تاریخ انتشار: ۱۹:۲۶ - ۱۱ مهر ۱۴۰۰
رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: عراقی‌ها پذیرفتند که مفاد استاندارد‌های ۸۵گانه را برایشان ارسال کنیم تا مورد تطبیق قرار دهند تا در صورت تایید، خودرو‌های ایرانی اجازه حضور در بازار عراق بیابند.

صادرات خودرو رویداد۲۴ رییس سازمان ملی استاندارد ایران به تشریح جزئیات سفر اخیر خود و تیم همراه به عراق پرداخت و هدف از این سفر را اجرایی کردن تفاهم نامه همکاری سازمان‌های ملی استاندارد دو کشور دانست که بند‌هایی از آن به دلیل اختلاف نظر اجرایی نشده بود.

غلامرضا شریعتی با بیان اینکه مباحث اصلی دو طرف در زمینه صادرات خودرو و میلگرد به عراق بود، ادامه داد: خودرو‌های تولیدی کشورمان از استاندارد‌های ۸۵گانه اروپا برخوردارند که تمرکز آن‌ها بر ایمنی و آلایندگی است، اما عراقی‌ها از استاندارد‌های کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس تبعیت می‌کنند و در این مورد عدم تطابق‌هایی وجود داشت.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با تاکید بر اینکه استاندارد‌های ۸۵گانه کشورمان به مراتب از استاندارد‌های حاشیه خلیج فارس بالاتر است، خاطر نشان کرد: در نهایت عراقی‌ها پذیرفتند که مفاد استاندارد‌های ۸۵گانه را برایشان ارسال کنیم تا مورد تطبیق قرار دهند تا در صورت تایید، خودرو‌های ایرانی اجازه حضور در بازار عراق بیابند.

وی افزود: برخورداری خودرو‌ها از vin number عراقی، برچسب made in iraq و تایید خودرو‌ها از سوی سازمان ملی استاندارد ایران، درخواست‌های دیگر در موضوع صادرات خودرو به این کشور بود.

میلگرد‌های ایران برگشت خورد

شریعتی همچنین با اشاره به تصمیم عراقی‌ها برای بازپس فرستادن میلگرد‌های صادراتی ایران به این کشور، دلیل آن را کیفیت پایین این محصولات از سوی عراقی‌ها عنوان کرد، اما گفت: در این زمینه مطرح کردیم که تجار عراقی نسبت به ورود اجناس بی‌کیفیت اقدام کرده‌اند، اما میلگرد استاندارد ایرانی از استاندارد‌های BS انگلیس، ESTM آمریکا و استاندارد‌های سازمان جهانی استاندارد (ISO) برخوردار است.

وی ادامه‌داد: این استاندارد‌های سختگیرانه به دلیل زلزله‌خیز بودن کشورمان اعمال می‌شود و در این زمینه عراقی‌ها با توجه به ناتوانی در بررسی استانداردها، خواستار اعمال فقط یکی از این استاندارد‌ها شدند.


بیشتر بخوانید: مخالفت وزیر صمت با واردات خودرو: حداقل تا پایان سال جاری واردات خودرو اشتباه است


رییس سازمان ملی استاندارد ایران همچنین تصریح‌کرد: در ماه‌های گذشته و با اتخاذ رویکردی سختگیرانه، بهبود کیفی خوبی در مصالح ساختمانی از جمله سیمان، کاشی و سرامیک را شاهد بودیم و هیچ مشکلی از نظر استاندارد در صادرات این محصولات وجود ندارد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران، تدوین برنامه راهبردی پنج‌ساله استاندارد، تدوین نظام جامع کیفیت کشور با همکاری دانشگاه صنعتی شریف، ساماندهی جایزه ملی کیفیت، نگارش ساختار جدید برای سازمان ملی استاندارد ایران مطابق با قانون جدید با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور و به‌روز رسانی استاندارد‌های کاربردی موجود به‌جای نگارش استاندارد‌های جدید را از جمله اقدامات این سازمان در نیمه نخست امسال عنوان کرد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: