تاریخ انتشار: ۲۱:۰۶ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

همتی: آثار تورمی جراحی اقتصادی در خرداد و تیر نمایان خواهد شد

رئیس سابق بانک مرکزی گفت: آنچه به عنوان جراحی اقتصادی دوستان از آن نام می‌آورند تازه آثارش در خرداد و تیر نمایان خواهد شد و آمار اردیبهشت معمولا برای ۲۰ روز ابتدایی ماه است و آثار تورمی این جراحی اقتصادی را در خرداد و تیر خواهیم دید.

رئیس سابق بانک مرکزی

رویداد۲۴ عبدالناصر همتی، رئیس اسبق بانک مرکزی، در اینستاگرام خود با انتشار ویدئویی گفت:" دقیقا یک سال از زمانی که من به دلیل انتخابات بانک مرکزی را ترک کردم می‌گذرد.

وی در ادامه افزود:" یک سال گذشته زمان خوبی است برای ارزیابی وعده‌های آقای رئیسی و همراهانشان در انتخابات؛ قراربود؛ با تزریق ۳۰۰ میلیون دلار قیمت ارز را به ۱۵ هزار تومان برسانند و همچنین قرار بود تورم نیم و بعد تک رقمی شود و ‏‏قرار بود استقراض و چاپ پول خط قرمز باشد و قرار بود سفره‌های مردم را به تحریم گره نزنند، اما در عمل و در سال ۱۴۰۰ درآمد نفت و گاز از ۷/۵ میلیارد دلار در سال ۹۹ به بیش از ۲۰ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ رسید آن هم به دلیل روی کار آمدن بایدن و کاهش فشار حداکثری و از طرف دیگر افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی. "


بیشتر بخوانید: همتی: مسائل اقتصادی با دستور و وعده قابل حل نیست +فیلم


همتی در ادامه گفت:" دولت سیزدهم دلار ۲۳ هزار تومانی را از من تحویل گرفت و حال دلار در بازار ۳۰ هزار تومان قیمت دارد و نرخ تورم را در اردیبهشت ماه به ۳۹ درصد رساندند و میزان چاپ پول نیز در سال۱۴۰۰ رکورد زد و معیشت مردم نیز همچنان به تحریم‌ها گره خورده است. "

وی در ادامه افزود:" به گمان بنده اگر کمی عمیق‌تر به مسائل نگاهی بیاندازیم متوجه خواهیم شد که مشکل ما حکمرانی اشتباه اقتصادی است و تا زمانی که این مسئله را حل نکنیم مشکلات همچنان باقی خواهد ماند و آنچه به عنوان جراحی اقتصادی دوستان از آن نام می‌آورند تازه آثارش در خرداد و تیر نمایان خواهد شد و آمار اردیبهشت معمولا برای ۲۰ روز ابتدایی ماه است و آثار تورمی این جراحی اقتصادی را در خرداد و تیر خواهیم دید. "

همتی در آخر گفت:" به نظر بنده دوستان باید عمیق‌تر فکر کنند و به جای دستور و وعده‌هایی که عملی نیست با تدبیر و تکیه بر علم اقتصاد مسائل اقتصادی را حل کنند. " ولی با ۳۱.۴ درصد رشد میزان آن رکورد زد.

خبر های مرتبط
برچسب ها: بانک مرکزی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: