تاریخ انتشار: ۱۶:۲۴ - ۱۷ شهريور ۱۴۰۰

پیش‌بینی مهم درباره قیمت دلار

برخلاف انتظارات دلار دوباره به مدار صعودی بازگشت و درحالی‌که روز دوشنبه سطح ۲۶۹۵۰تومان را هم لمس کرده بود در بازار امروز تحت تاثیر ابراز نگرانی آژانس اتمی از تضعیف جدی وظایف نظارتی‌اش در ایران به ۲۷۷۵۰تومان رسید.

پیش بینی قیمت دلار

رویداد۲۴ دلار از ابتدای هفته با فاصله گرفتن از سطح ۲۷۲۵۰تومان مسیر نزولی پیش گرفت و در ساعاتی از معاملات روز دوشنبه به ۲۶۹۵۰تومان هم رسید و انتظار می‌رفت با فروکش کردن انتظارات تورمی و کاهش حجم خرید‌ها دلار در این کانال تثبیت شود؛ اما روز گذشته رفتار بازار تغییر کرد و روند افزایشی دلار در معاملات پشت خطی شروع شد و نهایتا تا پایان روز با قیمت ۲۷۳۸۰تومان در بازار نقدی و ۲۷۵۵۰تومان در معاملات فردایی بسته شد.

اما برای بررسی چرایی بازگشت دلار به مدار صعودی بعد از ثبت کانال ۲۶هزار تومان، باید به اخبار سیاسی منتشر شده طی روز گذشته اشاره کرد؛ طی یکماه گذشته قیمت دلار در بازار تهران تحت تاثیر تنش‌های افغانستان و بسته شدن بازار ارز هرات فاز افزایشی گرفته بود اما هفته پیش با بازگشایی این بازار، دلار اندکی افت قیمت داشت تا اینکه روز گذشته در پی معرفی کابینه دولت طالبان، انتظارات تورمی معامله‌گران مجددا بالا رفت و دلار واکنش نشان داد.


  بیشتر بخوانید: اعلام سه عامل مهم در تعیین نرخ ارز/ بانک مرکزی دچار روزمره‌گی است


  همچنین دیروز وال‌استریت ژورنال در گزارشی به نقل از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که پس از تعلیق برخی بازرسی‌های این نهاد از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، وظایف نظارتی‌اش در این کشور به طور جدی تضعیف شده است.

  این موضوع هم در کنار خبر افغانستان منجر به افزایش خرید‌ها و رشد بیشتر قیمت دلار شد و حالا با سرایت این جو صعودی به بازار امروز دلار تا سطح ۲۷۷۵۰تومان پیش رفته است؛ به گفته تحلیلگران فنی چنانچه تا پایان هفته دلار سطح ۲۷۸۰۰تومان را لمس کند، میل به خرید‌ بیشتر خواهد شد و در این صورت احتمال شکست مرز ۲۸هزار تومان وجود دارد.

  اما اگر باتوجه به سیگنال‌های مثبت هفته پیش، مجددا جو احتیاطی به بازار برگردد دلار به سطح ۲۷۵۰۰تومان عقب‌نشینی خواهد کرد و بعد از آن با خروج دوباره خریداران شاهد بازگشت دلار به مرز ۲۷هزار تومان خواهیم بود.

  خبر های مرتبط
  برچسب ها: قیمت دلار
  نظرات شما