تاریخ انتشار: ۰۹:۰۲ - ۰۱ شهريور ۱۴۰۱

وقوع صاعقه و رگبار در ۱۰ استان/ این توصیه های هواشناسی را جدی بگیرید

سازمان هواشناسی نسبت به رشد ابرهای همرفتی در ۱۰ استان و افزایش باد و ارتفاع موج حداکثر تا ۱.۵ متر هشدار داد.

اخبار هواشناسی

رویداد۲۴ سازمان هواشناسی کشور نسبت به رشد ابرهای همرفتی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی در نواحی مستعد گردوخاک طی روزهای دوشنبه (۳۱ مرداد) و سه‌شنبه (اول شهریور) هشدار زرد صادر کرد.

این شرایط جوی روز دوشنبه در جنوب و شرق سیستان و بلوچستان، غرب و شرق هرمزگان، ارتفاعات در استان‌های تهران، البرز و مازندران، دامنه و ارتفاعات کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب فارس، بوشهر، شمال آذربایجان شرقی و شمال آذربایجان غربی و سه‌شنبه در ارتفاعات در استان‌های تهران، البرز و مازندران، جنوب فارس و غرب هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

در اثر این مخاطره احتمال صاعقه، احتمال آب‌گرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب به شکل محلی و محدود، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌ها و خسارات، احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها را توصیه می‌کند.


بیشتربخوانید: خشکسالی در جهان وخیم‌تر خواهد شد


سازمان هواشناسی همچنین از افزایش وزش باد در شمال‌ غربی و افزایش ارتفاع موج حداکثر ۱/۵ متر از صبح سه‌شنبه تا ظهر چهارشنبه در شمال خلیج فارس و مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و خوزستان خبر داد.

این مخاطره جوی خطر غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی و خطر خسارت به شناورهای کوچک و تاسیسات دریایی را به همراه دارد.

سازمان هواشناسی توصیه می کند با توجه به شرایط جوی پیش‌بینی شده در مناطق مذکور محدودیت شنا و فعالیت‌های تفریحی، محدودیت در سایر فعالیت‌های دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و دیگر تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی در دستورکار قرار گیرد.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: هواشناسی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: