تاریخ انتشار: ۱۴:۳۳ - ۳۰ بهمن ۱۴۰۱

عفونت روده‌ای خطرناک که در کشور شایع شده چیست؟

سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از ثبت ۷۱۸۱ مورد ابتلا به یک نوع عفونت روده‌ای در سال جاری در کشور خبر داد.

عفونت روده‌ای خطرناک که در کشور شایع شده چیست؟
رویداد۲۴ شهنام عرشی، سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۷۱۸۱ بیمار مبتلا به اسهال خونی در سال جاری در کشور شناسایی و تحت درمان قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا، سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت افزود: بر اساس اطلاعات ثبت شده در نظام کشوری مراقبت بیماری‌های واگیر، شمار مبتلایان به اسهال خونی در سال جاری حدود ۴۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: اگر چه در سال جاری شاهد روندی افزایشی در مراجعین با شکایت از اسهال خونی به مراکز درمانی بودیم، اما مقایسه روند ابتلا طی چند سال اخیر موید کاهش موارد ابتلا به اسهال خونی نسبت به دوران قبل از همه‌گیری کروناست.

عرشی ادامه داد: بر اساس اطلاعات موجود، حدود ۶۶ درصد موارد ابتلا به اسهال خونی در مناطق شهری و ۳۴ درصد در نقاط روستایی سکونت داشته اند و ۵۴ درصد از موارد ابتلا مردان و مابقی زنان و کودکان بوده است.

بیشتر بخوانید: مسمومیت سریالی دانش‌آموزان در قم؛ چرا دولت، شفاف سازی نمی‌کند؟

وی تصریح کرد: حدود ۳۶ درصد مبتلایان به اسهال خونی در گروه سنی کمتر از ۵ سال و ۱۶ درصد در سنین ۵ تا ۱۰ سال بودند، ۵۱ درصد بیماران با شکایت از این بیماری بستری و سایر موارد به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

سرپرست مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد:رعایت بهداشت دست و شستشوی صحیح دست‌ها به ویژه بعد از اجابت مزاج، قبل از تهیه و صرف غذا، استفاده از توالت بهداشتی و دفع بهداشتی فاضلاب، استفاده از آب آشامیدنی ایمن و بهداشتی، شستشو و ضد عفونی صحیح میوه و سبزیجات از جمله اقدامات اصلی جهت پیشگیری از ابتلا به اسهال خونی است.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: وزارت بهداشت
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان