تاریخ انتشار: ۰۹:۲۳ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۹ نظر

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان/ بازنشستگان بخوانند

عبدالملکی از زمان واریز واریز مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان تا خرداد ۱۴۰۱ خبر داد.

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان/ بازنشستگان بخوانند

رویداد۲۴ در روز‌های پایانی سال، تصمیمات و جلسات زیادی برای افزایش حقوق بازنشستگان توسط دولت انجام شده بود. اما تمام این جلسات بی نتیجه ماند و تاکنون افزایش حقوق بازنشستگان کارگری مشخص نشده است. حقوق بازنشستگان همواره از تبصره‌های پرچالش در جریان بررسی لوایح بودجه بوده است. حقوق بازنشستگان برای سال ۱۴۰۱، با افزایش ۱۰ درصدی ۵ میلیون تومان تعیین شده است. در ادامه به آخرین جزییات از افزایش حقوق بازنشستگان می‌پردازیم.

آیا امروز هیات دولت مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان را تصویب و تایید می‌کند؟ موضوع افزایش حقوق بازنشستگان پس از تصویب در هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ۱۰ اردیبهشت راه تصویب در هیات وزیران را در پیش گرفت، راهی که هنوز به نقطه پایان نرسیده است.

بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی این سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یکبار کم‌تر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۱۷ اردیبهشت اعلام کرده بود که بر اساس قانون تامین اجتماعی هر سال مبلغ حقوق بازنشستگان در هیات امنا سازمان تامین اجتماعی تصویب و به هیات دولت می‌رود تا به الان این حقوق بر اساس مصوبات شورای عالی کار بوده است.

به گفته عبدالملکی، مقرر است دولت در جلسات آینده موضوع افزایش حقوق بازنشستگان را بررسی کند طبیعتا دولت موضوعات فوری زیاد دارد، اما در حال تلاش هستیم که هر چه زودتر تصویب شود.

بر اساس آماری که وجود دارد تعداد مستمری‌بگیر اصلی این سازمان حدود ۴ میلیون نفر بوده که مشمول افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ هستند.

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی گفت: بعد از تصویب هیات‎ وزیران افزایش حقوق بازنشستگان در سال جدید اعمال خواهد شد.

۷ اردیبهشت افزایش مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی مصوب و به هیات دولت ارسال شد. طبق مصوبه‌ای که در هیات مدیره سازمان به تصویب رسید، افزایش مستمری بازنشستگان به اندازه مصوبات شورای عالی کار و به علاوه متناسب‌سازی است و برای سطوح مختلف حقوق‌بگیر بازنشسته هم، افزایش ۳۸ درصدی به علاوه ۵۰۰ هزار تومان تصویب شده است.

۱۹ اسفند شورای عالی کار دستمزد ۱۴۰۱ کارگران را با ۵۷.۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل اعلام کرد و حداقل دستمزد با مبنای ۳۰ روز ماهیانه چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان شد؛ و بازنشستگان تامین اجتماعی هم باتوجه به مصوبه شورای عالی کار و همچنین پس از مصوبه هیات مدیره سازمان منتظر افزایش حقوق مانند کارگران و اجرای متناسب سازی بودند.


بیشتر بخوانید: چرا دولت جراحی اقتصادی را با بار سنگین تورم بر دوش طبقات فرودست آغاز کرد؟


مابه‌التفاوت حقوق بازنشستگان خرداد پرداخت می‌شود

مدیر عامل سازمان تامین‌اجتماعی در روز‌های گذشته گفت: آمادگی کامل داریم به محض تصویب موضوع حقوق بازنشستگان در هیات‌وزیران، در موعد اعلام‌شده مطالبات بازنشستگان را پرداخت کنیم و امیدواریم در دو روز پایانی اردیبهشت بتوانیم افزایش حقوق بازنشستگان را اعمال کنیم.

به گفته میرهاشم موسوی، همچنین مابه‌التفاوت مربوط به افزایش حقوق بازنشستگان برای فروردین ماه در خرداد و تیر به حساب بازنشستگان واریز می‌شود.

آنطور که سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده پیشنهاد تامین اجتماعی درباره افزایش حقوق بازنشستگان طبق مواد قانون ۹۶ و۱۱۱ قانون تامین‌اجتماعی است.

بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتمعی، قانون کلی برای پرداخت مستمری بازنشستگی این است که مستمری‌ها نباید از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر شود.

نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان برای تادیه دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی مصوب کردند تا دولت از طریق واگذاری سهام و پرداخت بدهی خود، دست سازمان تامین اجتماعی را برای پرداخت معوقات و حقوق بازنشستگان باز کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت:دولت باید افزایش حقوق بازنشستگان را تصویب کند، چون هزینه و بار مالی برایش ندارد، چون بازنشستگان مهمان جیب خود هستند سال‌ها حق بیمه پرداخت کرده‌اند و دولت اگر به تعهداتش عمل می‌کرد کسری بودجه اتفاق نمی‌افتاد.

به گفته صادقی، منابع افزایش حقوق بازنشستگان بنابر قانون پیش‌بینی شده است و دغدغه ما عدم تصویب مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان است همچنین دولت برای کارکنان خود تنها ۱۰ درصد افزایش اجرا کرد، و با متناسب‌سازی قطعا این کارمندان و کارگران دولت چیزی بیش از ۳۸درصد مورد مطالبه در نیمه امسال دریافت خواهد کرد و منابع آن در بودجه موجود است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۹
بازنشسته
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
0
7
خداوند خدا برای هیئت وزیران وزیر کار نسازد چطور اینجوری بازنشستگان دق مرگ میکنند ای خدا خودت حکم بکن حقمان بگیر بس کی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
0
5
مسئولین سایت خیلی پستید، که از استیصال بازنشستگان شریف برای بازدید دوباره و دوباره خبرهای با تیترهای رسرابگونه در مورد حقوق استفاده می‌کنید وهربار یک خبر تکراری رو به شکلی دیگه تیتر می‌زنید، شما شریک دزدید و رفیق قافله
حکیمی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
0
5
یعنی یه مقاله تکراری طی 10روز گذشته را کپی پیس میکنین اسمش را میذارید خبر لحظه به لحظه اقای صادقی هم که یه نوشته داره یک روز در میان به اشتراک میذاره و فقط تارخ وعده را یک ماه یک ماه عقب میندازه!! وزارت با وعده و وعید کار نمیشه با عمل میشه مگر بترسه صندلی ازش بگیرن، اینطور که از ظاهر ماجرا و اتفاقات چنذ روز گذشته مشخصه خودشان هم نمی دانند دارن چکار میکنن فکر میکنن بازی کامپیوتریه ریست میشه از اول بابا اثار روحی روانیش تا ابد میمونه و با این بدن ضعیف چطوری بچه بیاریم زورمان دیگه نمیرسه
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۲۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۰
0
2
بازنشستگان هرروزدجبال خب تصویب افزایش هستندودولت دیوس هم معلوم نیست داردبااعصاب ۴ملیون ادم با ی می کندودراخررسانه هم دارند کرم می زیزند وهرروزخب تکراری خودروی زخم ماها نمک می پاشند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
0
3
حقوق تامین اجتماعی ربطی به دولت ندارد رییسی مرده خور میخواد ازکارگرهم بزنه خداهرچه زودتر جزایتان رابدهد
میترا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
0
4
وقتی میترسید و تو خونه کز کرده منتظرید ، همینه که هست. عرضه داشته باشید، مطالبه کنید، اعتراض کنید، حقتون رو بگیرید. هفته پیش در میدان بهارستان، در ازدحام مامورین ، پرسیدم چه خبر است، یک مامور یگان ویژه پاسخ داد : هیچی، یه مشت پیر پاتال میخوان اعتراض کنن، گفتم واسه چی، گفت : مفتخورها میگن حقوق بازنشستگی مون افزایش نیافته.
پاسخ ها
آریو برزن
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
میترا خانوم آخه بازنشسته ها چطور برن اعتراض منن.هر روز دارن اعتراض میکنن.دیگه بنده خداها باید چکار کنن ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۳۱
0
0
همه شما چه خبر و چه دولت یکی هستید چون به نفع دولت و حکومت خبرسازی میکنید راست میگویید بی طرف خبررسانی کنید.
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۱
0
1
سوال اینجاست دولت و مسئولان در این مدت 12 ماه در سال 1400 چه غلطی می کردند افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی امروز یکشنبه 1 خرداد ماه سال 1401 هست هنوز هم مشخص و روشن نشده است چرا؟
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: