تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵ - ۰۱ اسفند ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۰ نظر

موضع وزیر کار درباره حقوق و دستمزد کارگران

وزیر کار با بیان اینکه در موضوع بررسی دستمزد اصل بر سه جانبه گرایی است، گفت: بعضا تصور می‌شود آنچه خواست وزیر است باید محقق شود، در حالی که رعایت سه جانبه گرایی باید صورت گیرد البته در عرف بین المللی می‌گویند اصل بر چانه‌زنی طرفین است که باید با هم مذاکره کنند و به یک نتیجه برسند، اما از سوی دیگر قائل به تبعیض بین کارمندان دولت و کارگران نیستیم.

موضع وزیر کار درباره حقوق و دستمزد کارگران
رویداد۲۴ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه حقوق و دستمزد کارگران را شورایی متشکل از نمایندگان کارگر، کارفرما و دولت پیگیری و تعیین می‌کند، گفت: پس از آنکه دیدگاه‌ها و نظرات کارشناسی هر کدام از نمایندگان جریان کارگر و کارفرما و دولت به هم نزدیک شد، در شورای عالی کار درباره دستمزد کارگران تصمیمی می‌گیریم که رضای خداوند رحمان و خلق خدا را در برداشته باشد.

به گزارش ایسنا، سید صولت مرتضوی درباره تعیین دستمزد ۱۴۰۲ کارگران و برگزاری جلسات دستمزد اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ برای حداقل حقوق و دستمزد، چون چندین سال مطالبات باقی مانده بود، این افزایش صورت گرفت. از سوی دیگر تعیین دستمزد از اختیارات وزارت کار یا وزیر کار نیست. هم به اعتبار قوانین داخلی و هم به اعتبار قوانین بین المللی سازمان جهانی کار و اساسا موضوع تعیین حقوق و دستمزد را باید شورایی متشکل از نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت پیگیری کند.

وزیر کار با بیان اینکه در موضوع بررسی دستمزد اصل بر سه جانبه گرایی است، گفت: بعضا تصور می‌شود آنچه خواست وزیر است باید محقق شود، در حالی که رعایت سه جانبه گرایی باید صورت گیرد البته در عرف بین المللی می‌گویند اصل بر چانه‌زنی طرفین است که باید با هم مذاکره کنند و به یک نتیجه برسند، اما از سوی دیگر قائل به تبعیض بین کارمندان دولت و کارگران نیستیم. حتما باید طوری پیش بینی کنیم که حداقل دریافتی کارگران را با حداقل کارمندان دولت به حد تعادل برسانیم.

او ادامه داد: البته کارگران سه بخش هستند؛ یک بخش خصوصی هستند و یک بخش کارگران نهاد‌های عمومی غیر دولتی هستند که خصولتی هستند و یک بخش هم کارگرانی که حقوق بگیر دولتند و بر اساس قانون کار دریافتی دارند. دولت در لایحه بودجه برای آن بخش از کارگرانی که حقوق بگیر دولت هستند، پیش بینی‌هایی کرده است، چون دولت دخل و خرجش باید مشخص شود و متناسب با منابعش مصارف تعریف کند.

وی درباره تشکیل جلسات دستمزد گفت: به همکاران در حوزه روابط کار اعلام کردیم که تشکیل جلسه بدهند و دیدگاه‌ها و نظرات کارشناسی هر کدام از نمایندگان جریان کارگر و کارفرما و دولت را بگیرند و به هم نزدیک کنند و بعد در شورای عالی کار تصمیمی بگیریم که رضای خداوند رحمان و خلق خدا را در برداشته باشد.

اهتمام دولت برای کنترل تورم در سال آینده

وزیر کار در عین حال درباره موضع برخی مقامات کارگری که بار‌ها اعلام کردند جامعه کارگری خواهان افزایش دستمزد نیست به شرط آنکه تورم در کشور مهار شود، گفت: تمام اهتمام دولت این است که در سال آینده تورم را مهار کنیم، اگر این کار اتفاق بیفتد، مردم قدرت خریدشان افزایش می‌یابد. البته بخشی از افزایش تورم ناشی از حذف ارز ترجیحی بود و دولت این تورم را پیش بینی می‌کرد لذا در قالب یارانه بخشی از این یارانه را به صورت جبرانی جبران کرد.

مرتضوی ادامه داد: بخشی از تورم هم تورم انتظاری است. اساسا در کشوری که تراز تجاری‌اش مثبت است، نباید تورم به این شکل داشته باشد. متاسفانه در گذشته اقتصاد کشور را شرطی کردند. اقتصاد وقتی که به اخم و لبخند پیوند بخورد و شرطی شود آسیب‌پذیر است لذا تمام تلاش دولت این است که اقتصاد را از اقتصاد اخم و لبخند نجات دهند و موفق هم بوده است.

کسری منابع ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی صندوق‌ها در سال گذشته

وی متذکر شد: تراز تجاری ما بر اساس گزارش مراکز رسمی مثبت است و مخصوصا که صادرات غیرنفتی ما افزایش یافته و مطلوب‌تر از گذشته شده است. همین صندوق‌هایی که در اختیار ماست، سال۱۴۰۰ حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری منابع داشتند. دولت گذشته برای اینکه یک مقدار کار عمرانی انجام بدهد، شروع به انتشار اوراق خزانه کرد. اصل و فرع اوراق خزانه که انتهای سررسیدشان ۲۸ اسفند ۱۴۰۴ هست و برای اولین بار بودجه جاری کشور در یک سال ۱۱۶ درصد افزایش یافت.

بخشی از جهش تورم به خلق پول برمی‌گردد

او ادامه داد: یعنی سال ۱۴۰۰ نسبت به ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۱۵ درصد فقط جاری کشور افزایش یافت و منابعش را هم نداده بودند و این تراز بین منابع و مصارف پیش بینی نشده بود. حدود ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی پیش‌بینی شده بود، برای کل سال ۱۴۰۰ این مبلغ در ۵ ماهه اول سال همه‌اش هزینه شد. بقیه سال دولت مانده بود و خزانه بدون پول لذا بخشی از جهش تورم به خلق پول برمی گردد.

مرتضوی در پایان اظهار کرد: زمانی که می‌گفتند نام ابربدهکاران را اعلام کنند، دیدیم که در صدرشان صندوق تامین اجتماعی است. این صندوق ۸۸ هزار میلیارد تومان به بانک‌های عامل بدهکار بود. بانک‌های عامل چکار کرده بودند؟ بانک‌ها که منابع نداشتند، خلق پول کرده بودند و وقتی خلق پول می‌شود، اثرتورمی‌اش هشت برابر می‌شود لذا این صدایی که الان می‌شنویم ناشی از سازی است که در گذشته کوک کردند، اما این دولت بنایش این است که بودجه‌ای که می‌دهد تراز و تعادل و توازن داشته باشد. مثبت باشد به سمت منابع نه اینکه همه مصارف افزایش داشته باشد.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: حقوق کارگر ، وزیر کار
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
0
0
جبران ۴۵ درصد معادل تورم ادعایی دولت برای حقوق بازنشستگی که اصلا اسمش را نباید افزایش بگذارند این ۴۵ درصد فقط برای جبران کاهش ارزش ریال نسبت به سال گذشته است .
در سال ۱۴۰۲ تورم از الان با این افزایش نرخ دلار و چاپ پول توسط دولت، تورم کمتر از ۱۰۰درصد امکان تحقق ندارد .
اعتراض جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
0
0
پرداخت معوقات فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر ماه سال 1401 بازنشستگان تامین اجتماعی را با 10 درصد واریز کردند چرا؟
پرداخت معوقات فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر ماه بازنشستگان تامین اجتماعی را باید با 28 درصد واریز می کردند.
اعتراض جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
0
0
بعد از 13 ماه و 6 روز است که متاسفانه هنوز موفق به دریافت وام 100 میلیون تومانی بدون ضامن نشده‌ام و هیچ مسئولی هم در‌این‌باره پاسخگو نیست.
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
0
0
دوشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۱
بازنشستگان متقاضی وام تأمین اجتماعی را سرگردان کرده‌اند

با توجه به اعلام مسئولان تأمین اجتماعی برای دریافت وام بازنشستگان به بانک رفاه کارگران به عنوان بانک عامل پرداخت مستمری‌ام مراجعه کردم که گفتند از این وام خبری نیست و اگر وام دیگری می‌خواهی، باید سپرده‌گذاری کنی تا پس از ۶ ماه اگر شرایط‌اش را داشتی، به تو وام پرداخت شود. بعد با کلی هزینه به شعبه تأمین اجتماعی واقع در جنب بیمارستان این سازمان رفتم که پاسخ دادند باید به کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی مراجعه کنم، که در آنجا هم متوجه شدم سایت پرداخت وام به بازنشستگان مسدود شده است!‌ چرا مسئولان تأمین اجتماعی عده‌ای پیرمرد و پیرزن بازنشسته را برای دریافت وام این قدر معطل می کنند. و قبل از آن که منابع آن را برای تمامی مستمری‌بگیران تأمین‌اجتماعی تامین کنند ، خبرش را اعلام می‌دارند؟

بازنشسته تأمین اجتماعی
بسیاری از بانک‌ها ضمانت بازنشسته‌ها را قبول ندارند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
0
0
دوشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۶

بسیاری از بانک‌ها ضمانت بازنشسته‌ها را قبول ندارند
برخی از بانک‌ها در روز‌هایی خاص اقدام به تشکیل پرونده برای متقاضیان دریافت تسهیلات می‌کنند که این روند قابل قبول نیست.
وزیر امور اقتصاد و دارایی می‌گوید که دریافت تسهیلات تا صد میلیون تومان هیچگونه ضامنی نیاز ندارد، اما بانک‌ها از متقاضیان دریافت وام، سه ضامن با گواهی کسر از حقوق می‌خواهند.
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
0
0
دوشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۰
شرایط پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی بانک تجارت چیست ؟ + جزئیات و این در حالی که بنده بارها به بانک تجارت شهرستان اسلامشهر مراجعه کردم و از پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی خودداری کرده اند چرا؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
0
0
مسئولین بانک ها طی بخشنامه بانک مرکزی پرداخت وام قرض الحسنه ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن را از بهمن ماه سال ۱۴۰۰ تاکنون انجام ندادند چرا؟
بازنشسته تأمین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۱
0
0
بنده در مورد کم پرداخت کردن معوقات ۵ماهه به مسئول تامین اجتماعی شعبه بهارستان، سبزدشت، جاده تهران ساوه اعتراض کرده ام رئیس شعبه به جای بررسی و رسیدگی و عذرخواهی متاسفانه بنده را هم تهدید می کند شرم آور است.
بازنشسته تأمین اجتماعی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۲
0
0
دولت به‌ جای حمایت زیر پای بازنشستگان تامین اجتماعی را خالی می‌کند/ هیچ کمکی به بازنشستگان تامین اجتماعی توسط دولت نمی‌شود
دولت به جای حمایت از بازنشستگان تامین اجتماعی زیر پای آنان را خالی می‌کند
دولت هیچ نوع کمکی به بازنشستگان تامین اجتماعی نمی‌کند.
بازنشستگان تامین اجتماعی در شرایط معیشتی خوبی قرار ندارند و تأمین هزینه‌های زندگی برای آن‌ها بسیار سخت شده است.

شرم آور و تاسف بار است که بیش از ۱۱ ماه از سال ۱۴۰۱ گذاشته است متاسفانه هنوز هم معوقات بازنشستگان تامین اجتماعی به طول کامل واریز نکردند چرا؟

پرداخت معوقات فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر ماه سال ۱۴۰۱ بازنشستگان تامین اجتماعی را با ۱۰ درصد واریز کردند چرا؟
پرداخت معوقات فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر ماه بازنشستگان تامین اجتماعی را باید با ۲۸ درصد واریز می کردند.
اعتراض جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی
اعتراض جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۲
0
0
۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۱۴:۲۷
پرداخت معوقات فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر ماه سال 1401 بازنشستگان تامین اجتماعی را با 10 درصد واریز کردند چرا؟
پرداخت معوقات فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر ماه بازنشستگان تامین اجتماعی را باید با 28 درصد واریز می کردند، نه 10 درصد
اعتراض جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی
نظرات شما