تاریخ انتشار: ۱۲:۲۹ - ۰۳ آذر ۱۴۰۰

فیلم کامل کنسرت شهر خاموش کیهان کلهر به مناسبت زادروزش +بیوگرافی

کیهان کلهر متولد ۳ آذر ۱۳۴۲ است. او نوازنده و آهنگساز آلبوم‌های بی تو به سر نمی‌شود، شهر خاموش، هنوز پاییز است، غزل، سفر به دیگر سو و زمستان است، می‌باشد.

کنسرت کامل شهر خاموش کیهان کلهر به مناسبت زادروزش +فیلم

رویداد۲۴ کیهان کلهر به منظور ایجاد لحظاتی شیرین و دلنشین برای مردمی که این روز‌ها خانه‌نشینی را انتخاب کرده و طولانی شدن روز‌ها و شب‌های کرونایی احتمالا برایشان خسته کننده و ملال آور شده با حمایت کمپانی هاکوپیان، کنسرت برخط «شهر خاموش» را که پیش از این به صورت زنده چندین بار اجرا کرده بود در خانه اتحادیه تهران به صحنه برد.

علاقمندان این هنرمند و اثر شهر خاموش، این اجرا را از طریق پلتفرم‌های مختلف از جمله صفحه شخصی این هنرمند تماشا کردند.

کلهر به دلیل علاقه زیادی که از کودکی به موسیقی داشت، این هنر را از ۵ سالگی آغاز کرد و ۷ سال بعد به شکل حرفه‌ای این مسیر را دنبال کرد. وی زمانی که ۱۳ ساله بود به ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه راه یافت و خیلی زود مورد توجه استادان موسیقی این شهر قرار گرفت.

بیوگرافی کیهان کلهر

کیهان کلهر در ۳ آذر ۱۳۴۲ متولد شد. اصلیت وی به کرمانشاه برمی‌گردد. این نوازنده ایرانی در خانواده‌ای کرد زبان به دنیا آمد. ساز تخصصی کلهر کمانچه است و علاوه بر آن در زدن تنبور، سه تار و شاه کمان مهارت دارد. او فارغ‌التحصیل رشته آهنگسازی از دانشگاه کارلتون اتاوا کانادا است.

خانواده کیهان کلهر

خانواده کلهر بسیار موسیقی دوست بودند. پدرش عباس حیدری کلهر، کارمند عالی رتبه وزارت کشاورزی و نوه مهرعلی خان از خوانین ایل کلهر بود. نام مادرش اقدس بود. در سال‌های آخر جنگ به دنبال بمباران شهر تهران توسط نیروی هوایی ارتش بعث عراق، خانه پدری او مورد اصابت موشک قرار گرفت و پدر، مادر و برادرش، کامران کلهر کشته شدند. کیهان چند سال پس از این بمباران در سال ۱۳۷۳ به ایران بازگشت.

ازدواج و همسر کیهان کلهر، زهره سلطان آبادی

کنسرت کامل شهر خاموش کیهان کلهر به مناسبت زادروزش +فیلم

کیهان کلهر سال‌ها پیش با زهره سلطان آبادی ازدواج کرد. او بسیار به اسب علاقه دارد و در حال حاضر مربی و پرورش دهنده اسب است. سلطان آبادی از ۱۶ سالگی به پرورش اسب پرداخت و سوارکاری را هم از همان زمان آغاز کرد. او پس از مدتی از ایران رفت و در آمریکا اقامت کرد. بیشتر اسب‌هایی که در آنجا پرورش داد در سطح اول و در حد قهرمانی کشور و قهرمانی دنیا مقام به دست آورده‌اند. سلطان آبادی پس از مدتی به ایران بازگشت و مزرعه‌ای را برای پرورش اسب در کردان کرج پیدا کرد و به این کار مشغول شد.

فعالیت هنری کیهان کلهر

کلهر به حدی علاقه به موسیقی و نواختن ساز داشت که زمانی که از مدرسه تعطیل می‌شد تمام راه را تا خانه می‌دوید تا زودتر ساز بنوازد. پس از آشنایی با گروه شیدا در مرکز هنری چاووش همکاری کرد سپس عازم ایتالیا شد. کلهر در طی ۸ سال اقامت در کانادا به گروه موسیقی کامکار پیوست. وی در سال ۱۳۷۳ به فعالیت موسیقی خود در تهران ادامه داد حتی در چند برنامه تلویزیونی نیز حضور پیدا کرد و به همراه علیرضا افتخاری به اجرا پرداخت. کلهر یک سال بعد مجدداً به کانادا بازگشت تا تحصیلات خود را در مقطع دکترا پیگیری کند.

سبک موسیقی کیهان کلهر

سبک موسیقی استاد کلهر، موسیقی سنتی ایرانی و کردی است.

کیهان کلهر و شجریان

کنسرت کامل شهر خاموش کیهان کلهر به مناسبت زادروزش +فیلم

زمانی که کلهر به ایران بازگشت به همکاری با گروه دستان پرداخت. به دنبال آن کنسرتی را در تالار وحدت با آواز ایرج بسطامی برگزار کرد. وی به همراه محمدرضا شجریان موفق شد با آلبوم شب سکوت کویر در سال ۱۳۷۷ به شهرت برسد. کلهر در چند کنسرت محمدرضا شجریان و شهرام ناظری در کانادا اجرا کرد.

الگوی موسیقی کیهان کلهر

کنسرت کامل شهر خاموش کیهان کلهر به مناسبت زادروزش +فیلم

کلهر در چند مصاحبه از استاد علی اصغر بهاری به عنوان الگوی خود در نوازندگی کمانچه نام برده است.

همکاری کلهر با بزرگان موسیقی

کیهان کلهر در این حرفه با بزرگان زیادی از جمله علی اکبر مرادی، حسین علیزاده، شهرام ناظری، محمدرضا شجریان، شجاعت حسین خان از هند، یویو ما از چین، عالیم قاسمف از جمهوری آذربایجان، کوارتت کرونوس و … همکاری داشته است.

کیهان کلهر و شهرام ناظری

کنسرت کامل شهر خاموش کیهان کلهر به مناسبت زادروزش +فیلم

کلهر پس از عضویت در گروه دستان به عنوان نوازنده در کنسرت‌های این گروه همراه شهرام ناظری حضور پیدا می‌کرد تا با یکی از بهترین‌های موسیقی سنتی ایران فعالیت داشته باشد.

کنسرت‌های کیهان کلهر

کلهر همراه اردال ارزنجان، نوازنده ترکیه‌ای کنسرت‌هایی را در مناطق مختلف جهان اجرا کرده است. وی در ژانویه ۲۰۰۸ کنسرتی را با کوارت زهی بروکلین رایدر در نیویورک اجرا کرد. در این کنسرت چند قطعه از آلبوم شهر خاموش کلهر نیز اجرا شد. وی همچنین در فروردین ماه ۱۳۹۸ کنسرت‌های مربوط به این آلبوم را در تالار وحدت تهران همراه کوارتت مینیاتور برگزار کرد.

آلبوم شهر خاموش کیهان کلهر

کیهان کلهر آلبوم بی کلام شهر خاموش را در ۲۲ مرداد ۱۳۸۷ منتشر کرد. این آلبوم ۵۳ دقیقه است و از ۴ قطعه تشکیل شده است. آلبوم شهر خاموش را می‌توان سفارش دانشگاه هاروارد دانست. در این آلبوم جودی الف، آمبر داراک، علی بوستان، سیامک آقایی، کالین جاکوبسن، جانی گندلزمن و … با وی همکاری کرده‌اند. همچنین کلهر و جودی الف میکس و مسترینگ این کار را انجام دادند.

بازداشت کیهان کلهر

کیهان کلهر روز پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۸۸ در حالی که قصد رفتن به فرانسه را داشت، در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد. مسئولان پرواز علت این کار را نقص در گذرنامه او عنوان کردند. البته این موضوع توسط حمیدرضا نوربخش تکذیب شد.

آلبوم‌های کیهان کلهر

کنسرت ایرج بسطامی و گروه دستان زمستان (۱۳۷۱)

بوی نوروز زمستان (۱۳۷۱)

شب، سکوت، کویر (۱۳۷۷)

سفر به دیگر سو (۱۳۷۷)

سرو سیمین (۱۳۷۸)

غزل ۱ (۱۳۸۰)

غزل ۲ (۱۳۸۰)

غزل ۳ (۱۳۸۰)

زمستان است (۱۳۸۰)

بی تو به سر نمی‌شود (۱۳۸۱)

فریاد (۱۳۸۲)

باران (۱۳۸۲)

در آینه آسمان (۱۳۸۳)

نخستین دیدار بامدادی (۱۳۸۵)

باد (۱۳۸۵)

سرود مهر (۱۳۸۶)

ساز خاموش (۱۳۸۶)

شهر خاموش (۱۳۸۷)

سامان سایه‌ها (۱۳۹۰)

موسیقی متن فیلم فصل کرگدن (۱۳۹۰)

تنها نخواهم ماند (۱۳۹۱)

لایه‌های تاریکی (۱۳۹۴)

هاونیاز (۱۳۹۵)

هنوز پاییز است (۱۳۹۷)

جوایز و افتخارات کیهان کلهر

نامزد جایزه گرمی برای آلبوم‌های بی تو به سر نمی‌شود، فریاد، باران و فراتر از نقشه جغرافیا به عنوان آهنگساز و نوازنده

برنده جایزه گرمی بهترین موسیقی جهان در پنجاه و نهمین مراسم این جایزه به همراه گروه جاده ابریشم به رهبری یویو ما برای آلبوم sign me home

تقدیر از وی در چهارمین جشن سالانه موسیقی ما در سال ۱۳۹۶

برنده جایزه معتبر جهانی وومکس در سال ۲۰۱۹

خبر های مرتبط
برچسب ها: کیهان کلهر
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: