تاریخ انتشار: ۱۱:۲۲ - ۱۳ بهمن ۱۴۰۰

سه ضلع تخریب بورس کدامند؟

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سه مشکل اساسی بورس در حال حاضر قیمت گذاری دستوری، نرخ بهره و نرخ ارز نیمایی است که موجب می‌شوند اولا درآمد شرکت‌های بورسی کاهش پیدا کند و در کنار آن باعث رونق و جذب منابع به بازارهای موازی شود.

پیش بینی بازار سهام

رویداد۲۴ همایون دارابی درباره وضعیت بورس افزود:  پس از آنکه شاخص نتوانست حمایت ۱.۳ میلیون واحد را حفظ کند با صحبت‌های رئیس جمهور شرایط بازار بهتر شد و همچنین پیگیری وزیر اقتصاد و اعلام مصوبات هیات دولت به نگرانی‌های بازار تا حدودی پایان داد.

وی افزود:  ابتکار دکتر عشقی، رئیس سازمان بورس در برگزاری جلسات هماهنگی و همکاری میان حقوقی‌های‌ بزرگ نیز توانست بازار را وارد یک دوره بازگشت کند که انتظار می‌رود در معاملات بعدی مجددا شاخص را به بیش از ۱.۳میلیون واحد بازگرداند.

  دارابی در پاسخ به این سئوال که مهم‌ترین دلیل افت چشمگیر شاخص در ماه‌های اخیر چیست، ادامه داد:  بازار در یک مثلث تضعیف کننده قرار گرفته است؛ سه مشکل اساسی بازار در حال حاضر قیمت گذاری دستوری، نرخ بهره و نرخ ارز نیمایی است که موجب می‌شوند اولا درآمد شرکت‌های بورسی کاهش پیدا کند و در کنار آن باعث رونق و جذب منابع به بازارهای موازی شود. در کنار این سه مشکل بنیادی مواردی نظیر لایحه بودجه سال آینده، افزایش هزینه‌های دولت و همچنین مذاکرات سیاسی وین که تاثیراتی را بر نوسان‌های دلار ایجاد می‌کند نیز در وضعیت بازار موثر است.


  بیشتربخوانید: بورسی‌ها دوست دارند توافق نشود تا سهام رشد کند!/ دولت آماده است شرکت‌های بورسی را به نفع یارانه‌های پنهان قربانی کند


  این کارشناس بازار سرمایه در خصوص اینکه چرا تیم اقتصادی جدید دولت نتوانست سیگنال مثبتی به بازار ارائه کند، توضیح داد:  به نظر می‌رسد تیم دولت جدید میراث دار شرایط بسیار بد اقتصادی از دولت قبل شده و عملا برای این وضع آمادگی کافی را نداشته است. بخش عمده تلاش تیم جدید نیز معطوف به مسائل روزمره شده، در همین حال تلاش عمده صورت گرفته در تدوین مصوبه ۱۰ بندی نیز با عدم هماهنگی درون دولت ابلاغ نشد.

  وی افزود:  به نظر می‌رسد دولت به زمان بیشتری نیاز دارد که در تمام اقتصاد به یک جمع‌بندی فکری و اجرایی دست پیدا کند، در این میان تفاوت اندیشه‌ها و افکار در دولت نیز کار جمع بندی را بسیار سخت کرده است.

  دارابی در مورد میزان تاثیر تصمیمات جدیدی که اتخاذ شده این چنین گفت:  تصمیمات جدید در بازار می‌تواند حداقل از خرابی بیشتر شرایط جلوگیری کند، هر چند که پاسخ به همه مشکلات نیست و البته در صحن مجلس و در جریان بررسی لایحه بودجه نیز قطعا نوسان‌هایی رخ خواهد داد.

  این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد:  اینکه روند بورس در ادامه سال جاری و سال ۱۴۰۱ چگونه پیش بینی می‌شود وابسته به نتیجه بررسی لایحه بودجه و همچنین مذاکرات وین است، بر همین اساس هر مساله‌ای که در این بخش‌ها رخ بدهد می‌تواند انحراف جدی در نتیجه بازار برای سال ۱۴۰۱ ایجاد کند.

  خبر های مرتبط
  برچسب ها: بورس
  نظرات شما
  نام:
  ایمیل:
  * نظر: