تاریخ انتشار: ۱۴:۲۶ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۷ نظر

رونمایی از یارانه ۴۰۰ هزارتومانی/ مشمولان چه کسانی هستند؟

ارز ۴۲۰۰ تومانی بالاخره حذف شد و حالا گفته می‌شود با حذف ارز ترجیحی، اعتبار آن به صوذت کالابرگ و یا یارانه نقدی به مردم پرداخت می‌شود. اما مبلغ یارانه جدید چقدر است؟

مبلغ یارانه در 1401

رویداد۲۴ حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه ۱۴۰۱ همزمان شد با وعده پرداخت یارانه جدید. قرار شد ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار ارز ترجیحی حذف شود و در قالب یارانه نقدی ۴۰۰ هزار تومانی به مردم پرداخت شود. وعده‌ای که امروز معاون اقتصادی رئیس جمهور هم آن را تکرار کرد.

محسن رضایی امروز در گفتگویی اعلام کرده که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، یارانه جدیدی به مردم پرداخت می‌شود که مبلغ آن بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است که بر اساس دهک درآمدی افراد پرداخت می‌شود.

البته رضایی گفته رقم دقیق یارانه جدید مشخص نیست و مبلغ ۴۰۰ و ۳۰۰ هزارتومان اعلامی، برآورد کارشناسان است و هنوز قطعی نشده و به‌زودی رقم قطعی را اعلام می‌کنیم.

مشمولان یارانه جدید چه کسانی هستند؟

آنگونه که محسن رضایی وعده داده یارانه جدید تنها به پنج دهک درآمدی اول جامعه پرداخت می‌شود. مبلغ این یارانه برای سه دهک اول درآمدی جامعه ماهی ۴۰۰ هزار تومان است و برای دو دهک چهارم و پنجم ۳۰۰ هزار تومان است.

این یعنی یک خانواده چهار نفره که جزو سه دهک اول است ماهانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان یارانه می‌‌گیرند و مبلغ این یارانه کمک معیشتی برای خانواده چهار نفره دهک چهارم و پنجم هم ماهی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

بر این اساس دهک‌های درآمدی ششم، هفتم، هشتم، نهم و دهم یارانه جدید را دریافت نمی‌کنند.


بیشتربخوانید: جزئیات برنامه‌های اقتصادی دولت/ از درمان اقتصاد بیمار ایران تا اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها


یارانه جدید نقدی است یا کالایی؟

هنوز مشخص نیست که یارانه‌ای که محسن رضایی وعده پرداخت آن را داده نقدی است یا در قالب کالابرگ (کوپن) پرداخت می‌شود. چون او گفته همان پولی که قبلا در قالب دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به تجار داده می‌شد، الان همان پول به‌صورت کالابرگ در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

البته رضایی گفته در دو ماه اول این یارانه در قالب نقدی و به عنوان کمک معیشتی به مردم پرداخت می‌شود. اما از ماه سوم مردم به جای یارانه نقدی کالا برگ دریافت می‌کنند.

اگرچه مدت‌هاست مساله پرداخت کالابرگ در اقتصاد ایران مطرح شده اما به نظر می‌رسد دولت رئیسی در چند ماه آینده این وعده را عملی کند. چون هم معاون اقتصادی رئیسی امروز مساله پرداخت کالا برگ را عنوان کرد، هم رئیس مجلس و هم وزیر اقتصاد در مجلس تاکید کرد که در کنار یارانه نان، برای تهیه کالاهای اساسی به مردم کالابرگ داده می‌شود.

در کدام دهک درآمدی قرار داریم؟

قرار است پنج دهک اول جامعه، یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی را دریافت کنند. اما مردم چگونه باید بدانند در کدام دهک درآمدی قرار دارند؟ مبنای دهک‌بندی افراد درآمد ماهانه آنهاست. بر اساس این درآمد افراد به ۱۰ دهک درآمدی تقسیم می‌شوند.
براساس آمارهای سال گذشته مرکز آمار ایران، اگر درآمد خانوار زیر یک میلیون تومان باشد، خانوار جزو دهک اول جامعه قرار دارد و جزو. فقیرترین دهک‌های جامعه محسوب می‌شود.

با درآمد ماهانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی خانواده جزو دهک دوم است و اگر درآمد خانوار به دو میلیون برسد، جزو دهک سوم محسوب می‌شوند. افراد حاضر در دهک چهارم درآمد ماهانه سه میلیونی دارند و اگر این درآمد به ۳٫۵ میلیون تومان برسد خانوار در دهک پنجم یا میانی قرار می‌‌گیرد.

بر این اساس اگر درآمد ماهانه خانوار بین ۷۰۰ هزار تومان تا ۳٫۵ میلیون تومان باشد، مشمول یارانه جدید می‌شوند. اما بالای این درآمد شامل یارانه نمی‌شوند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: یارانه
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۷
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
0
0
خانواده های مددجویان بهزیستی و کمیته امداد بخصوص معلولین شدید و خیلی شدیدفاقددرامد نسبت به سایر اقشار جامعه وضعیت خوبی ندارند اینکه تفاوت دهک اول تا سوم با بقیه 100هزار تومان است این عدالت نیست به نظر من مبلغی که دولت باید به ازای هر 500هزار به دهک‌های 1تا3بدهد بقیه دهک ها نصف این مبلغ را دریافت کنند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۸
0
1
15 ساله وعده افزایش یارانه میدن
یوسف
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
0
1
سلام من خانواده ۶نفره هستم خیلی سخته خرج بچه هام بدم ازشماخواهش میکنم کمک کنید دستم بگیرید
یک شکم سیر یک شکم گشنه
هی برای بچه هام دروق میگم فردا فردا میگم
این چه زندگی هست بمیرم م خوبه دروع بگم برای بچه هام
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
0
1
آیا اقتصاد دانانیوز که از اقتصاد دم میزنندبا خود فکرکنید وبه نتیجه برسند.منظور از زندگی فقط استفاده از نان ونیر است که از گرسنگی نمیرند؟ آیا این اقتصاددانان فکر کرده اند که هزینه یک زوج با دوکوهه پنج وشش ساله با هزینه خانواری که دو جوان ۳۵و۴۰ساله بیکار دارد یکسان است.آیا فکر کرده اندهزینه خانوار بادو نفر۴۰ستله بیکار یکسان نبوده چند برابرمیشود؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
0
1
چ ت نوته است ۳۵۰۰۰۰۰جز یا انه بگیران نمی شوند مسخره بازی است بازتنشستگان تامین باین حقوق ها باید جزقرا بگیران
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۱۹
0
1
تا یارانه چهارصد تومانی را نگیریم وخرجش نکنم هيچکدام از حرفهای شما در رابط با یارانه چهارصد تومانی را قبول ندارم
سالار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۰
0
1
من مدد جو بهزیستی ام ناشنوا سه بچه دارم مستاجرم مگه قرار نبود 400000 تومان بریزید. 300000 تومان ریختید من که درآمدی ندارم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: