تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ - ۱۱ شهريور ۱۴۰۰

خطراتی که بعد از کاشت ناخن شما را تهدید می‌کنند!

امروزه بسیاری از عمل‌های زیبایی همانند کاشت ناخن و پیرسینگ به شدت برای فرد در طول زمان مشکل ایجاد می‌کند.

خطرات کاشت ناخن

رویداد۲۴ برخی از خانم‌ها به دلیل این که می‌خواهند ناخن‌های خود زیباتر به نظر بیاید اقدام به کاشت ناخن می‌کنند که این موضوع می‌تواند عواقب و بیماری‌های پوستی برای آن‌ها ایجاد کند که حتی درمان آن گاهی بی نتیجه می‌ماند. ناخن‌های مصنوعی نه تنها به خودی خود مضر هستند، بلکه با قرار دادن و برداشتن آن‌ها به وسیله اسید‌ها و مواد شیمیایی خطرناک‌تر خواهند بود.

اگر ناخن مصنوعی محکم به چیزی بخورد این امکان وجود دارد که ناخن اصلی را از بستر خارج کند و با گذشت زمان میکروب ها، مخمر‌ها و یا قارچ‌ها وارد این شکاف شوند. علامت عفونت باکتریایی سبز شدن ناخن است. نشانه قارچ ناخن هم سفید یا زرد شدن آن است، پس از مدتی ناخن مبتلا به قارچ ضخیم می‌شود و در موارد شدید ممکن است بیفتد.

همچنین پیرسینگ یا همان سوراخ کردن بینی، لب و زبان یک نوع عمل زیبایی بوده که در بین جوانان بسیار شایع شده است. در برخی نقاط بدن نه تنها کمکی به زیبایی نمی‌کند بلکه چهره‌ای نا‌زیبا برای فرد ایجاد می‌کند که باعث خطرات جدی می‌شود.

امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست و مو درباره عوارض و مشکلات کاشت ناخن و پیرسینگ اظهار کرد: مشکل اساسی کاشت ناخن این است که می‌تواند پایه اصلی ناخن فرد را از بین ببرد، در واقع مینای آن را تحت تاثیر قرار می دهد و دیگر ترمیم نمی‌شود. قسمت اصلی ناخن به نام ماتریس وجود دارد که زمانی ناخن مصنوعی روی آن قرار می‌گیرد به دلیل فشار زیاد وارده تخریب می‌شود.

او گفت: گاهی به دلیل استفاده از چسب‌های مخصوص شیمیایی برای کاشت ناخن حساسیت‌های شدید پوستی برای فرد ایجاد می شود. اگزما و خارش زیاد از دلایل بارز این حساسیت پوستی بوده که فرد گاهی نمی‌داند چگونه ظاهر شده است. این نوع حساسیت گاهی تا مدت‌ها باقی می‌ماند و فرد را آزار می‌دهد و دچار کلافگی شدید می‌شود.

عوارض عمل پیرسینگ روی بدن

این متخصص پوست و مو با اشاره به عوارض سوراخ کردن انواع قسمت های بدن، بیان کرد: پیرسینگ به نوع خود می‌تواند آسیب‌های جدی به فرد ایجاد کند، زیرا پایه و اساس این وسیله فلز است. زمانی که پوست با فلز به خصوص از نوع نیکل و کروم در طولانی مدت در ارتباط باشد می‌تواند حساسیت‌های شدید پوستی برای او ایجاد کند. حساسیت‌هایی مانند قرمزی، التهاب و حتی عفونت‌های زیاد که حتی با برداشت پیرسینگ ادامه خواهد داشت.

او گفت: به دلیل رابطه مستقیم این نوع فلز با بدن می‌تواند انواع بیماری‌های طولانی مدت و عمیقی را ایجاد کند. حتی با برداشتن پرسینگ، فرد همچنان باید با بیماری خود درگیر باشد و گاهی درمان او نصف کاره باقی می‌ماند. استفاده از  این نوع فلز می‌تواند موجب ایجاد شدن گوشت اضافه شود و فرد را نه تنها از لحاظ  سلامتی بلکه زیبایی هم به مشکل می خورد.


بیشتر بخوانید: روش جالب برای افزایش رشد مو/ کشیدن ناخن‌ها به هم!


همچنین محمد سعیدی متخصص پوست و مو در این باره، اظهار کرد: استفاده از پرسینگ می‌تواند به عصب و عروق قسمتی از بدن آسیب وارد کند، زیرا دقیقا با آن ارتباط مستقیم دارد. برای قسمت‌هایی که پرسینگ استفاده می‌شود حتی مثل گوش احتمال عفونت زیاد وجود دارد. گاهی این نوع عمل می‌تواند شکل و فرم عضله قسمت مورد نظر را تغییر دهد.گوش و بینی مکان‌هایی هستند که در صورت سوراخ شدن احتمال عفونتشان بیشتر است. پیرسینگ جایگاه علمی در دنیا ندارد و می‌تواند به شدت مشکل ساز شود.

او گفت: یکی دیگر از مشکلات این است که فرد ممکن است از پیرسینگ خود دل زده شود و بخواهد آن را بردارد. در این بین برداشتن آن ظاهر فرد را نامناسب می‌کند و نمی‌توان از طریق عمل جراحی درمان کرد.جای محل سوزاخ شده ترمیم نمی‌شود و تنها گوشت اضافه ایجاد می‌کند به خصوص مکان‌هایی که در معرض دید است می‌تواند ناخوشایند بنظر آید.

سعیدی درباره مشکلات کاشت ناخن، تصریح کرد: با کاشت ناخن مشکلی که در بافت ناخن ایجاد می‌شود این است با گذشت زمان بافت ناخن آسیب می‌بیند. در این بین روزنه‌هایی ظاهر می‌شوند که به دلیل استفاده بیش از اندازه مواد شوینده و آب می‌تواند محل خوبی برای رشد قارچ باشد. قارچ‌ها با گذشت زمان رشد می‌کنند و از دید فرد هم پنهان است همین امر موجب می‌شود بیماری حاد شود. زمانی که ناخن برداشته می‌شود آن وقت فرد متوجه بیماری شده، اما به شدت دیر است.

او بیان کرد: وقتی که فرد اقدام به برداشت کاشت ناخن مصنوعی خود می‌کند به دلیل تراشیدن سطح آن مینای ناخن از بین می‌شود. در این بین با برداشت آن دیگر ناخن طبیعی ترمیم نمی‌شود. در برخی افراد ناخن ترمیم می‌شود، اما زمان طولانی ادامه خواهد داشت. به دلیل ضربات زیادی که به ناخن وارد شده در صورت ترمیم هم ممکن است با شکل نافرمی از ناخن رو به رو شویم.

متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد: انجام این دو عمل را به افراد توصیه نمی‌کنیم، زیرا می‌تواند عواقب بدتری را به دنبال داشته باشد. گاهی برخی از بیماری‌های ناخن اصلا درمان ندارد پس نباید بگذاریم به آن مرحله برسد.

خبر های مرتبط
نظرات شما