تاریخ انتشار: ۱۵:۴۰ - ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
معاون هماهنگی توزیع توانیر:
معاون هماهنگی توزیع شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: تابستانی بسیار سخت پیش روی صنعت برق است که این شرایط رعایت صرفه جویی را چند برابر می‌کند.

تابستانی بسیار سخت پیش روی صنعت برق است

رویداد۲۴ انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)، غلامعلی رخشانی مهر افزود: تابستان امسال سخت نیست، بسیار سخت است چرا که علاوه بر کاهش بارندگی‌ها و محدودتر شدن استفاده از پتانسیل نیروگاه‌های برق آبی، شاهد افزایش دما، شرایط کرونایی کشور، استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز هستیم که همگی باعث شده تا تراز تولید و مصرف بهم خورده و منفی باشد.

وی ادامه داد:امسال شاهد کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بارش‌ها هستیم که همین موضوع باعث شده تا به همین مقدار نیز از ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های برق آبی کاهش یابد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر خاطرنشان ساخت: از هم اکنون در حال آماده شدن برای گذر از تابستان سخت امسال هستیم، برنامه ریزی‌ها به این منظور از سال گذشته انجام و پیش بینی‌ها براساس سنجش شاخص‌ها صورت گرفته است.

رخشانی مهر با بیان این که نیازمند برنامه‌ها و اقدام‌های فراگیر برای مدیریت بار تابستان هستیم، افزود: در قدم نخست، به مبازه با رمز ارز‌های غیرمجاز رفته و همه تلاش خود را برای جمع آوری مراکز و دستگاه‌هایی که در منازل به صورت فردی بکار گرفته شده و از برق غیرمجاز برای استخراج رمز ارز استفاده می‌کنند، بکار خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: به تعدیل روشنایی معابر و جاده‌های بین شهری پرداخته ایم البته تعدیل روشنایی‌ها به معنی خاموش کردن همه روشنایی‌ها نیست و به طور مشخص در این طرح، به دنبال یک درمیان کردن روشنایی‌ها خواهیم بود.

معاون هماهنگی توانیر خاطرنشان کرد: برق نقاط حادثه خیز تعدیل نخواهد شد.

رخشانی مهر به ظرفیت اداره‌ها و دستگاه‌های دولتی نیز در کاهش مصرف پرداخت و افزود: امسال برای نخستین بار، دستگاه‌های اداری موظف شده اند که برق مصرفی خود را ۵۰ درصد در ساعت اداری کاهش و میزان مصرف برق خود را در ساعت غیراداری به ۱۰ درصد برسانند.

وی با اشاره به ضرورت انجام این گونه کار‌ها و اجرای چنین برنامه‌هایی برای گذر از پیک تابستان گفت: در همین فروردین ماه، شاهد افزایش پنج درصدی دمای هوا و ۲۲درصدی مصرف برق بودیم که در نوع خود بی سابقه بود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر ادامه داد: ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی به مدار مصرف و افزایش مصرف برق صنایع از دیگر دلایل بالا رفتن مصرف برق است.

رخشانی مهر افزود: هر یک درجه افزایش دمای هوا، افزایش حداقل یکهزار مگاواتی مصرف برق را در کشور به دنبال دارد.

وی در مواجهه با این پرسش که آیا با توجه به این شرایط سخت، در تابستان دچار خاموشی خواهیم شد یا خیر؟ پاسخ داد: از آنجا که ۲۴ هزار مگاوات از مصرف ۶۰ هزار مگاواتی برق کشور در اوج تابستان به سیستم‌های سرمایشی اختصاص دارد، در صورتی که مشترکان تنها دو نکته تنظیم درجه کولر‌های گازی روی عدد ۲۴ و استفاده از دور کند کولر‌های آبی را در نظر داشته باشند و به آن عمل کنند، دچار خاموشی نخواهیم نشد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر همچنین به سایر راهکار‌های مدیریت مصرف برق در تابستان نیز پرداخت و استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعت‌های گرم روز و بکار گرفتن این دستگاه‌ها در ساعت‌های پایانی شب یا ابتدایی صبح و بهره گیری از نور طبیعی روز را از دیگر عوامل مهمی برشمرد که می‌تواند در کاهش مصرف بسیار موثر باشد.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، برق ، توانیر
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
0
0
آقای نه چندان محترم مصرف سرانه در ایران رقم بسیار پایینی هستش یعنی جایی برای صرفه جویی نداره بهتره شما ظرفیت نیروگاهی ایجاد کنید به جای اینکه حرف دهن پر کن از کاهش مصرف بزنید
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: