تاریخ انتشار: ۱۰:۰۱ - ۱۵ شهريور ۱۴۰۱

شوک بورل به بازار دلار ایران

در حالیکه تا عصر روز گذشته، دلار تهران کانال ۳۰ هزار تومان را از دست رفته می‌دید، یک خبر منفی در مورد برجام کافی بود تا اعتماد به نفس فروشنده‌ها را برای دادن نرخ بالاتر، بیشتر کند.

شوک بورل به بازار دلار ایران
رویداد۲۴ به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات دوشنبه بازار ارز تهران و هرات، کانال ۳۰ هزار تومان، و درهم سطح ۸۳۰۰ تومان را از دست داده بودند؛ تا وقتی که اظهارنظر منفی جوزف بورل در مورد برجام منتشر شد و بار دیگر دلار پشت خطی تهران را به کانال ۳۰ برگرداند.

قیمت دلار متشکل و نیمایی

جالب این بود در زمانیکه بازار آزاد نزولی بود، نرخ دلار متشکل افزایشی بود و ۲۰۰ تومان رشد داشت و به ۲۸ هزار و ۸۸۰ تومان رسید. دلار نیما هم با ۱۰۰ تومن افزایش به ۲۶ هزار و ۸۶۰ تومان رسیده است.

تا قبل از اینکه اظهارنظر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیاید، معامله‌گران می‌گفتند هر چه به اربعین نزدیک شویم، التهاب خرید دینار کم می‌شود و نرخ دینار و دلار هم به واسطه همان متعادل‌تر می‌شود. آن‌ها یک علت رشد دلار در روز‌های اخیر را خرید و فروش دینار می‌دانند.

حباب مثبت در قیمت دینار

به گزارش اکوایران، دینار در بازار دوشنبه کانال ۲۳ را از دست داد و به کانال ۲۲ برگشت. این را در نظر داشته باشید که با همین دلار ۳۰ هزار تومانی، دینار نباید بیشتر از ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان باشد و به همین دلیل یک حباب مثبت جدی در دینار وجود دارد. دینار در حال حاضر در شهر‌های مختلف ایران با نرخ‌های متفاوتی خرید و فروش می‌شود. مثلا در مریوان ۲۱ هزار و ۵۰۰؛ قم ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان، اصفهان و تهران هم نزدیک ۲۳ معامله می‌شد.

خریداران دینار به مرز‌ها رفتند

معامله‌گران مرزنشین می‌گفتند آدم‌های بسیاری از شهر‌های مرکزی و به خصوص قم، برای خرید دینار آمدند و مقداری از نوسان روز‌های اخیر بخاطر همین اتفاق است. فعلا بازار دینار به حدی داغ است که حتی برخی صرافان سکه نیز وارد عمل شده‌اند، آن هم با اینکه مجوز خرید و فروش دینار ندارند و حتی صراف‌ها‌یی که قبلا به دلیل فروش ارز جریمه شده بودند هم الان ترجیح می‌دهند دینار خرید و فروش کنند، چون سود سکه مثل دینار نیست.

کت در بازار ارز تن برجام است

بخاطر افزایش عرضه دینار چه توسط معامله‌گران چه توسط صرافان، دلار در بازار دوشنبه مسیر کاهشی داشت. اما همه این‌ها تا وقتی بود که بورل بگوید خوش بینی اش برای توافق در وین کمتر شده است. این خبر و واکنش آنی بازار نشان داد که هنوز کت در بازار ارز، تن برجام است.

اما در گوشه و کنار بازار چه خبر بود؟

یک خبری در بازار پیچید که یکسری حساب‌های بانکی که قبلا مسدود شده بودند، باز شدند. این حساب‌ها بخاطر معامله در اتاق فردایی‌ها بسته شده بود، و الان می‌گویند معامله‌گرانی که یکی دو معامله داشتند و حجم معاملاتشان چندان نبوده، حساب‌هایشان از مسدودی خارج شده است.

حاشیه دوم بازار، به تحلیل یک سایت و پیش‌بینی آن از قیمت دلار برمی گشت که خیلی در گروه‌های تلگرامی دست به دست شد. معمولا پیش‌بینی‌های بدبینانه طرفدارای زیادی دارد.

صف دینار و دلار

حاشیه سوم بازار عکس‌هایی بود که صف خرید دلار و دینار را نشان می‌دهد. خیلی‌ها سوال می‌کنند که نرخ در این صرافی‌ها چقدر ارزانتر است که در صف می‌ایستند؟ مسئله به آربیتراژ دینار برمی‌گردد. افرادی که در صف هستند، دلار ارزانتری نسبت به غرب کشور به دست می‌آورند و بعد می‌روند با دلار ارزان دینار تهیه می‌کنند. بعد هم آن دینار را به شهر‌های مرکزی ایران می‌آورند و با نرخ بالاتری می‌فروشند، چون الان تقاضای دینار در مرکز خیلی بیشتر از غرب است.

دو نکته درباره هرات

در بازار دوشنبه تا زمانیکه رنگ بازار قرمز بود، معامله‌گران می‌گفتند که سطح ۳۰ هزار و ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان هرات دارای اهمیت بالایی است. اگر هرات بالای آن تثبیت بدهد، قدرت خریدار بیشتر می‌شود.

از آن طرف، از ۲۳ مرداد که بحث متن پیشنهادی اروپا برای توافق بود، دلار هرات از کانال ۳۰ پایین آمد و از آن زمان تا حالا ۲ بار به کانال ۳۰ رفت و بیشتر از یک روز نتوانسته دوام بیاورد.

خیلی‌ها می‌گفتند این یعنی بازار نه میل پایینی داره نه بالایی، و ورود و خروج فقط ضرر است. حالا با این خبر منفی برجامی، باید ببینیم واکنش دلار در بازار هرات چه خواهد بود. یک روز بالای ۳۰ یا بیشتر؟

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: