تاریخ انتشار: ۰۹:۵۰ - ۰۹ آذر ۱۴۰۰

دلالان بازار دلار را در دست گرفتند/ دلار آزاد چند نرخی شد!

در سومین روز پس از ابلاغ بخشنامه جدید برای فروش ارز مسافرتی برای مصارف ۲۵گانه، تقاضا برای خرید دلار در فردوسی و سبزه‌میدان همچنان بالاست.

دلالان بازار دلار را در دست گرفتند/ دلار آزاد چند نرخی شد!

رویداد۲۴ نرخ دلار، شامگاه یکشنبه در معاملات پشت‌خطی برخلاف بازار نقدی با افزایش همراه شد و با رسیدن به سطح ۲۹۵۵۰تومان رکورد جدیدی ثبت کرد. روز گذشته نیز بازار ارز در انتظار سوت آغاز مذاکرات شد و باید دید در روز‌های آینده دلار چه روندی پیش خواهد گرفت.

به گزارش روزنامه اعتماد، در سومین روز پس از ابلاغ بخشنامه جدید برای فروش ارز مسافرتی برای مصارف ۲۵گانه، تقاضا برای خرید دلار در فردوسی و سبزه‌میدان همچنان بالاست.

امتناع صرافان از فروش دلار به قیمت آزاد سبب شده است ابتکار عمل در این حوزه به دست دلالان حاشیه خیابان بیفتد. در شرایطی که سایت کانون صرافان قیمت دلار را در کانال ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان اعلام می‌کنند، اما امتناع از فروش دلار از سوی صرافان سبب شده است قیمت‌هایی بالاتر در حاشیه خیابان اعلام شود.

قیمت دلار در سایت‌های اعلام قیمت در بازار آزاد در بیشترین میزان ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شده است، اما دلالان تا قیمت ۲۹ هزار و دویست تومان را نیز برای فروش اعلام می‌کنند.

یک صراف در فردوسی در خصوص شرایط فروش دلار می‌گوید: ما چیزی به نام دلار در بازار آزاد نداریم، تا قبل از بخشنامه جدید ما دلار را با کارت ملی به فروش می‌رساندیم و با ابلاغ بخشنامه تازه نیز طبیعی است که طبق این بخشنامه دلار به کسانی فروخته می‌شود که کارت ملی، پاسپورت و ویزا و بلیت سفر داشته باشند.


بیشتر بخوانید: قیمت ارز، دلار، یورو، سکه و طلا ۱۴۰۰/۰۹/۰۹


تخصیص ارز در سرفصل‌های خدماتی شامل ارز مسافرتی، زیارتی، درمانی، دانشجویی و دانش‌آموزی، هزینه شرکت‌های هواپیمایی ایرانی، هزینه شرکت‌های بیمه ایرانی، هزینه شرکت در نمایشگاه‌های خارجی، هزینه حقوق و مزایای کارکنان خارجی شاغل در ایران، رانندگان ترانزیت، برگزاری همایش‌های بین‌المللی و اعطای جوایز جشنواره‌ها، آزمایش‌های علمی و گواهینامه‌های بین‌المللی، خرید امتیاز پخش فیلم، فرصت مطالعاتی، حق عضویت و ثبت‌نام در سازمان‌های بین‌المللی و چاپ مقالات علمی، شرکت‌های اعزام‌کننده زائران به عتبات عالیات و عمره مفرده، ثبت‌نام در آزمون‌های بین‌المللی، حق‌الوکاله دعاوی خارجی، هزینه اشتراک شبکه‌های اطلاعاتی، شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی خارج از کشور، شرکت در امتحانات علمی و تخصصی خارج از کشور، خدمات کنسولی سفارتخانه‌های خارجی، هزینه‌های ارزی شرکت‌های مسافرتی و گردشگری، هزینه‌های حمل و ترانزیت و توزیع محموله‌های پستی و تبدیل مانده ریالی ناشی از خرید ارز اتباع خارجی و ارز ماموریتی، کمافی‌السابق و بدون تغییر در شرایط فروش ارز ادامه دارد، ضمن اینکه میزان ارز مسافرتی و ارز مورد نیاز برای شرکت در دوره‌های آموزشی و پژوهشی نیز از ۲۰۰۰ یورو به ۲۲۰۰ یورو افزایش یافته است.

به گفته وی همین مساله سبب شده است بسیاری از متقاضیان خرید دلار به دلالان حاشیه خیابان رجوع کنند و تقاضای خرید دلار را داشته باشند. نکته مهم، اما اینجاست که در برخی نیز با بازارگرمی تلاش دارند قیمت را بالا ببرند.

برخی فعالان بازار ارز در پاسخ به این سوال که آیا قیمت‌ها تاثیری از آغاز مذاکرات در وین گرفته‌اند یا خیر، می‌گویند: بازار ارز در وضعیتی خاص به سر می‌برد و بسیار محتاط است از این‌رو تا زمانی که نتیجه مذاکرات روشن نشود، بازار تغییر خاصی را تجربه نمی‌کند.

ترفند خاصی که برخی معامله گران به کار می‌گیرند، انجام معاملات صوری برای قیمت دادن به بازار است. این دسته افراد پیش از ساعت یازده صبح که قیمت دلار در صرافی‌های بانکی اعلام می‌شود در سقف قیمتی نسبت به معاملات صوری یا کاغذی اقدام می‌کنند و پس از آن تلاش دارند نسبت به بالا نگه داشتن نرخ اقدام کنند.

قیمت دلار اواخر هفته پیش از سقف ۲۹۳۰۰ تومان فاصله گرفت و درحالی که تا ظهر روز یکشنبه بین ۲۹۰۵۰ تا ۲۹۱۵۰تومان نوسان داشت، اما از عصر در معاملات پشت‌خطی مجددا فاز افزایشی گرفت و نهایت با رسیدن به سطح ۲۹۵۵۰تومان بار دیگر رکورد بالاترین قیمت سال را شکست؛ بنابراین اگرچه به نظر می‌رسید باتوجه به فاصله کوتاه باقیمانده تا از سرگیری مذاکرات، معامله‌گران دست از خرید برداشته‌اند، اما روند‌ها خلاف این تصور بود.

در نهایت هشتم آذر ماه، بعد از حدود شش ماه توقف و بلاتکلیفی، بالاخره روز موعود فرارسید و تا ساعتی دیگر سوت آغاز مذاکرات دور هفتم برجام زده خواهد شد؛ اما حال‌وهوای بازار ارز همچون دوره‌های قبلی نیست و این تعلل چند ماهه باعث شد، انتظارات منفی جای امید به برجام را بگیرد؛ بنابراین به دلیل اینکه برخی معامله‌گران تحت تاثیر اخبار چند ماه گذشته از مذاکرات پیش‌رو انتظار حصول توافق و لغو تحریم‌ها را ندارند، دلار هم مثل دفعات قبل نسبت به شروع این نشست مهم واکنش مثبت نشان نداده و همچنان در مسیر صعودی است.

خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت دلار
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: