دولت روحانی هزینه می‌کنند، گفت: برخی از رفتار‌های آقای روحانی براساس اقتضائات و شرایطی بود که با آن‌ها روبرو شده است و یک سری از اتفاقاتی که رخ داده باید براساس موانع تعریف شوند. اگر بیاییم و بگویم ما عکس هر کاری که آقای روحانی انجام داده است را انجام می‌دهیم درست نیست. آقای روحانی در جا‌هایی قدم‌هایی برداشته است که به منافع کشور لطمه نزده و حتی به نفع کشور هم بوده است آیا در این موارد هم عکس قضیه را انجام می‌دهند؟ معلوم است که این حرف منطق ندارد ابتدا باید بیایند و رفتار‌های دولت را تحلیل کنند.

او افزود: موانع و تهدید‌هایی پیش روی دولت بود و دولت توانمندی‌ها و فرصت‌هایی داشت. اینکه بگوییم او هر کاری کرده من عکس آن را انجام می‌دهم یعنی من فکر می‌کنم، مردم انقدر عوام هستند که به راحتی این حرف‌ها را بپذیرند. از منظر جامعه این حرف آدمی بی منطق و پوپولیست است که فکر می‌کند مردم چیزی متوجه نمی‌شوند و این را توهین به شعور مردم خواهند دید.

این عضو نهاد اجماع ساز در رابطه با روند ورود به مصادیق در جریان اصلاح طلب گفت: رفتار شورای نگهبان از ابتدا مورد اعتراض اصلاح طلبان بود. کاندیدای انتخابات 1400 در جبهه مقابل به راحتی مشخص می‌شود و لیست می‌بندند، ولی اصلاح طلبان با برخوردها، حذف‌ها و نظارت‌ها روبرو هستند. یک اقلیت نگران حضور مردم در صحنه هستند و می‌دانند که مردم اگر برای رآی دادن بیایند به آن‌ها رای نمی‌دهند.

او تاکید کرد: بنابراین وقتی فکر می‌کنند کاندیدایی از اصلاح طلبان با اقبال عمومی روبرو خواهد شد او را حذف می‌کنند و این بحثی جدی در مورد انتخابات است. انتخابات باید بر عهده مردم گذاشته شود نه نهاد‌های نظارتی. امروز نهاد‌های نظارتی هر کسی را که می‌خواهند تایید می‌کنند و هر کسی را که نمی‌خواهند تایید نمی‌کنند و مردم به جای حق انتخاب محکوم به انتخاب شده‌ها هستند.


بیشتر بخوانید: کمیته سه نفره در دولت/ کاندیداتوری مصطفی تاجزاده در انتخابات ۱۴۰۰ ؛ تلاش برای افزایش مشارکت یا تحریم؟


امام در رابطه با مصادیق اصلاح طلبان بعد از سید حسن خمینی برای حضور در انتخابات گفت: ظریف یک ظرفیت است و او توسط جبهه اصلاحات به عنوان یک ظرفیت به جامعه معرفی می‌شود، ولی در نهایت کسی که باید بپذیرد، شخص ظریف است دوستان تلاش خود را انجام می‌دهند، اما اصل بر این است که خود شخص بپذیرد.

او اضافه کرد: ما دو نفر از شخصیت‌ها را به عنوان کاندیدا‌های حداکثری پذیرفته بودیم که یکی محمدرضا خاتمی و دیگری سید حسن خمینی بود. من فکر می‌کنم کاندیدا‌های بعدی با فاصله از این‌ها هستند اینکه فکر کنیم جایگزین این‌ها هستند نه اینطور نیست.

امام افزود: ما هنوز با کاندیدا‌هایی که احساس کنند آمادگی دارند و اقبال عمومی نسبت به آن‌ها وجود دارد روبرو نشده ایم. این یکی از خسارت‌های بزرگی است که متوجه کشور و نظام شده است. انتخابات باید مفهوم واقعی خود را پیدا کند و ما باید فرصت‌هایی را فراهم کنیم و اگر انتخابات پر شور می‌خواهیم، باید به لوازمش هم تن بدهیم.

او یاداور شد: اخباری که از استان‌ها می‌آید نشان می‌دهد چینش هیات‌های اجرایی به گونه‌ای نیست که همه گروه‌ها آزادانه کاندیدا بدهند. به طور مثال در هیات اجرایی استان قم حتی یک نفر از معتمدین دعوت شده از اصلاح طلبان نیستند کسانی که سابقه ۵ دوره استانداری داشتند و اخیرا بازنشسته شده اند و خانواده‌های خوبی داشتند چه در قم و چه در شیراز و چه در سایر شهر‌ها نیامده اند و وزارت کشور و فرمانداران ما پیش پیش هیات‌های اجرایی را واگذار کرده اند. معلوم است از این هیات‌های اجرایی چه کسانی خارج خواهند شد و چه کسانی با مشکلات و موانع روبرو خواهند شد.

جواد امام خاطرنشان کرد: عملا شاهد این هستیم که انتخابات شورا‌ها هم از انگیزه لازم برخوردار نیست و اینطور نیست که شورا‌ها به کمک انتخابات ریاست جمهوری بیایند.

منبع: برنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: