تاریخ انتشار: ۱۱:۰۵ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
تشدید رکود بازار و تداوم سیر نزولی قیمت در بازار‌های ارز و طلا، زمینه بازگشت قیمت خودرو را به سطح اسفند‌۹۹ فراهم کرد.

شکست مقاومت بازار خودرو در برابر کاهش قیمت

رویداد۲۴ روزنامه همشهری: تشدید رکود بازار و تداوم سیر نزولی قیمت در بازار‌های ارز و طلا، زمینه بازگشت قیمت خودرو را به سطح اسفند‌۹۹ فراهم کرد.

با شکست مقاومت بازار خودرو در برابر کاهش قیمت‌ها، نرخ خودرو‌های پرتیراژ داخلی به سطح قیمت‌ها در روز‌های پایانی سال گذشته بازگشت. مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری حاکی است: بازار خودرو‌های مونتاژی بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرده است.

شکست مقاومت بازار خودرو در برابر کاهش قیمت‌

با تعطیلی نمایشگاه‌های فروش خودرو در ۲‌ماه گذشته تعیین قیمت خودرو به‌دست معامله‌گران فعال در فضای مجازی افتاده است. تحت‌تأثیر تغییر بازیگران بازار، قیمت خودرو‌ها از ابتدای امسال افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی را تجربه کرد، اما نتایج مذاکرات سیاسی و چشم‌انداز مثبت احیای برجام موجب تداوم کاهش قیمت در بازار‌های موازی شد. ورود نرخ دلار به کانال ۲۳ هزار تومان، کاهش نرخ طلا و افت نرخ سکه تا محدوده ۹ میلیون تومان و نبود مشتری در بازار خودرو موجب شکست قیمت‌ها در فضای مجازی شده است. به‌گفته فعالان صنفی درصورت تداوم نزول قیمت در سایر بازار‌های دارایی، شکست قیمت‌ها در بازار خودرو نیز ادامه خواهد یافت.

همزمان با آغاز سیر نزولی قیمت‌ها در بازار خودرو، فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران‌خودرو در یک برنامه تلویزیونی، افزایش قیمت خودرو را با توجه به تلاطم‌های اقتصادی طبیعی دانست و گفت: بخشی از افزایش قیمت خودرو ناشی از تشکیل حباب قیمتی است. به‌گفته او، در شرایطی که تقاضا با میزان عرضه متناسب نیست، یقینا بازیگران دیگری در امر قیمت‌گذاری خودرو، تعیین‌کننده می‌شوند.


بیشتر بخوانید: اثرات مذاکرات وین بر سرنوشت بازار خودرو/ خودرو‌های خارجی به ایران بازمی گردند؟


پراید و پژو در جاده کاهش قیمت‌ها

مشاهدات خبرنگاران همشهری حاکی است: به‌دلیل سیر نزولی نرخ طلا، سکه و ارز، میزان معاملات در بازار خودرو به‌شدت کاهش یافته است. با این روند مشتریان واقعی در انتظار کاهش بیشتر قیمت خودرو بوده و فروشندگانی که عجله‌ای برای فروش خودرو ندارند نیز منتظر فروکش‌کردن تب کاهش یا حداقل تثبیت قیمت این خودرو‌ها هستند. دیروز در بازار خودرو، قیمت پژو‌۲۰۶ تیپ ۲ با کاهش ۲ میلیون تومانی به ۱۹۳ میلیون تومان رسید تا به قیمت روز‌های پایانی سال گذشته نزدیک شود. همچنین نرخ مدل‌۹۹ پژو پارس اتوماتیک با رینگ آلومینیومی به ۳۳۰، پژو پارس LX رینگ فولادی به ۲۵۸، پژو پارس دوگانه‌سوز به ۲۲۸ و پژو پارس دوگانه‌سوز مدل ۱۴۰۰ به ۲۳۵میلیون تومان رسید.

قیمت پژو‌۲۰۶ تیپ ۵ به ۲۵۲، پژو ۲۰۶ صندوقدار به ۲۵۱، دنا ۲۲۵، دنا‌پلاس ۳۱۴، دنا‌پلاس توربو ۳۶۰ و دنا پلاس توربو‌شارژ اتوماتیک به ۴۲۲ میلیون تومان کاهش یافت. در محصولات سایپا نیز قیمت پراید مدل‌۱۳۱ با ۲میلیون تومان کاهش به ۱۱۰، پراید‌۱۳۲ با کاهش ۳‌میلیونی به ۱۱۵، پراید‌۱۵۱ به ۱۱۴ و نوع پلاس این مدل پراید به ۱۲۰ و پراید‌۱۱۱ به قیمت ۱۲۸میلیون تومان رسید. همچنین قیمت تیبا به ۱۲۳، تیبا‌۲ به ۱۳۲، ساینا به ۱۴۱، ساینا S به ۱۴۶، کوییک به ۱۴۸‌میلیون، کوییک‌R به ۱۵۳ و کوییک پلاس اتوماتیک به ۲۰۸ میلیون تومان رسید.

پیشتازی خودرو‌های مونتاژی در کاهش قیمت‌ها

بررسی روند قیمت خودرو‌های مونتاژی هم از افت بیشتر قیمت این محصولات حکایت دارد. در بازار خودرو‌های خارجی نیز به‌دلیل رکود کامل و با وجود افت نسبی قیمت‌ها، تقاضا برای خرید این خودرو‌ها تقریبا به صفر رسیده است. دیروز در بازار خودرو قیمت پژو ۲۰۰۸ مدل۹۸ با ۳۵میلیون تومان کاهش از ۸۳۵میلیون به ۸۰۰میلیون و مدل۹۹ این خودرو از ۹۱۰ میلیون به ۸۹۵میلیون تومان رسید. همچنین قیمت رنو ساندرو اتوماتیک به ۴۲۵میلیون، رنو ساندرو استپ‌وی اتوماتیک به ۴۴۸میلیون، لیفان X۷۰ به ۶۰۵میلیون، جک J۴ به ۳۱۰میلیون، جک S۳ به ۴۳۰میلیون، جک S۵ به ۶۴۳ میلیون، کی‌ام سی T۸ به ۷۸۵ میلیون و خودرو جدید بهمن موتور یعنی دیگنیتی پرایم نیز به ۹۰۶میلیون تومان کاهش یافت.

بازگشت قیمت‌ها به شب عید سال گذشته

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران در گفتگو با همشهری از تندترشدن شیب کاهش قیمت خودرو در ۲ هفته گذشته خبر داد و گفت: میزان کاهش قیمت خودرو در مقایسه با ۲ هفته گذشته موجب شده نرخ کنونی خودرو‌های پرتقاضا در حاشیه بازار تقریبا مشابه قیمت این خودرو در روز‌های قبل از نوروز باشد، با این روند به‌نظر نمی‌رسد درصورت تثبیت یا کاهش نرخ‌ها در بازار ارز یا سایر بازار‌های سرمایه‌ای مانند طلا و سکه در چند‌ماه آینده نیز افزایش قیمت خودرو را شاهد باشیم. سعید موتمنی، از شکسته‌شدن مقاومت فروشندگان فضای مجازی در بازار خودرو خبر داد و افزود: کاهش نرخ ارز موجب بازگشت آرامش به سایر بازار‌های سرمایه‌ای مانند خودرو، طلا و سکه و سرمایه شده و به‌نظر می‌رسد با نتایج مثبت مذاکرات سیاسی و کاهش نرخ ارز، ریزش تدریجی قیمت‌ها در بازار خودرو ادامه خواهد یافت.

او با بیان اینکه بازار رسمی خودرو به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا تعطیل است، افزود: در بازار غیررسمی نیز تقویت ارزش ریال و کاهش قیمت دلار موجب شده تا خریداری برای انواع خودرو در فضای مجازی وجود نداشته باشد. به‌نحوی که حتی مشتریان نیازمند نیز از خرید خودرو امتناع و زمانی برای خرید مراجعه می‌کنند که قیمت‌ها تثبیت شود.

موتمنی با بیان اینکه درصورت تداوم سیر نزولی نرخ ارز حتی طی چند‌ماه آینده نیز افزایش قیمتی در بازار نخواهیم داشت، در مورد احتمال کاهش بیشتر قیمت خودرو، افزود: باید توجه کنیم که کاهش و واقعی‌شدن قیمت خودرو علاوه بر آرامش بازار و ثبات نرخ ارز به میزان عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروسازی نیز بستگی دارد و تجربه نشان داده که هر زمان عرضه خودرو توسط خودروسازان افزایش یابد، اختلاف قیمت کارخانه و حاشیه بازار خودرو نیز کاهش می‌یابد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: