تاریخ انتشار: ۱۹:۰۹ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱۳ نظر

یک بار برای همیشه پاسخ دهید! چرا ایرانی نباید ارزان و باکیفیت زندگی کند؟

چرا باید با هزار ترفند از جمله ایجاد کمبود مصنوعی و تامین قطره چکانی بازار و مخفی شدن پشت شعار تولید ملی و اشتغال، افزایش قیمت شدید ایجاد شده و مردم با هزار ترفند حساب وکالتی و قرعه کشی و تعیین نوبت و سرگردانی در سامانه، وادار به خرید خودرو‌های درجه ۲ و ۳ چینی یا خودرو‌های خجالت آور داخلی به قیمت خودرو‌های روز دنیا شوند و پول به جیب گروه‌های خاص بریزند؟

یک بار برای همیشه پاسخ دهید! چرا ایرانی نباید ارزان و باکیفیت زندگی کند؟

رویداد۲۴ روزنامه اطلاعات در مطلبی با اشاره به گرانی‌ها در کشور نوشت: مگر مردم ما از کشور‌های همسایه چه کم دارند که با این همه امکانات خدادادی نفت وگاز و معدن و کشاورزی و تاریخ و فرهنگ و سرزمین چهار فصل و نیروی انسانی تحصیلکرده باید حسرت امکانات ورفاه و آسایش موجود در آن‌ها را بخورند؟

بخش‌های مهم این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

دولت‌ها یک بار برای همیشه به مردم پاسخ دهند که چرا باید عوارض، مالیات، گمرکی و بخصوص محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های اعمال شده برای واردات خودرو یا لوازم خانگی و کالا‌های رفاهی مانند آن به گونه‌ای باشد که قیمت این کالا‌ها در کشورمان چندین برابرکشور‌های همسایه تمام شود و مردم و بخصوص جوانان حسرت آن‌ها را خورده و دستشان به آن‌ها نرسد؟

حمله تند یک روزنامه به دولت رئیسی: هر کاری خودشان انجام دهند خوب است، دیگران انجام دهند خیانت است. 

چرا باید با هزارترفند از جمله ایجاد کمبود مصنوعی و تامین قطره چکانی بازار ومخفی شدن پشت شعار تولید ملی و اشتغال، دربازار‌هایی مثل خودرو و لوازم خانگی افزایش قیمت‌های شدید و عجیب وغریب ایجادشده وبعد مردم با هزار ترفند حساب وکالتی و قرعه کشی وتعیین نوبت و سرگردانی درسامانه این وآن، وادار به خرید خودرو‌های درجه ۲ و ۳چینی یا خودرو‌های خجالت آور داخلی به قیمت خودرو‌های روز دنیا شوند و پول به جیب گروه‌های خاص بریزند؟

چرا مردم باید ازخرید لوازم خانگی به روز و با کیفیت دنیا وسایرکالا‌های مشابه با قیمت مناسب محروم باشند و مدام ” نه” بشنوند واز آن سو برخی تولید کننده نما‌ها ونور چشمی‌ها با صرف ارز‌های دولتی بدنه را بسازند وموتور وقطعات اصلی درجه ۲ و۳ را از چین واردکرده و با تغییر نام وچند برابرقیمت دنیا به عنوان تولید ملی به مردم قالب کنند و مدام هم از قیمت گذاری دستوری گلایه داشته ومنت بگذارندکه داریم به تولید ملی خدمت می‌کنیم؟


بیشتر بخوانید: روزنامه تعادل: خانواده‌های محروم تحمل فشار بیشتر را ندارند


چرا مردم مدام باید “نه بشنوند و محدودیت و ممنوعیت و محرومیت و گران سازی عمدی را دراین همه سال‌های طولانی تحمل کنند؟ مگر مردم ما از کشور‌های همسایه چه کم دارند که با این همه امکانات خدادادی نفت وگاز و معدن و کشاورزی و تاریخ و فرهنگ و سرزمین چهار فصل و نیروی انسانی تحصیلکرده باید حسرت امکانات ورفاه و آسایش موجود در آن‌ها را بخورند؟

چرا ایرانی نباید ارزان و باکیفیت زندگی کند و اعلی بخورد وبپوشد و سوارشود و تفریح و شادی کند ولذت ببرد؟ چرا این‌ها مخصوص عده‌ای خاص است وبرای آن‌ها همیشه همه چیز هست وبرای مردم عادی همواره شرایط حساس کنونی است وباید تا آینده‌ای نامشخص فقط تحمل کنند؟

مردم حق دارند از وضعیت درآمد ورفاه حداقلی خود وخانواده شان ناراضی وگلایه‌مند باشند و ریشه این نارضایتی را هم باید درنوع نگاه دولترحاکمیت به حقوق اساسی مردم، بخصوص حقوق اقتصادی شان ونگرش پول درآوردن از همه چیز واز آن سو ” نه گفتن” به بیشتر خواسته‌های مشروعی که سطح رفاه و استاندارد زندگی را ارتقا می‌دهد، جستجو کرد.

کاهش تورم و بهبود شرایط اقتصادی مردم دراقتصاد انحصارزده، غیرشفاف، رانتی و دستوری-دولتی ایران فقط و فقط از دولت حاکمیت وتغییر نگاه به حقوق اساسی مردم می‌گذرد.

تا دولت فلسفه و نگاه کلانش را تغییر نداده؛ دست بده اش را بلند ودست بستانش را کوتاه نکند و با ایجاد تحول درساختاربودجه و دیگر منابع درآمدی، اولویت مصرف آن رابه سوی مردم تغییر جهت ندهد، هرقدر هم که منابع درآمدی افزایش یابد، کم است وکمترچیزی نصیب مردم می‌شود و سهم آنان کماکان “پرداخت” و”محدودیت” و”گران سازی” خواهدبود.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: بحران اقتصادی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
Jam
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
1
39
ایرانی اگر ارزان و با کیفیت زندگی کند می شود همان ایرانی زمان شاه که ....بقیه اش را همه می دانند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
0
29
خخخخخ خودت بهتر می دونی! خواجه شیراز ۷۰۰سال پیش هم میدانست روزی که فرمود: یارب مباد که گدا معتبر شود
ور معتبر شود از خدا بی خبر شود
البته این حرف‌ها فقط برای ماخوبه وگرنه آقایان بلدن مردم رو چگونه عادت بدهند و حق دارند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
0
31
برای رسیدن به جواب این سوال کافیه یک بار فیلم مزرعه حیوانات رو ببینی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
0
41
امروز هجدهم خرداد ۱۴۰۲ ،یک بطری ۹۰۰ میلی لیتری شیرکم چرب خریدم ، سی هزار تومان!!!!!! ، باور می کنيد با این پول‌ در سال ۱۳۵۶ ، می شد یک دستگاه خودرو پیکان صفر از کارخانه تحویل گرفت !!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
0
35
از فلاکت مردم پول پارو می کنند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
1
37
نویسنده محترم ، اطلاع ندارند ایران به دست مدیران با شرف و با وجدان و ایرانی و مسلمان اداره نمی شود!
ایران یک کشور نیمه مستعمره است، نگاه به این جنگهای زرگری نکنید، فقط به یک سوال پاسخ دهید؟ میلیاردها دلار پولی که هر سال گفته می شود گم شده یا اختلاس شده کجا می رود؟ تبریز؟ رشت؟ شیراز؟ کرمانشاه؟ زاهدان؟ تهران؟ ...
نه! سر از پاریس ، لندن، ونکوور، سنپطرزبورگ، مسکو، کالیفرنیا، نیویورک ، برلین و ..در می آورد. بخش عمده ای از این پولها در توسعه کشورهای غربی مصرف می شود و بخش کوچکی هم به این نوکرها می دهند تا در فلان جزیره و یا نواحی اطراف شهرهای اروپایی و آمریکایی ویلایی داشته باشند ...
این داستان ایران معاصر است..
بهروز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
0
35
حرف دل مردم رو زدی ولی کو گوش شنوا؟!!
آذربایجانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
3
36
من چرای این سوالات رو بصورت عامیانه بهتون میگم چرچیل گفته بود اگه میخوای به ایرانی حکومت بکنی اونها رو گرسنه نگه دار و اگه میخوای به اعراب حکومت کنی سیر نگه دار خیلی از مسئولان از زمان شاه درس عبرت گرفتند که نباید ایرانی رو وارد تمدن بزرگ کرد بلکه وارد صف مرغ و برنج هندی بکنی تا سرش به این امور گرم باشه و با لقمه نانی امرار معاش بکنه تا بالاییها خوب و بدون درد سر بخورند یک دلیل دیگشم اینه چرا مردم بخورن کندن هزار تومن از مردم و خوردن اونهم غنیمته
پاسخ ها
فروزان
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۹
کاملا واضح و دقیق
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
0
31
فقط خدا به دادمون برسه با این حرمله ها
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
0
29
نصفش تقصیر خودمونه که از شعورمون همیشه فقط به نفع خودمون استفاده میکنیم نصفشم که معلومه تقصیر کیه ...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
0
38
چون حاکمیت نمی‌خواهد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۸
4
36
چرا ایرانی نباید ارزان و باکیفیت زندگی کند؟

برای اینکه وقایع سال‌های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ را دوباره تکرار خواهد کرد !
نظرات شما
پیشخوان