تاریخ انتشار: ۱۹:۱۵ - ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲

زمان ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تغییر کرد

اگرچه قرار بود دومین دور ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه 16 اردیبهشت آغاز شود اما حالا مدیر سامانه یکپارچه خودرو خبر داده که زمان ثبت نام دوره دوم یکپارچه تخصیص خورو تغییر کرده و زمان نهایی آن به زودی اعلام می‌شود.

زمان ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه تغییر کرد

رویداد۲۴ اولین مرحله ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه خودرو سال گذشته برگزار و زمان تحویل خودرو‌های ثبت نامی چند روز گذشته مشخص شد. قرار بود شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه دومین مرحله ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه انجام شود که حالا گفته شده که این زمان به تعویق افتاده است.

این خبری است که مهدی تقدسی آن را اعلام کرده، اما هیچ جزئیاتی درباره زمان ثبت نام مرحله دوم خودرو در سامانه یکپارچه اعلام نکرده و گفته زمان نهایی متعاقبا اعلام می‌شود.

او علت این مساله را تعیین تکلیف خودرو‌های ثبت نامی مرحله اول عنوان کرده و گفته: هنوز زمان دقیقی برای ثبت نام در سامانه یکپارچه نمی‌توان اعلام کرد چرا که باید زمان‌بندی تحویل خودرو‌های ثبت‌نامی تعیین تکلیف شوند.

مهدی تقدسی افزود: در حال حاضر بیش از ۲۰۸ هزار نفر از متقاضیان ثبت‌نام کننده در مرحله اول طرح یکپارچه عرضه خودرو که نوبت تحویل خودروی آن‌ها به سال ۱۴۰۳ موکول شد، در مهلت تعیین شده برای تغییر نوع خودرو به سامانه easalcar.ir مراجعه کرده و نسبت به تغییر نوع خودرو برای تغییر اولویت بندی اقدام کردند. بقیه این افراد هم باید تعیین تکلیف شوند.

تقدسی ادامه داد: در این زمان تعیین شده برای ویرایش خودرو، برخی متقاضیان در استعلام گواهینامه مشکل داشتند یا در طرح جوانی جمعیت نمی‌توانستند درخواست خود را ثبت کنند که این مشکل نیز رفع شد و ۷۵۰ نفر حائز شرایط شناخته شدند و توانستند مجدد اطلاعات خود را ویرایش کنند. مدیر سامانه یکپارچه خودرو این را هم گفت: زمان ثبت نام دوره دوم یکپارچه تخصیص خورو ۱۶ اردیبهشت نیست و قطعا اطلاع رسانی خواهد شد.


بیشتر بخوانید: وزارت صمت: افزایش قیمت خودروهای مونتاژی در سامانه یکپارچه قانونی نیست


اعلام سازوکار مرحله دوم پس از مشخص شدن نوبت ویرایشی‌ها

پیرامون تغییر زمان ثبت‌نام مرحله دوم فروش خودرو‌های یکپارچه از ۱۶ اردیبهشت ماه، مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ضمن تاکید بر اینکه تا نوبت تخصیص متقاضیانی که نوع خودرو‌های خود را در مرحله ویرایش تغییر داده‌اند، مشخص نشود و زمانی برای تصمیم‌گیری پیرامون انصراف آن‌ها سپری نشود، هیچ سازوکاری برای مرحله دوم مشخص نیست گفت که افراد تا زمان اعلام رسمی، برای تعریف حساب وکالتی اقدام نکنند.

به دنبال موضوع مطرح شده در برخی سایت‌ها مبنی بر اینکه زمان ثبت‌نام مرحله دوم فروش خودرو‌ها در سامانه یکپارچه تغییر کرده است، مهدی تقدسی در گفتگو با ایسنا، شفاف‌سازی کرد: با توجه به زمان در نظر گرفته شده برای ویرایش نوع خودرو برای متقاضیان با اولویت دریافت سال ۱۴۰۳ که بتوانند پنج اولویت دیگر برای تحویل در سال جاری انتخاب کنند، در حال حاضر نمی‌توان زمان دقیقی را برای آغاز فرایند مرحله دوم اعلام کرد.

مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو‌ها تصریح کرد: ابتدا بایستی نوبت تحویل متقاضیانی که نوع خودروی خود را تغییر دادند، مشخص شود که احتمالا اواسط هفته آینده خواهد بود. ضمن اینکه پس از مشخص شدن اولویت این افراد و اعلام آن، بایستی فرصتی را در نظر گرفت تا متقاضیانی که همچنان تمایل به ادامه فرآیند دریافت خودرو ندارند، بتوانند انصراف دهند. پس از مشخص شدن نوبت‌ها، شاید برخی مشتریان همچنان تمایل نداشته باشند که در آن زمان خودرو دریافت کنند، بنابراین بایستی این اجازه و زمان را در اختیار آن‌ها قرار دهیم انصراف خود را ثبت کنند و بتوانند در مرحله دوم ثبت‌نام کنند.

وی افزود:، چون از ابتدا قرار نبود که این فرصت ویرایش در نظر گرفته شود، این زمانبندی برای مرحله دوم تغییر کرد. اولویت ویرایشی‌ها که مشخص و زمان انصراف برای آن‌هایی که اولویت‌بندی مورد تاییدشان نیست، سپری شود، سپس اطلاع‌رسانی برای مرحله دوم و اعلام زمانبندی آن صورت خواهد گرفت.

تقدسی در پاسخ به اینکه اکنون متقاضیان مرحله دوم برای تعریف حساب وکالتی اقدام کنند یا خیر؟ توصیه کرد: متقاضیان حتما تا زمان اطلاع‌رسانی از سوی وزارت صمت، صبر کنند؛ چرا که فرآیند بایستی به تصویب وزارت صمت برسد و مشخص شود که سازوکار به چه صورت خواهد بود. هنوز ابلاغیه‌ای برای ثبت‌نام مرحله دوم و حتی تعریف حساب وکالتی ارائه نشده است. اشتباه است که اکنون برخی بانک‌ها برای وکالتی کردن حساب مشتریان، اقدام می‌کنند. عملا این اقدام خلاف قانون است؛ چراکه هنوز هیچ بخشنامه‌ای صادر نشده و سازوکار مشخص نیست.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: ثبت نام خودرو
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان