تاریخ انتشار: ۱۹:۰۹ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
معاون توسعه و بهره برداری فاضلاب آبفای اصفهان:
معاون توسعه و بهره برداری فاضلاب آبفای اصفهان گفت:شرکت فولاد مبارکه و ذوب آهن با شبکه گذاری، اقدام به استفاده از پساب شهری کرده اند چراکه شهرستان‌های لنجان، مبارکه، فلاورجان و فولادشهر فاقد زیرساخت‌های شبکه فاضلاب بودند که این دو صنعت اقدام به احداث شبکه جمع آوری، خطوط انتقال و تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب نمودند.

فولاد مبارکه

رویداد۲۴ امیرحسین حکمتیان  با اشاره به اقدامات موثر صنایع بزرگ اصفهان در مصرف بهینه آب اظهار داشت: شرکت فولاد مبارکه و ذوب آهن با صنعت شبکه گذاری به استفاده از پساب اقدام کرده اند چراکه شهرستان‌های لنجان و مبارکه و فلاورجان و فولادشهر فاقد زیرساخت‌های شبکه فاضلاب بودند که این دو صنعت اقدام به احداث شبکه جمع آوری، خطوط انتقال و تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب نمودند.

وی افزود: صنایعی نظیر نیروگاه و پالایشگاه هم با احداث تصفیه خانه تکمیلی در راستای بهره گیری از پساب اقدام کرده اند.

معاون توسعه و بهره برداری فاضلاب آبفای اصفهان تصریح کرد: شرکت فولاد مبارکه در قالب قرارداد بیع متقابل با شرکت آبفای استان اصفهان نسبت به تامین منابع مالی مورد نیاز در راستای احداث شبکه و تصفیه خانه‌های فاضلاب در شهر‌های شهرستان مبارکه شامل دیزیچه، زیباشهر، کرکوند، مبارکه و همچنین در شهر‌های زاینده رود، زرین شهر، سده لنجان، ورنامخواست و چم گردان در شهرستان لنجان اقدام کرد تا از پساب حاصله از احداث این شبکه‌های فاضلاب در بخش صنعت استفاده کند.

وی افزود: در طی این قرارداد تاکنون ۵۰۰ کیلومتر لوله گذاری فاضلاب و احداث یک تصفیه خانه و ۶ باب ایستگاه پمپاژ فاضلاب انجام گرفته و بر اساس آن ۴۵۰ لیتر در ثانیه از پساب حاصله در صنعت فولاد استفاده خواهد شد که این امر نقش مهمی در کاهش بارگذاری آب مصرفی بر رودخانه زاینده رود داشته است.

معاون توسعه و بهره برداری فاضلاب آبفای اصفهان تصریح کرد: با توجه به اعتبارات محدود دولتی در سنوات گذشته برای احداث تاسیسات فاضلاب در شهرستان‌های مبارکه و لنجان، قطعا تا ۳۰ سال آینده مردم این شهر‌ها از خدمات دفع بهداشتی فاضلاب بهره مند نمی‌شدند؛ اما با مشارکت شرکت فولاد مبارکه و شرکت آبفای اصفهان در این پروژه، طی ۵ سال شاهد پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد هستیم.

وی اضافه کرد: منافع این طرح شامل ارتقاء استاندارد‌های زیست محیطی منطقه، افزایش سطح بهداشت عمومی و حفاظت کیفی از منابع آب‌های زیرزمینی و کاهش بارگذاری آب مصرفی مورد نیاز صنعت در رودخانه زاینده رود است.

معاون توسعه و بهره برداری فاضلاب آبفای اصفهان گفت: این پروژه به عنوان یکی از پروژه‌های شاخص زیست محیطی در کشور طی بازدید نماینده سازمان یونسکو مورد تحسین واقع شد.

وی گفت: امیدواریم پروژه احداث شبکه جمع آوری، خطوط انتقال و تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب در شهرستان‌های مبارکه و لنجان با مشارکت شرکت فولاد مبارکه و آبفای استان اصفهان تا پایان سال ۱۴۰۱ به بهره برداری کامل و نهایی برسد.
 
منبع: ایراسین
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: