تاریخ انتشار: ۱۴:۳۱ - ۰۷ آبان ۱۴۰۰
ایران درودی نقاش ایرانی روز ۷ آبان ۱۴۰۰ پس از تحمل ۳ ماه بیماری درگذشت. به گزارش رویداد۲۴ صفحه رسمی این هنرمند در اینستاگرام که توسط بنیاد ایران درودی اداره می شود، خبر فوت وی را تایید کرده است.

تصاویر ایران درودی نقاش برجسته ایرانی

رویداد۲۴ ایران درودی نقاش برجسته ایرانی روز جمعه هفتم آبانماه دارفانی را وداع گفت. ایران درودی، نقاش، نویسنده، کارگردان، منتقد هنری و استاد دانشگاه کشورمان که چندی قبل ۸۵ سالگی اش را جشن گرفت، تقریبا از همان شهریور ماه امسال به کرونا مبتلا شد و پس از بستری شدن در بیمارستان و گذراندن دوران نقاهت، برای ادامه مراحل درمان به منزل انتقال یافت. تا اینکه پس از چند ماه مبارزه با بیماری، امروز (جمعه) هفتم آبان ماه خبر درگذشت این هنرمند اعلام رسمی شد.

ایران درودی در دانشکده عالی هنرهای زیبای پاریس، مدرسه لوور پاریس در رشته نقاشی و رشته تاریخ هنر دانشکده سلطنتی بروکسل تحصیل کرده بود.

او در طول حیاتش ۶۴ نمایشگاه انفرادی در سراسر جهان داشت و در بیش از ۲۵۰ نمایشگاه گروهی شرکت کرده بود. درودی از سال ۱۳۴۳ عضو کنگره بین المللی هنرمندان و منتقدان ریمنی، ووکیو و سان ماریو ایتالیا بود. او از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۱ تهیه کنندگی و کارگردانی بالغ بر ۸۰ فیلم مستند برای تلویزیون تحت عنوان شناسایی هنر را انجام داد. در سال ۱۳۴۷ فیلم مستند بی ینال ونیز را در مدت زمان ۵۵ دقیقه کارگردانی کرد و از سال ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۱ استاد مدعو دانشگاه صنعتی شریف برای تدریس تاریخ و شناسایی هنر محسوب می شد.

از ایران درودی و همچنین درباره او کتابهایی به ماندگار مانده است که از آن جمله می توان به کتاب آثار نقاشی  (۱۳۵۲ـ ۱۳۳۸) ایران درودی (امیرکبیر)، در فاصله دو نقطه ...! (آثار نقاشی ۱۳۵۲ـ ۱۳۳۸) (نشرنی)، چشم شنوا، قصه انسان و پایداری اش...! (ناشر سخن)، گفت وگو با ایران درودی (نشر ثالث) اشاره کرد. کتاب در فاصله دو نقطه ...! امسال تجدید چاپ شده بود.  در تصاویر روز عکس هایی از ایران درودی را ببینید.

ایران درودی
ایران درودی در یک سالگی
ایران درودی
ایران درّودی به همراه همسر و آقای دیوید راکفلر در نمایشگاه وی در هتل هیلتون - تهران - 1973
ایران درودی
پل دلوو در نمایشگاه ایران درّودی - 1963
ایران درودی
کنگره منتقدین هنر رمینی ایتالیا - 1969
ایران درودی
ایران درّودی در کنگره رمینی - ایتالیا
ایران درودی
ایران درّودی و دیوید راکفلر
ایران درودی
ایران درّودی در مراسم امضای قرارداد آی‌تی‌تی - 1968
ایران درودی
ایران درّودی - دکتر شفیعی کدکنی - دکتر مرتضی کاخی - موزه‌ی هنرهای معاصر تهران
ایران درودی
ایران درّودی و آنتونی کوئین - نورنبرگ - 1996
ایران درودی
ایران درّودی و سالوادور دالی - پاریس - 1964
خبر های مرتبط
برچسب ها: رویداد24 ، تصاویر روز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: