تاریخ انتشار: ۰۹:۲۵ - ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
بر اساس اظهارات یک مقام آگاه ، بحث تغییر دامنه نوسان بورس در شورای عالی این سازمان به مراحل حساس خود رسیده و احتمال ۴ درصدی شدن دامنه نوسان – از مثبت ۴ درصد تا منفی ۴ درصد – جدی شده است.

پیش بینی بازار سهام

رویداد۲۴ تغییر دامنه نوسان و نامتقارن کردن آن بین مثبت ۶ درصد تا منفی ۲ درصد یکی از تصمیماتی بود که در زمستان سال گذشته و با آغاز مدیریت دهقان دهنوی بر بورس، اتخاذ شد. این راهکار برای تعادل بخشیدن و حمایت از بازار به اجرا درآمد اما نتیجه مثبتی از آن به دست نیامده است.

بورس های معتبر جهان روی خوشی به چنین دستکاری هایی نشان نمی دهند و برخی کارشناسان نیز معتقدند باید دامنه نوسان را به کلی از بورس حذف کرد تا ریزش تا سطح تعادل به سرعت اتفاق بیفتد و صعود و نزول های بازار روند فرسایشی نداشته باشد.


بیشتر بخوانید: زیان بورسی‌ها جبران می‌شود؟


  صف های فروش فرساینده ؛ نتیجه دستکاری دامنه نوسان بورس

  برخی سرمایه گذاران بورس تهران نیز اکنون به این نتیجه رسیده اند که خروجی دامنه نوسان نامتقارن کنونی، تشکیل صف‌های خرید و فروش فرساینده سهام است بدون آن که معامله ای صورت گیرد و نقدشوندگی سهام به پایین ترین درجه سقوط کرده است.

  در تازه ترین تحول اخبار دریافتی از شورای عالی بورس حکایت از آن دارد که تغییرات دامنه نوسان در این شورا مورد بحث قرار گرفته و این بحث در حال رسیدن به جمع بندی نهایی است.

  خبر‌های خوبی درباره نتایج تصمیماتی که قرار است گرفته شود به گوش نمی‌رسد و به‌نظر می‌رسد این تغییرات که قرار است از سوی شورای بورس در هفته جاری گرفته شود مطابق نظر سهامداران برای حذف یا افزایش دامنه نوسان تا محدوده ۱۰تا ۱۵درصدی نیست. آنطور که خبر‌های دریافتی نشان می‌دهد بحث بر سر تغییر دامنه نوسان در حد ۴درصد است.

  ماشاالله عظیمی، عضو سابق شورای بورس خبر داده است که در جلسه گذشته که آخرین جلسه شورا بود، اعداد مختلفی به‌عنوان دامنه پیشنهادی مطرح شد. عده‌ای معتقد بودند که دامنه باید برداشته شود و عده‌ای هم اعداد مثبت و منفی ۶و مثبت و منفی ۱۰درصد را اعلام کردند؛ اما پیشنهاد مثبت و منفی ۴درصد بر سر زبان‌ها افتاد.

  منبع: گسترش نیوز

  خبر های مرتبط
  نظرات شما
  نام:
  ایمیل:
  * نظر: