تاریخ انتشار: ۱۲:۱۱ - ۰۴ آبان ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
عضو هیئت مدیره انجمن برنج:

سرانه مصرف برنج هر ایرانی ۳۶ کیلو است/ قیمت هر کیلو برنج چقدر است؟

عضو هیئت مدیره انجمن برنج گفت: علی رغم خشکسالی و افت ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید نسبت به سال قبل، کمبودی در عرضه برنج نداریم.

سرانه مصرف برنج هر ایرانی ۳۶ کیلو است/ قیمت هر کیلو برنج چقدر است؟

رویداد۲۴ علی اکبریان عضو هیئت مدیره انجمن برنج از ثبات قیمت برنج در بازار خبر داد و گفت: گرچه برخی کارشناسان و مسئولان از کاهش ۴۵ درصدی تولید نسبت به سال قبل خبر می‌دهند، اما سازمان جهاد کشاورزی تولید برنج به واسطه خشکسالی و کم آبی را ۱۰ تا ۱۵ درصد اعلام کرده است.

 او افزود: امسال برآورد‌ها حاکی از آن است که تولید برنج با کشت دوم و رتون به ۲ میلیون تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد که با احتساب سرانه مصرف ۳۶ تا ۳۶.۵ کیلوگرم و جمعیت ۸۵ میلیون نفر، حدود ۷۰۰ هزار تن کسری نیاز کشور باید از طریق واردات تامین شود.

اکبریان با اشاره به اینکه کارخانه‌ها مشکلی در خرید و فروش ندارند، بیان کرد: در ۲ هفته اخیر به علت رکود بازار خرید و فروشی انجام نمی‌شد، اما هم اکنون مشکلی در فروش نداریم.

عضو هیئت مدیره انجمن برنج درباره آینده بازار برنج بیان کرد: قیمت برنج در بازار تابع عوامل مختلفی همچون کرونا، نرخ ارز و ... است، به طوری که با پایان کرونا و سرگیری مهمانی‌ها و افزایش مصرف، قیمت برنج با نوساناتی در بازار رو به رو می‌شود.

اکبریان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه برنج نداریم، گفت: بنابر اعلام سازمان جهاد کشاورزی، تولید برنج نسبت به سال زراعی قبل ناشی از شرایط خشکسالی ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است، اما با این وجود کمبودی در عرضه نداریم، چرا که تولید با سال زراعی ۹۷ تفاوتی نداشته است و از طرفی با کاهش ۲۵ درصدی مصرف مراسم در ایام محرم، ماه رمضان و برگزاری عروسی و جشن‌ها افت تولید تاثیری ندارد.

این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو برنج طارم با یک تا ۲ درصد خرده را ۴۲ تا ۴۴ هزار تومان، شیرودی را ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان، فجر را ۳۶ تا ۳۷ هزار تومان و ندا را ۳۱ هزار تومان اعلام کرد.

عضو هیئت مدیره انجمن برنج در پایان با بیان اینکه سالیانه حداکثر ۳ میلیون تن برنج در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: با توجه به واردات برنج از مبادی غیررسمی، کمبودی در عرضه نداریم و گرانی برنج در بازار تهران ناشی از کمبود نیست.

خبر های مرتبط
برچسب ها: برنج
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۸/۰۴
0
0
امان از دست دلال
یه مرد پیدا نمیشه شر این دلال ها را کم کنه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: