تاریخ انتشار: ۱۲:۱۶ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
 معاون توانیر تابستان سختی را برای صنعت برق پیش بینی کرد متهم اصلی به هم خوردن تراز تولید و مصرف برق چیست؟

برق
رویداد۲۴   معاون هماهنگی توانیر، تابستان پیش رو را برای صنعت برق بسیار سخت دانست و گفت:  علاوه بر کاهش بارندگی‌ها و محدودتر شدن استفاده از ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی، شاهد افزایش دما، شرایط کرونایی کشور و استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز هستیم. به گفته وی، استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز باعث شده است تا تراز تولید و مصرف به هم  بخورد و منفی باشد.

غلامعلی رخشانی مهر گفت: ما در انتظار تابستان سختی نیستیم بلکه می‌دانیم تابستان بسیار سختی پیش رو داریم چرا که شاهد افت شدید ذخایر سدهای کشور به علت کاهش بارندگی‌ها هستیم. وی افزود: امسال شاهد کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بارش‌ها خواهیم بود که همین موضوع باعث شده  است به همین مقدار نیز از ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های برق آبی کم شود. همچنین افزایش دما، شرایط کرونایی کشور و استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز از جمله عواملی هستند که باعث شده تراز تولید و مصرف به هم بخورد و منفی باشد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر در ادامه به برنامه های مقابله با کمبود برق اشاره کرد و گفت: در راستای اقدامات فراگیر و در قدم نخست، به مبارزه با رمز ارزهای غیرمجاز رفته ایم و تمام تلاش خود را برای جمع آوری مراکز و دستگاه‌هایی که در منازل به صورت فردی به کار گرفته شده و از برق غیرمجاز برای استخراج رمز ارز استفاده می‌کنند، به کار خواهیم گرفت.
رخشانی مهر با اشاره به این که در همین گام به تعدیل روشنایی معابر و جاده‌های بین شهری پرداخته ایم، افزود: تعدیل روشنایی‌ها به معنی خاموش کردن همه روشنایی‌ها نیست و به طور مشخص در این طرح، به دنبال یک در میان کردن روشنایی‌ها هستیم. وی در عین حال تأکید کرد: برق نقاط حادثه خیز تعدیل نخواهد شد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر به  ظرفیت ادارات و دستگاه‌های دولتی در کاهش مصرف پرداخت و گفت: امسال برای نخستین بار، دستگاه‌های اداری موظف شده اند که برق مصرفی خود را ۵۰ درصد در ساعات اداری کاهش  دهند و میزان مصرف برق خود را در ساعات غیر اداری به ۱۰ درصد برسانند.

رخشانی مهر با اشاره به ضرورت انجام این گونه کارها و اجرای چنین برنامه‌هایی برای گذر از پیک تابستان افزود: در فروردین، شاهد افزایش ۵ درصدی دمای هوا و ۲۲ درصدی مصرف برق بودیم که در نوع خود بی سابقه بود.
وی ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی به مدار مصرف و افزایش مصرف برق صنایع را از دیگر دلایل بالا رفتن مصرف برق دانست و در عین حال گفت: هر یک درجه افزایش دمای هوا، افزایش حداقل هزار مگاواتی مصرف برق را در کشور به دنبال دارد.

رخشانی مهر درباره این که آیا در تابستان دچار خاموشی خواهیم شد یا خیر؟ پاسخ داد: از آن جا که ۲۴ هزار مگاوات از مصرف ۶۰ هزار مگاواتی برق کشور در اوج تابستان به سیستم‌های سرمایشی اختصاص دارد، در صورتی که مشترکان تنها دو نکته تنظیم درجه کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و استفاده از دور کند کولرهای آبی را در نظر داشته باشند و به آن عمل کنند، دچار خاموشی نخواهیم نشد.

معاون هماهنگی توزیع توانیر در خصوص دیگر راهکارهای مدیریت مصرف برق در تابستان نیز افزود: استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعات‌ گرم روز و به کار گرفتن این دستگاه‌ها در ساعت‌های پایانی شب یا ابتدایی صبح و بهره گیری از نور طبیعی روز از دیگر عوامل مهمی است که می‌تواند در کاهش مصرف برق بسیار مؤثر باشد.

منبع: مهر
برچسب ها: رویداد24 ، برق ، قطعی برق
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
0
0
به جای سنگ گرانقیمت اگر از سلول خورشیدی در نما استفاده بشه همه چیز درست میشه وباید استفاده سلول خورشیدی در نما و پشت بام الزامی بشه
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۴
هزینه نگهداری از سلول رو شما میدی.چیزی نمیدونی زر نزن
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: