تاریخ انتشار: ۱۰:۳۵ - ۲۳ اسفند ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۵ نظر

مهاجری: جناح تندرو اصولگرا برای توافق ایران و عربستان بشکن می‌زند اما خوشحال نیست

محمد مهاجری نوشت: بخش معتدل جناح اصولگرا از هرگونه تنش‌زدایی در سیاست خارجی استقبال می‌کند، اما بخش تندرو جریان اصولگرا اگرچه (برای توافق ایران و عربستان) جشن می‌گیرد و بشکن می‌زند، پیشینه‌اش نشان می‌دهد، نمی‌تواند خوشحال باشد.

محمد مهاجری
رویداد۲۴ محمد مهاجری در یادداشتی با عنوان «اصولگراها واقعا خوشحالند؟» در روزنامه اعتماد نوشت: توافقنامه ایران و عربستان صرف‌نظر از اینکه چین واسطه آن است و نیز قطع نظر از اینکه چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد، در میان شهروندان عادی و کنشگران سیاسی با استقبال مواجه شد. 

1. از نگاه مردم کوچه و خیابان رابطه دو کشور گرچه مهم است، فقط یک معبر برای رسیدن به منافع بزرگ‌تر است. مگر ایران و عربستان جز در مورد حج، تعاملی با یکدیگر دارند؟ مگر مبادلات و معاملات اقتصادی دارند که داشتن و نداشتن رابطه به آن آسیب بزند؟ پس ناظر عادی حق دارد به جای اینکه به این رابطه و توافق بیندیشد، به نکات مهم‌تری فکر کند؛ مثلا از نگاه او رابطه تهران و ریاض مقدمه ذوب شدن تفکری است که سیاست خارجی را فقط ایدئولوژیک می‌بیند. به‌ علاوه توافق مزبور را به مثابه مقدمه‌ای برای شروع رابطه با دنیا تصویر می‌کند و این یعنی یک اتفاق خوشایند.  خوشایند از این جهت که احساس می‌کند شیشه حصر و تحریم و تک ماندن دارد ترک برمی‌دارد و روزهای خوب احتمالی در پیش است. 

2. کنشگران سیاسی داخلی با همه سلیقه‌ها از این واقعه استقبال کردند. خرسندی اصلاح‌طلبان از آن رو است که ذاتا با چنین رویکردی موافقند و به همین دلیل از برجام دفاع کردند و ارتباط با غرب (و تا حدودی شرق) را کاملا در راستای منافع کشور می‌دانند. این جناح از رقبای خود به خاطر سنگ‌اندازی در مذاکرات هسته‌ای دولت قبلی عصبانی است و از دولت کنونی نیز به خاطر تعلل در به نتیجه رساندن گفت‌وگوها انتقاد دارد. خلاصه اینکه چون فرآیند توافق تهران-ریاض را در چارچوب اندیشه سیاسی‌اش می‌داند با آن همراه است حتی اگر اجرای آن در عهد دولت اصولگرای رییسی برایش دلچسب نباشد. 

3. در سوی دیگر، یعنی جناح اصولگرا، قاعدتا بخش معتدلش از هرگونه تنش‌زدایی در سیاست خارجی استقبال می‌کند، اما بخش تندرو جریان اصولگرا، از جمله حامیان دولت، اگرچه جشن می‌گیرد و بشکن می‌زند و آن را نمره خوبی در کارنامه دولت می‌داند، پیشینه‌اش نشان می‌دهد، نمی‌تواند خوشحال باشد. 


بیشتربخوانید: توافق ایران و عربستان در غیبت وزارت خارجه!/ چرا امیرعبداللهیان از مذاکرات تهران - ریاض کنار گذاشته شد؟


اصولا این جماعت هویت خود را در دعوا و مناقشه و پریدن به این و آن و حمله به سفارت می‌جویند و اگر این خصیصه‌ها را کنار بگذارند، کاملا تهی شوند. معهذا فعلا چاره‌ای جز این ندارند که با فضای عمومی همراه باشند و  حتی اگر آن را أکل میته عندالاضطرار بداند، چون موفقیتی برای تیم وزارت خارجه دولت رییسی محسوب می‌شود، به استقبالش می‌رود.  یک‌سال و نیم از عمر دولت سیزدهم در شرایط سخت تحریم خارجی و ناکارآمدی داخلی سپری شده و به‌رغم شعارهای نچسب، حتی در دل طرفدارانش جای مناسبی ندارد. تبلیغات مبتنی بر دستاوردتراشی هم نتیجه‌ای جز درآوردن لج مردم نداشته. در چنین شرایطی فرصت توافق با عربستان می‌تواند به نقطه عزیمت برای حل مناقشات بین‌المللی تبدیل شود و جریان اصولگرایی و دولت متبوعش را از مخمصه برهاند. 

کاهش قیمت دلار و سکه و برقراری آرامش نسبی در این بازار، حتی اگر مقطعی باشد، پالس هشداردهنده‌ای است که دولت از فرصت پیش‌آمده بهره گیرد. کارآمد کردن و چابک‌سازی دولت در این مقطع از طریق جایگزین کردن وزرای فعلی با افرادی که حتی 20درصد از آنها قوی‌تر باشند، می‌تواند فرصتی طلایی را برای دولت رییسی رقم بزند. 

دولت سیزدهم فقط در صورت بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی است که می‌تواند خرده‌فرمایش‌هایش در حوزه‌های اجتماعی را آسان‌تر به مردم بقبولاند یا دست‌کم واکنش منفی کمتری را برانگیزد. 

جریان اصولگرا و دولت فعلی برای ماندگاری در قدرت به ‌شدت به اتفاق اخیر و پیامدهای مثبت آن نیازمند بود. حال اگر توان حفظ و اداره آن را داشته باشد، می‌تواند به تثبیت و تقویت موقعیت خود در آینده از جمله انتخابات 1404 امید بالایی پیدا کند. این فرصت برای رییسی هم از آن جهت مغتنم است که می‌تواند کاندیداهای اصولگرا در انتخابات بعدی که رویای حذف او و استقرار در پاستور را دارند، سر جای‌شان بنشاند. 

4. سرانجام اینکه استقبال مردم و جریانات سیاسی از توافق اخیر فضا را برای طرح یک پرسش جدی آماده می‌کند؛ پرسش آن است که شیوه‌هایی که در دو، سه دهه گذشته در سیاست خارجی جریان داشته و عمدتا حول محور ایجاد تنفر و فاصله گرفتن از دنیا می‌چرخیده قابل بازنگری، تجدیدنظر و تغییر اساسی نیست؟

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
حمید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۳
3
4
این توافق برای مانایی به منزله تعطیلی سپاه قدس هستش امکان ندارهههههههه
احمپ
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۳
1
0
ای خاک بر سرت احمق دست از پا دراز تر در تمام چرندیاتت اخر تو کی یک ذره عقل پیدا می کنی تو یک نادم و پریشان هستی ولی غرور داری والبته شهامتش را که بگویی غلط کردم
Gaber
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۳
1
0
آقای مهاجری و کسانیکه میگویند دولت باید وزرای فعلی را کنار بگذارد .آیا نمی‌دانید همفکران و کسانیکه با رییسی چهل سال هم سفره بوده اند چه کسانی هستند ؟ توقع داری او معرفت شناسی داشته باشه و شناختن افراد نخبه را بتواند .خیر ایشان در حلقه تفکرات خود افرادی را میبینه که الان وزیر هستند و جزو نخبگان بی کم و کاستند. او اصلا به برنامه و آینده و علوم سیاسی و اقتصادی هیچ آشنایی کمی هم ندارد و نمی‌تواند داشته باشد .چون بقول خودش من منبری و پای منبر بزرگ شدم .شما هستید که ایشان را نمی‌شناسید و توقع معجزه دارید .خیلی بفهمد تتلو هست که از حلقه خودش نیست .خیلی بخواهد تغییر دهد میر سلیم و کریمی قدوسی و عباسی و رایفی پور بهترین هستند .او استبداد انتخاب هم دارد که عمری اینگونه بوده حالا بخواهی چشمانش را سبز و رنگ پوستش را اروپایی وقبا و ابا را بیندازد آیا میشود. او سخت گیرترین انسانیست در رابطه با بازشناسی ولباس نو و پشمینی برازنده .او الان در اوج ترقیات یک و نیم ساله بنا به تعریف اطرافیان بسر می‌بره.شما میخواهی شیعه را سنی و سنی را شیعه کنی؟ نمیشه آقا جان
ناپایداری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۳
1
0
نیش ایشان هم از ره کین است اقتضای جیبشان این است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
0
1
اساسا رادیکال، مصلحت سنج نیست. اگر به مزاقش خوش نیاید ابراز می کند.
نظرات شما
پیشخوان