تاریخ انتشار: ۱۳:۲۰ - ۱۶ آذر ۱۴۰۱

ماجرای پیام هشدار زلزله در تهران چه بود؟

در پی هک شبکه تلفن همراه پیامی مبنی بر هشدار زلزله به شهروندان مخابره شده است؛ این پیام جعلی است.

ماجرای پیام هشدار زلزله در تهران چه بود؟

رویداد۲۴ شبکه خبر دقایقی پیش در زیرنویس خبرهای روزانه خود نوشت: در پی هک شبکه تلفن همراه پیامی مبنی بر هشدار زلزله به شهروندان مخابره شده است. این پیام جعلی است، از منازل خود خارج نشوید. خبرگزاری‌های دولتی کشور نیز این خبر را تایید کرده‌اند. در همین حال برخی از شهروندان نیز از دریافت این پیامک هشدار خبر داده‌اند. 

در همین حال و درپی ارسال پیامی با موضوع اخطار زلزله برای برخی شهروندان تهرانی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد که چنین پیامی صحت ندارد و شهروندان نگرانی برای وقوع زلزله نداشته باشند.

اطلاعیه مرکز لرزه‌نگاری کشور درباره هشدار زلزله

مرکز لرزه‌نگاری کشور در پیامی اعلام کرد: نظر به اینکه بنابر اطلاع واصله، امروز ١۶ آذر ١۴٠١ پیامی تحت عنوان هشدار زلزله از طریق خطوط موبایلی برای برخی از مشترکین ارسال شده است، مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ضمن تکذیب این پیام اعلام می نماید هیچگونه وضعیت غیرعادی در خصوص وقوع زمین لرزه در هیچ منطقه کشور تا لحظه درج این پیام مشاهده نشده است.

آیا ارسال هشدار جعلی زلزله به خاطر هک تلفن‌های همراه بود؟

حدود ساعت ۱۲:۱۵ امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تعداد قابل توجهی از مردم که گوشی‌های اندرویدی داشتند هشداری مبنی بر وقوع زلزله دریافت کردند و این پیام موجب نگرانی آنها شد و برخی با تصور‌ اینکه واقعاً زلزله ای در کار است به بیرون از منازل خود آمدند.

خبرگزاری تسنیم نوشت: بررسی‌ها تا اینجا حاکی از آن است که نه زلزله واقعیت دارد و نه هکی اتفاق افتاده است.

در گوشی‌های اندرویدی قابلیتی به نام هشدار اضطراری وجود دارد که معمولا فعال است. این قابلیت بر مبنای محل استقرار فرد و همچنان سایتهایی که از آنها داده دریافت میکند، مانند شیک‌الرتس Shake Alerts، هشدارهایی مبنی بر وقوع زلزله ارسال میکند.

در واقع در ماجرای امروز برای آنها که این قابلیت روی گوششیان فعال بوده، برخی احتمالا با سویه هکری اطلاعات سایت‌هایی که گوگل از آنها داده دریافت می‌کند را تغییر داده و سپس باعث صدور هشدار جعلی زلزله شده‌اند.

خبر های مرتبط
برچسب ها: هک گوشی ، زلزله
نظرات شما