تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۰۵ بهمن ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۳ نظر

سرگیجه بورسی/ سهامداران مردد بین فروش یا نگه داشتن سهام

اقتصادنیوز: بازار سهام به دوراهی رسیده و معامله گران نمی‌توانند تشخیص دهند که بورس در یکی دو ماه آینده صعودی خواهد بود یا نزولی.

سرگیجه بورسی/ سهامداران مردد بین فروش یا نگه داشتن سهام

رویداد۲۴ به گزارش اقتصادنیوز، این روز‌ها وضعیت بازار سهام بسیار پیچیده شده است. پیچیده از این جهت که شاخص کل به مقاومتی مستحکم رسیده و شاخص هم وزن به سقف تاریخی خود رسیده، اما هنوز سیگنال‌های قوی مبنی بر اصلاح بازار صادر نشده و از طرفی ترس هم به معامله گران اجازه نمی‌دهد خرید‌های با اطمینانی انجام دهند.

رسیدن بورس تهران به منطقه مقاومتی، برای اصلاح بازار دلیل کافی و قانع کننده‌ای نبوده و معامله گران در انتظار رویت سیگنال‌های جدی‌تر برای فروش سهام خود هستند.

بازار در این جایی که ایستاده، چند روزی است که نه توان بالاتر رفتن دارد نه جسارت پایین آمدن. سهامداران ترس فروش سهام خود را دارند چراکه ممکن است از سود بیشتر محروم شوند، از طرفی نگران پایین رفتن بازار هستند که مبادا همین سودی که کسب کرده اند هم از دستشان برود.

بورس دیروز وضعیت خوبی نداشت و البته باید گفت وضعیتش ترسناک هم نبود. شاخص کل با افتی جزئی همراه شد و شاخص هم وزن رشدی کوچک داشت. به عبارتی نماد‌های بزرگ بازار قرمز بودند و نماد‌های کوچک، اکثرا رشد کردند.

کاهش نگران کننده ارزش معاملات

اما این وضعیت پایدار نخواهد ماند و یا نماد‌های کوچک باید دنباله رو نماد‌های بزرگ شوند، یا اینکه شاخص ساز‌ها باید مسیر نماد‌های کوچک را انتخاب کنند.

در بازار دیروز بدترین اتفاقی که رخ داد، کاهش ۳۰ درصدی ارزش معاملات خرد بود. ارزش معاملات خرد از ۹۲۰۰ میلیارد تومان در روز دوشنبه، به ۶۵۰۰ میلیارد تومان در روز سه شنبه رسید.

این کاهش سنگین در بخش ارزش معاملات برای تمام فعالان بازار سهام اهمیت دارد چراکه یکی از اولین سیگنال‌های نزولی شدن بازار، همین کاهش ارزش معاملات خرد است؛ البته به شرطی که چندین روز ادامه پیدا کند.

قدرت خریداران کم شد

اما در بخش خروج پول، وضعیت سه شنبه نسبت به دوشنبه بهتر بود. دیروز حدود ۱۳۰ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد، در حالی که روز دوشنبه حدود ۳۸۰ میلیارد تومان پول از بازار بیرون رفته بود.

اما در بخش شاخص قدرت خریداران حقیقی وضعیت بدتر از دوشنبه بود. این شاخص دیروز به عدد ۰.۹۸ رسید، در حالی که دوشنبه رقم آن ۱.۰۴ بود.

با توجه به شرایط معاملات روز گذشته و از آنجا که امروز چهارشنبه است و چهارشنبه‌ها معمولا عرضه‌ها افزایش می‌یابد، برای بازار امروز می‌توان بازگشایی منفی نماد‌ها را متصور بود. شرایط تنها درصورتی بهتر خواهد شد که ارزش معاملات رشد داشته باشد.

خبر های مرتبط
برچسب ها: بورس
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
اعتراض
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
1
0
سازمان بورس خانه مردم را خراب کرده / مسئولان مربوطه باید پاسخگو باشند
آشکار و علنی حق وحقوق مردم را در بورس پایمال و ضایح می کنند و متاسفانه هیچ کسی هم پاسخگو و جوابگو نیست و تاکنون هم نبوده است.
کد ملی ۱۵۳۱۴۳۹۹۰۱
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
1
0
من در شهریور ماه سال ۹۸ مبلغ ۳ میلیون ۱۰۰ هزار تومان سود سهام ترجیحی را دریافت کردم ولی متاسفانه امسال در بهمن ماه سال۱۳۹۹ مبلغ یک میلیون ۹۰۰ هزار تومان بوده است چرا؟ کتبی هم به اداره سهام مخابرات ایران اعتراض کردم ولی متاسفانه تاکنون هیچ خبری بررسی و پیگیری و رسیدگی نیست. در خواست رسیدگی دارم کد ملی ۱۵۳۱۴۳۹۹۰۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۵
2
0
سلام ، یکسال سود سهام اخابر بنده شده ۶۰۰هزار ت،امروز از سهام اخابرم ۳میلیون و ۷۵۰ هزار ت دزدیدن .
نظرات شما