تاریخ انتشار: ۱۳:۱۰ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

بازنشستگان همچنان در انتظار افزایش حقوق

یک کارشناس بازار کار می‌گوید: انتظار می‌رود دولت هرچه سریع‌تر مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را به نتیجه برساند تا بازنشستگان بتوانند هرچه زودتر حقوق‌شان را متناسب با مشکلات اقتصادی و شرایط تورم دریافت کنند.

افزایش حقوق بازنشستگان

رویداد۲۴ درحالی وارد ماه سوم سال شده‌ایم که هنوز خبری از افزایش حقوق بازنشستگان نیست. تاخیر در پرداخت افزایش حقوق، بازنشستگان را نگران کرده است، اما این نگرانی زمانی پررنگ‌تر می‌شود که خبر‌های ضدونقیضی از مذاکرات غیررسمی برای کاهش میزان افزایش حقوق مستمری‌بگیران به گوش می‌رسد. البته مسئولان این خبر را رد کرده و آن را شایعه دانستند.

بر اساس گزارشی از اقتصادآنلاین مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: «دولت نیازمند بحث کارشناسی فرابخشی برای اجرای مصوبه اعلامی افزایش حقوق بازنشستگان است».

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پیرامون آخرین تحولات درباره افزایش حقوق بازنشستگان و شایعات مطرح شده درخصوص مذاکرات غیررسمی برای کاهش میزان افزایش حقوق مستمری‌بگیران گفت: «ما هیچ مذاکره‌ای را در قالب کانون‌های غیر رسمی و افراد درباره افزایش حقوق بازنشستگان نداشتیم و تنها در این رابطه با کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی مذاکره رسمی شده است و در این رابطه کسانی که اظهارنظر می‌کنند خود باید پاسخگوی شایعات باشند.»

دولت مسئله‌ای را مورد ارزیابی قرار داده که نمایندگانش تایید و امضا کرده‌اند

«حمید حاج‌اسماعیلی»، کارشناس بازار کار با اشاره به، اما و اگر‌های پرداخت حقوق بازنشستگان به اقتصاد ۲۴ گفت: آن چیزی که اکنون در هیئت دولت و کمیسیون‌های تخصصی مطرح بوده مصوبه‌ای است که شورای عالی کار در پایان سال گذشته در خصوص حداقل دستمزد و افزایش دستمز سایر سطوح بازشستگان سازمان تامین اجتماعی انجام داده است.

در آن جلسه دولت سه نماینده دارد و نمایندگان دولت مصوبه افزایش دستمزد را که مربوط به مستمری‌بگیران تامین اجتماعی است امضا و تایید کرده‌اند. متاسفانه دولت زمانی وارد ماهیت بحث افزایش مستمری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی شده است که این مصوبه بیش از دو ماه قبل در جلسه شورای عالی کار با حضور نمایندگان خود دولت تصویب شده است؛ بنابراین اکنون جای سوال دارد که چرا مصوبه‌ای که در دو ماه و نیم قبل توسط نمایندگان دولت تصویب شده دولت دوباره آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است؟ این اولین انتقاد و اعتراضی است که نسبت به دولت وجود دارد.


بیشتربخوانید: واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان/ بازنشستگان بخوانند


وی افزود: متاسفانه دولت امسال سنت‌شکنی کرده و بر خلاف سابق مصوبه افزایش حقوق را در کمیسیون‌ها تخصصی نگه داشته و بر روی آن، اما واگر‌هایی می‌گذارد که به هیچ وجه مورد قبول بازنشستگان و کارگران نیست. دولت قبل از تصویب باید نظرات خود را لحاظ می‌کرد.

این کارشناس بازار کار ادامه داد: این مصوبات در یک نشست سه جانبه بر اساس مصوبات قانونی انجام شده است. درخصوص افزایش حقوق‌ها نرخ تورم، هزینه سبد معیشت و مشکلات اقتصادی لحاظ شده بنابراین آن چیزی که انتظار می‌رود این است که افزایش مستمری بازنشستگان مطابق با شرایط اقتصادی، همچنین مطابق با ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ و ۱۱۱ تامین اجتماعی توسط دولت تایید و اجرا شود.

مصوبات نباید معطل بماند

حاج‌اسماعیلی با اشاره به گرانی کالا‌های اساسی از ابتدای سال گفت: اکنون بیش از دوماه است که بازنشستگان بلاتکلیف مانده و افزایش حقوقی ندیده‌اند. این در حالی است که استارت گرانی‌ها از همان روز‌های اول سال زده شد. با مستمری ناچیزی که بازنشستگان دریافت می‌کنند برای تامین نیاز‌ها و گذران معیشت واقعا دچار مشکل هستند؛ بنابراین نمی‌توان مصوبات قانونی را در کشور معطل کرد و مصوبات را دائما مورد بازیابی قرار داد.

وی در پایان تاکید کرد: انتظار می‌رود دولت هرچه سریع‌تر مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را به نتیجه برساند تا بازنشستگان بتوانند هرچه زودتر حقوق‌شان را متناسب با مشکلات اقتصادی و شرایط تورم دریافت کنند. من معتقدم معطل ماندن این ماجرا تبعاتی را برای کشور به همراه خواهد داشت چراکه مورد انتقاد و اعتراض بازنشستگان است.

منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
اعتراض
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
0
0
تکلیف جاماندگان «وام بدون ضامن» چه شد؟
۱۴۰۱/۰۳/۰۳ ۱۲:۲۲
تکلیف جاماندگان «وام بدون ضامن» چه شد؟
درپاسخ به احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی
از دی و بهمن ماه سال ۱۴۰۰ تاکنون بیش از هزاران بار در رسانه های اعلام می کنند با دستور رئیس جمهوری به بازنشستگان تامین اجتماعی و شاغلین وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان تومانی بدون ضامن می دهند ولی متاسفانه امروز ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ است تاکنون هیچ خبری پرداخت وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن به بازنشستگان تامین اجتماعی نیست و نبوده است چرا؟

عملکرد و رفتار مسئولین بانک ها با بازنشستگان تامین اجتماعی دوست نبوده است که متاسفانه از بهمن ماه سال ۱۴۰۰ تاکنون وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن به بازنشستگان تامین اجتماعی ندادند، خودداری کردند و هنوز هم خودداری می کنند چرا؟ متاسفانه هیچ کسی هم در کشور تاکنون پاسخگو و جوابگو نبوده است چرا؟
هر روز در رسانه های وام های مختلف اعلام می کنند ولی متاسفانه به بانک ها مراجعه می کنیم مسئولین بانک ها بهانه های مختلف از پرداخت وام خوداری می کنند چرا؟
ناشناس
|
Poland
|
۱۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۵
0
0
واقعا ۳ماه است ۴ملیون بهزنشسته روی هواهستند وهرروزدررسانه ها دارند می نویسند وهرروزازاین باربت دارند مسولین مصاحبه پشت سرهم دارند می کنند نتیچه تاامروزهیچ است دراین دولت واقعا همه استاندارد های گداشته دگرگون شده است وجالبی داستان هم اینکه شخص ریس جمهوری هرروزدادسخن ازقشرصعیف وکارگردارد ولی درعمل هیچ مشاهده ایی نمی شود فقط مانده این ۴ملیون بازنشستگان بریزند کف خییابان مثل اعتصاب واحد تهران ۳روزاعتصاب ورعدنتیچه گرفتن ازروبدادانتطاراست رخاطر۴ملیون بازنشستگان کمی بیشتربپردازدبه این بحران
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: