تاریخ انتشار: ۱۴:۵۲ - ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۲
محمد مخبر در جلسه با شورای اتحادیه دانشگاه‌های غیردولتی:

نظام آموزش عالی باید همراه با مهارت و مبتنی بر اولویت‌های اساسی کشور باشد

معاون اول رئیس جمهور فعالیت مؤسسات و دانشگاه‌های غیردولتی در نظام آموزش عالی کشور را نماد مردمی سازی و حضور مؤثر بخش خصوصی برشمرد و تأکید کرد: پیشرفت و توسعه همه جانبه کشور در گرو سپردن نظام آموزشی و مهارتی به مردم است.

نظام آموزش عالی باید همراه با مهارت و مبتنی بر اولویت‌های اساسی کشور باشد

رویداد۲۴ محمد مخبر صبح امروز (پنجشنبه) در جلسه با شورای اتحادیه دانشگاه‌های غیردولتی با اشاره به اهمیت یادگیری مهارت و تخصص در کنار آموزش در نظام آموزش عالی کشور تصریح کرد: فارغ التحصیلان مقاطع بالای دانشگاه‌ها بعضا از مهارت و تخصص مورد نیاز برخوردار نیستند که این امر یکی از مشکلات ساختار آموزش عالی کشور است و باید دانشجو منطبق با مهارت‌های مورد نیاز بازار تربیت شود.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه که با حضور دبیر کل، اعضای شورای مرکزی و رؤسای مناطق ده گانه دانشگاه‌های غیردولتی از سراسر کشور و مسئولان مربوطه در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، خاطرنشان کرد: آموزش همراه با مهارت مبتنی بر رفع نیاز‌های اساسی و اولویت‌های کشور حائز اهمیت اساسی است که باید با یک برنامه آینده پژوهی و تشخیص و پیش بینی نیاز‌های آتی، نظام آموزشی و رشته تحصیلی به وجود آید.

وی افزود: ضرورت دارد دانشگاه‌های غیردولتی با توجه به نیاز‌های بومی و محلی مناطق فعالیت خود ارتقای آموزشی و مهارتی خود را به حدی گسترش دهند که مدیران دولتی و بخش خصوصی هر ناحیه، نیازمند فارغ التحصیلان این دانشگاه‌ها باشند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه راه اندازی این مؤسسات و دانشگاه‌ها در راستای حل مشکلات پذیرش دانشجو و ارتقا نظام آموزشی در کشور بود، گفت: به دلیل برخی موانع قانونی و مقررات تاکنون زمینه رشد دانشگاه‌های غیردولتی با توجه به ظرفیت بالای آنان فراهم نشده است.

محمد مخبر بر ضرورت رفع برخی موانع قانونی در راستای اعطای مجوز‌های لازم به دانشگاه‌های غیردولتی برای پذیرش دانشجو و ایجاد رشته‌های تحصیلی متناسب با نیازسنجی علمی این دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: طبق آمار‌های سازمان سنجش ظرفیت علمی و کیفیت آموزش در مؤسسات و دانشگاه‌های غیردولتی از سطح مطلوبی برخوردار است؛ بنابراین باید با همکاری نهاد‌های تصمیم گیرنده علمی در کشور فضای مناسب برای اعطای اختیارات به هیأت علمی این دانشگاه‌ها فراهم شود.

همچنین در این جلسه دبیر کل و برخی از اعضای شورای مراکز اتحادیه دانشگاه‌های غیردولتی با اشاره به فعالیت‌های این مؤسسات و دانشگاه‌ها از جمله ۲۸۲ دانشگاه غیردولتی با ۷ هزار عضو هیأت علمی و ۳۰۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف آموزش عالی به تشریح درخواست ها، مطالبات و مشکلات خود از جمله اصلاح اساسنامه ها، اعطای اختیارات برای جذب هیأت علمی، توجه به فعالیت این دانشگاه‌ها به عنوان بخش خصوصی علمی کشور، تسهیل فعالیت‌های دانش بنیان، اعطای مجوز برای ایجاد رشته‌های تحصیلی متناسب با نیاز آن‌ها و پرداخت مطالبات این موسسات پرداختند که مقرر شد با پیگیری‌های بعدی شرایط برای رفع آن‌ها فراهم شود.

در این جلسه گزارشی نیز از اقدامات و فعالیت‌های وزارت علوم در راستای کمک به مؤسسات و دانشگاه‌های غیردولتی از جمله کمک به جذب هیأت علمی در این دانشگاه ها، رفع موانع قانونی برای انتخاب رؤسای این دانشگاه‌ها و اصلاح اساسنامه با همکاری شورای اتحادیه دانشگاه‌های غیردولتی ارائه شد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: محمد مخبر
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان