تاریخ انتشار: ۰۰:۰۹ - ۰۸ تير ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
در حالیکه تصور می‌شد ابتدا تیم فرهنگی سیاسی کابینه رئیسی بسته شود، نشانه‌هایی از چیدن تیم اقتصادی کابینه او وجود دارد. رویداد۲۴ در این گزارش احتمالات اعضای اقتصادی دولت رئیسی را بررسی کرده است.

کابینه ابراهیم رئیسی

رویداد۲۴ روز به روز به مراسم تحلیف و تنفیذ ابراهیم رئیسی نزدیک می‌شویم. اصلاح طلبان و نیرو‌های مستقل کشور نگرانند که چهره‌های تندرو در بعضی مدیریت‌های کشور قرار بگیرند و فضای فعالیت محدودتر شود. این نگرانی‌ها بیشتر در حوزه‌هایی مثل وزارت علوم (به خاطر فعالیت‌های دانشجویان) وزارت ارشاد (به خاطر مجوز کتاب و فیلم و نشریات) و وزارت ارتباطات (به خاطر قوی‌تر شدن دست کمیته فیلترینگ) دیده می‌شود. اما جناح اصولگرا گویا فعلا دنبال وزارتخانه‌های سیاسی و فرهنگی نیست و قصد دارد اول به اقتصاد سامان دهند. البته رقیب اصلاح‌طلب آن‌ها را متهم می‌کنند که به خاطر منافع مادی، وزارتخانه‌های ثروتمند در اولویت قرار گرفته‌اند!

روز گذشته برخی چهره‌های امنیتی اصولگرا، اسامی بعضی چهره‌های اقتصادی کابینه ابراهیم رئیسی را اعلام کردند. در این فهرست، چند نام معتبر حضور داشتند و چند اسم نیز غایب بودند. محمدرضا فاطمی امین، مهدی دوستی، فرهاد رهبر، مسعود میرکاظمی، حجت عبدالملکی و یاسر جبرائیلی به عنوان چهره‌های اصلی اقتصادی کابینه ابراهیم رئیسی معرفی شده‌اند.

جریان شناسی چهره‌های اقتصادی

قبلا هم پیش‌بینی می‌شد که تیم آستان قدس، نقش مهمی در کابینه ابراهیم رئیسی داشته باشد. فرهاد رهبر (مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس) و محمدرضا فاطمی امین قائم‌مقام آستان قدس چهره‌های مهمی هستند که از آستان قدس تا امروز کنار ابراهیم رئیسی بوده‌اند و در تیم اقتصادی او هم نقش‌آفرینی می‌کنند. فرهاد رهبر البته یکی از مدیران ارشد دولت محمود احمدی نژاد هم بوده است و در کنار مسعود میرکاظمی، می‌تواند در تحقق رویای دولت سوم احمدی‌نژاد منهای احمدی‌نژاد، آن‌ها را یاری کند.

علی نیکزاد از دیگر چهره‌های نزدیک به محمود احمدی نژاد است که ریاست ستاد رئیسی را هم بر عهده داشته است. نیکزاد برای رسیدن به جایگاه معاون اولی تلاش می‌کند. برخی اخبار تایید نشده نیز از تحرکاتی برای تصدی او به شهرداری تهران نیز حکایت می‌کند.


بیشتر بخوانید: از حلقه مشهد تا دولت در سایه / کابینه ابراهیم رئیسی چگونه تشکیل می‌شود؟


ائتلاف ابراهیم رئیسی با سعید محمد

به گزارش رویداد۲۴ چهره دیگری که حضورش در این سطح قابل توجه است، مهدی دوستی است. مهدی دوستی از چهره‌های اصلی حامی سعید محمد بود. محمد پس از رد صلاحیت در ایام انتخابات، برای حمایت از رئیسی به سفر انتخاباتی رفت و از همان زمان می‌شد پیش‌بینی کرد که سعید محمد و نیرو‌های نزدیک به او در کابینه رئیسی حضور جدی خواهند داشت. گفته می‌شود مهدی دوستی گزینه اول وزارت نفت دولت رئیسی است، اما نکته مهمتر و مستتر این است که فعلا صحبتی از نزدیکان محسن رضایی، رستم قاسمی و سعید جلیلی، در کابینه ابراهیم رئیسی نشده است. در صورتی که این افراد هم مدعی داشت برنامه‌های مفصل اقتصادی برای اداره کشور بودند.

اگرچه مهدی دوستی نیروی نزدیک به سعید محمد شناخته می‌شود، اما او از معدود نیروهایی است که نه به خاطر ارتباطات سیاسی، بلکه به خاطر توانایی فنی‌اش و شناخت خوبش به کابینه معرفی شده است. دوستی مجری طرح پالایشگاه ستاره خلیج فارس بوده است.

سهمیه محسن رضایی در کابینه رئیسی

چنانچه گفته شد حامیان رستم قاسمی و محسن رضایی بیکار ننشسته‌اند؛ چه آنکه یاسر جبرائیلی هم در میان اعضای تیم اقتصادی ابراهیم رئیسی قرار دارد. یاسر جبرائیلی متولد ۶۳ است و اکنون رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و شاید بتوان او را تا حدی به محسن رضایی نزدیک دانست. او مدتی از مدیران ارشد خبرگزاری فارس بوده، اما امسال در یک برنامه تلویزیونی به شدت به سعید جلیلی حمله کرد و گفت «این آقا که مدام می‌گوید برنامه دارد، هیچ برنامه مدونی ندارد و فقط شعار می‌دهد و عکس انداختن با این و آن، به منزله برنامه داشتن نیست!»

جبرائیلی یک چهره اقتصادی نیست و فقط یک کتاب درباره رهبر انقلاب نوشته است و اگر در مسئولیتی اقتصادی به کار گمارده شود، اولین تجربه او در این زمینه خواهد بود.

حجت عبدالملکی دیگر مهره اصلی کابینه اقتصادی ابراهیم رئیسی است. او که در دولت احمدی نژاد با فوق لیسانس اقتصاد از دانشگاه امام صادق، مشاور وزیر اقتصاد بوده، حالا می‌خواهد یکی از چهره‌های اصلی دولت ابراهیم رئیسی باشد. عبدالملکی از چهره‌های نزدیک به پرویز فتاح است و به نظر می‌رسد حضور او، نشان می‌دهد که تیم ابراهیم رئیسی، با تیم پرویر فتاح هم هماهنگ است.

البته تا معرفی کابینه زمان زیادی مانده است، اما نکته‌ای که ممکن است در روز‌های آینده، اصولگرایان را دچار چالش کند، وجه اشتراک این چهره‌هاست. سعید محمد به عنوان چهره‌ای منتقد فساد‌های شهرداری قبل از سال ۹۶ شناخته می‌شد که با قالیباف اختلافات جدی داشت و حالا قرار است در کابینه رئیسی حضور جدی داشته باشد. این موضوع شاید به مذاق قالیباف خوش نیاید. البته رئیسی این توانایی را دارد که بتواند کدروت دیرینه قالیباف و محمد را رفع کند. 

تیم پرویز فتاح هم تنها مجموعه میان اصولگرایان بود که از حداد عادل انتقاد کرده بود. در نهایت تیم احمدی نژاد هم سر سازگاری با پدرخوانده‌های اصولگرا را نداشت. آیا ابراهیم رئیسی می‌خواهد فساد را از نطقه خفه کند و به جنگ رهبران ثروتمند و گلوگاه‌های رانت در میان اصولگرایان برود؟ برای پاسخ به این سوال فعلا باید صبر کرد.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
شهاب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۸
1
4
خیمه شب بازی شروع شد. این بازی ها رو دیگه مردم باور نمی کنند. چه به اصطلاح شما اصول گرا و چه اصلاح طلب سر و ته یک کرباسند و آخورشون یکیه. پس بی خودی شلوغش نکنید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۸
0
2
ماملت ا،همین الان پیش بینی می کنیم که یک چنگ تمام عیاربین این نیروهای تازه بدوران رسیده ها درگیرخواهند شد بعدازکنارگیری دولت روحانی تازه چنگ بین خود دلواپسان شروع خواهد شد ودیگرروحانی نیست که کیسه بوکس مچلس وبقیه تازه بدوران رسیده ها شود وان وقت بین خودشان چنگ شروع خواهد شد ریسی هم مهره ایی نیست که ازاوحرف شنویی داشته باشند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۳
2
1
متاسفانه بعداز شکست سنگین به اصطلاح اصلاح طلبان شروع کردن مثل اربابشون انگلیس بین نیروهای انقلاب تفرقه انداختن وهرروز مطالب ما یوس کننده چهل سال مملکت دست اونها بود مردم را بدبخت کردند بس نیست خون شهدا دامنشان را خواهدگرفت میدونم که پخش نخواهید کرد چون شما دنبال چیز دیگری هستید گمراه کردن مردم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: