تاریخ انتشار: ۲۲:۰۰ - ۱۵ آذر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

جزئیات عرضه خودرو‌های وارداتی در بورس کالا اعلام شد

کارگروه اقتصادی واردات خودرو، سازوکار عرضه خودرو‌های وارداتی در بورس کالا را تعیین کرد.

عرضه خودرو در بورس

رویداد۲۴ به گزارش خبرگزاری تسنیم، در کارگروهی متشکل از وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، سازوکار عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا تعیین شد.

بر اساس تصمیمات این کارگروه، قیمت پایه عرضه در بورس کالا بر مبنای قیمت تمام شده واردکننده و سود منصفانه توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید کنندگان تعیین می‌شود.

همچنین در این نشست مقرر شد سود منصفانه، 15 درصد قیمت تمام شده خودرو باشد. این 15 درصد شامل سود وارد کننده، هزینه ارائه خدمات گارانتی، وارانتی و خدمات پس از فروش، توسعه شبکه خدمات پس از فروش، سود عمده و خرده فروشی و توسعه شبکه است.

سود بازرگانی مطابق کتاب مقررات صادرات و واردات سال 1401 و مابه‌التفاوت قیمت کشف شده در بورس کالا با قیمت مصوب سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان (قیمت پایه) تعیین می‌شود.

حقوق ورودی، سود بازرگانی مطابق کتاب مقررات صادرات و واردات سال 1401 و سایر هزینه‌های مرتبط با ترخیص در زمان ترخیص به‌صورت کامل توسط وارد کننده پرداخت می‌شود. همچنین مابه‌التفاوت قیمت پایه و قیمت فروش در بورس کالا، پس از فروش، توسط بورس کالا محاسبه و به خزانه دولت واریز می‌شود.

شایان ذکر است، هیات وزیران در تصویب نامه شماره 139373.ت60475 هـ مورخ 07/08/1401، بند دوم تصویب‌نامه شماره 95240.ت59860 هـ مورخ سوم شهریورماه 1401 را به این شرح اصلاح کرده بود: «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه می‌شود. نرخ سود بازرگانی خودروهای وارداتی برحسب ارزش (فوب) با تصویب وزرای عضو کارگروهی متشکل از وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با رعایت ماده (19) آئین‌نامه داخلی هیأت دولت به گونه‌ای تعیین می‌شود که مابه‌التفاوت قیمت پایه با قیمت پایانی در بورس کالا معادل سود عادلانه باشد. کارگروه مذکور مجاز به تعیین علی‌الحساب سود بازرگانی در زمان ترخیص و تعیین سود بازرگانی قطعی در زمان فروش است.»

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۶
0
0
بگویید رانت انحصاری خودروی وارداتی.
فقط به عده ای خواص مجوز واردات می دهند تا آن عده، نه بر اساس قیمت جهانی بلکه با برگزاری حراجی، این خودرو ها ی خارجی را بفروش برسانند! آن هم در نهاد دولتی بورس کالا که محل فروش کالای عمده با هدف ایجاد رقابت برای کاهش قیمت تاسیس شده است!!
چرا مصرف کننده نهایی خود نمی تواند خودرو وارد کند!؟
نظرات شما