تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳ - ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۲

پیش بینی قیمت دلار بعد از رمضان

اقتصادنیوز: بررسی‌های آماری به‌عمل آمده از روند بازار ارز در یک ماه نخست سال جدید حاکی از آن است که نرخ دلار غیر‌رسمی با حدود ۶۸/ ۸ درصد رشد، پیشتاز رقابت بازار‌ها بوده است.

پیش بینی قیمت دلار بعد از رمضان

رویداد۲۴ به گزارش اقتصادنیوز، بازار ارز تهران در اولین ماه سال جاری، سه دهه متفاوت را تجربه کرد. دهه‌ی هیجان، دهه‌ی نزول و دهه‌ی ثبات.

قیمت دلار که در روز‌های پایانی اسفند ۱۴۰۱ تحت تاثیر سیگنال‌های سیاسی مثبت از جمله توافق تهران و ریاض و. نزولی شده بود در دهه اول فروردین ماه با وجود تعطیلات نوروزی به صورت هیجانی بالا رفت.

فرصت طلبی دلار از تعطیلات نوروز

آن طور که رسانه‌های خبری اعلام کرده اند؛ با شروع معلاملات نقدی دلار در هفته اول فروردین، اسکناس آمریکایی در تهران به کانال‌های بالاتر سرک کشید. طبق اعلام سایت‌ها هر برگ اسکناس آمریکایی در این دهه تا مرز ۵۵ هزار تومان بالا رفت. قیمتی که با روز‌های پایانی اسفند ۱۴۰۱ تقریبا ۷ تا ۸ کانال بالاتر بود.

برخی از فعالان اقتصادی، افت حجم معاملات و نیمه تعطیل بودن شرایط بازار عاملی در جهت افزایش شدت تاثیر معاملات خرد بر نرخ‌ها دانسته و بر این باور بودند که برخی از رشد قیمت‌های مشاهده شده در معاملات هفته دوم فروردین ماه با شروع معاملات بازار در هفته سوم بهار جبران خواهد شد.

افزایش فشار فروش دلار در دهه دوم فروردین

اما با شروع دهه دوم فروردین، نرخ ارز آمریکایی در تهران نزولی شد. در روز‌های تعطیل ۱۱، ۱۲ و ۱۳ فروردین ورق در معاملات پشت خطی دلار برگشت؛ در روز‌های یاد شده فشار فروش در معاملات پشت خطی زیاد شد و دلار کاهش کانالی را تجربه کرد.

یک بخشنامه جدید در بازار دلار

بعد از سیزده بدر و شروع به کار جدی بازار ارز تهران، بانک مرکزی در یک بخشنامه محدودیت‌های جدید خرید ارز سهمیه‌ای را تشریح کرد. از جمله این محدودیت‌ها می‌توان به عدم ارائه اسکناس توسط کارگزاری‌ها و واریز ارز به حساب‌های ارزی متقاضیان، کاهش سهمیه از ۵ هزار به ۲هزار یورو و همچنین محدودیت ۳۶۵روز برای خرید مجدد اشاره کرد.

کارشناسان اقتصادی بر این‌باور بودند که سیاست مذکور می‌تواند با افزایش سطح ماندگاری ارز در شبکه بانکی تقاضا برای اسکناس را کاهش داده و به کاهش سطح نوسانات بازار منجر شود.

اثر دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان روی قیمت دلار

همچنین در این دهه، دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان پس از ۷ سال قطع رابطه در پکن و امضای یک بیانیه مشترک موجب شد فشار فروش در بازار نقدی بیشتر شود.

ثبات دلار در یک منطقه خاص

در هفته سوم فروردین، قیمت دلار در یک بازه نوسانی ۲ هزار تومانی ۵۰ تا ۵۲ هزار تومان قفل شد. بررسی‌های نشان می‌دهد که نه جناح افزایشی توان کافی برای رشد دلار را داشته و نه در مقابل کاهشی‌ها توانسته بودند نرخ دلار به شکل معناداری پایین بیاورند.

بورس، رقیب بازار دلار شد

عده‌ای از تحلیلگران سیاسی و اقتصادی باور داشتند اخبار مثبت سیاسی موجب شده بود کمتر کسی در موقعیت خرید اسکناس آمریکایی قرار بگیرد. از سوی دیگر رشد شاخص بورس موجب شد سطح توجه‌ها از بازار ارز کمرنگ شود.

بررسی‌های آماری به‌عمل آمده از روند بازار ارز در یک ماه نخست سال جدید حاکی از آن است که نرخ دلار غیر‌رسمی با حدود ۶۸/ ۸ درصد رشد، پیشتاز رقابت بازار‌ها بوده است.

پیش بینی قیمت دلار بعد از رمضان

برخی از بازیگران معتقدند بازار بعد از ماه رمضان نوسانی خواهد بود. این گروه معتقدند بازار ارز همیشه در ماه رمضان کم‌رمق بوده است.

تحلیلگران بر این باورند که رشد قیمت دلار در طول معاملات فروردین ماه با تکیه بر انتظارات افزایشی معامله‌گران رخ داده و پیش‌بینی می‌شود با شروع معاملات در اردیبهشت ماه و پایان یافتن ماه رمضان این انتظارات پر‌رنگ‌تر شود.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت دلار
نظرات شما
نظرسنجی
پیش‌بینی شما از آینده قیمت دلار چیست؟
پیشخوان