تاریخ انتشار: ۱۴:۳۹ - ۱۱ تير ۱۴۰۲
بازدید معاون اول رئیس جمهور از بازار کفش بازار بزرگ تهران؛

محمد مخبر: با همکاری دولت کارگاه‌های تولیدی کفش دست دوز به شهرک‌های صنعتی منتقل می‌شوند

معاون اول رئیس جمهور صبح امروز (شنبه) با حضور دو ساعته در بازار کفش بازار بزرگ تهران وگفت و گوی صمیمی با کسبه و تولیدکنندگان و با توضیحات مسئولان مربوطه و بازاریان از مشکلات و خواسته‌های آن‌ها مطلع شد و بر ضرورت رفع موانع تولیدات داخلی صنعت کفش کشور برای تامین بازار‌های بین المللی و رسیدن به جایگاه ممتاز در منطقه تاکید کرد.

محمد مخبر: با همکاری دولت کارگاه‌های تولیدی کفش دست دوز به شهرک‌های صنعتی منتقل می‌شوند

 رویداد۲۴ محمد مخبر همچنین در بازدید از یکی از پاساژ‌های این بازار در جریان روند اطفای حریق و اقدامات ایمن سازی برای عملیات آواربرداری قرار گرفت و دستورات لازم را برای رسیدگی به وضعیت کسبه و تولیدکنندگان و تسریع در بازسازی این پاساژ صادر کرد.

معاون اول رئیس جمهور پس از بازدید از این بازار و گفتگوی صمیمی با کسبه و تولیدکنندگان کفش دست دوز در بازار بزرگ تهران در نشست صمیمی با اهالی صنعت کفش دست دوز و همچنین خسارت دیدگان حادثه حریق، تاکید کرد بازار همواره پایگاه اصلی دینداری، پشتوانه انقلاب اسلامی و خدمت به مردم بوده است و نقشی اساسی در اقتصاد، مسائل اجتماعی و فرهنگی دارد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: نحوه زندگی بازاریان و تعاملات اقتصادی در بازار از سال‌ها و نسل‌های گذشته الگوی جامعه ایرانی بوده، بنابراین دولت وظیفه خود می‌داند در مواقع سختی و همچنین برای رونق تولید و تجارت به بازاریان کمک کند.

وی با اشاره به حادثه آتش سوزی در بخشی از این بازار تاکید کرد: پس از بررسی میدانی از حجم خسارات وارده و گزارش‌های ایمن سازی برای آوار برداری باید مجوز بازسازی با همکاری دستگاه‌های ذیربط و مالک این پاساژ صادرشود تا کسبه و تولید کنندگان هر چه سریعتر به چرخه تولید بازگردند.

محمد مخبر همچنین دستور داد تا با برگزاری یک جلسه با حضور سازمان‌های ذیربط از جمله شهرداری، آتش نشانی، بانک مرکزی، وزارتخانه‌های صمت و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین مالک پاساژ اقدامات لازم برای بازسازی و همچنین ارائه تسهیلات برای جبران خسارت به حادثه دیدگان هر چه سریعتر انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه صنعت کفش دست دوز با مهارت و همچنین تولید با کیفیت کفش در داخل توانسته کمک بزرگی به اشتغال زایی داشته باشد، تصریح کرد: صنعت کفش ایران با پیشینه و قدمت خود توانسته است علیرغم تحریم‌های ظالمانه سهم بسزایی در رونق تولید و ایجاد اشتغال داشته باشد بنابراین دولت با هماهنگی و همکاری بانک مرکزی و وزارت صمت تمام توان خود را برای تامین مالی و ارائه تسهیلات به تولید کنندگان خرد صنعت کفش دست دوز به کار می‌گیرد تا این بخش مهم اقتصادی کشور بتواند با انتقال کارگاه‌ها و تولیدات خود به شهرک‌های صنعتی، به توسعه صادرات این صنعت مهم بیش از گذشته کمک کند.

محمد مخبر پس از شنیدن مشکلات و موانع فعالان صنعت کفش برای انتقال این صنف به شهرک‌های صنعتی ادامه داد: تفاهم نامه منعقد شده بین اتحادیه صنعت کفش دست دوز با شهرک‌های صنعتی باید هر چه سریعتر اجرایی شود که در این زمینه هماهنگی لازم با بانک مرکزی برای ارایه تسهیلات و وزارت صمت برای تامین مواد اولیه این بخش مهم اقتصادی کشور به سرعت پیگیری می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد که منطقه بازار بزرگ تهران نیازمند احداث و ساخت ایستگاه‌های آتش نشانی و پایگاه نیروی انتظامی است که برنامه ریزی و اقدامات در این راستا در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: در بازار بزرگ تهران به لحاظ رعایت نکات ایمنی و امکانات لازم در زمان وقوع حوادث وضعیت مناسبی وجود ندارد که با برگزاری جلسه‌ای با حضور مسئولین ذیربط، ظرف چند روز آینده در خصوص حادثه آتش سوزی انبار چسب و ایمن سازی منطقه بازار تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود.

محمد مخبر با اشاره به ظرفیت تولید۲۸۰ میلیون جفت کفش در کشور خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته این میزان به ۲۰۰ میلیون جفت کاهش یافته که باید به سرعت کاستی‌ها در این بخش جبران شود چراکه تولید و صادرات کفش همیشه جزو مزیت‌های کشور بوده و باید کمک کنیم تا صادرات این صنعت باردیگر رونق یابد.

وی تصریح کرد: در بازدید از صنف صنعت کفش دست دوز، هنر دست جوانان مشهود بود که کیفیت بالای تولیدات آنان قابل قیاس با مشابه خارجی نیست و اگر این تولیدکنندگان به شهرک‌های صنعتی منتقل شوند انتظار می‌رود با افزایش سرعت و میزان تولید، صنعت کفش ایران بار دیگر جایگاه خود را در منطقه بازیابد و این امکان در کشور وجود دارد به رقم تولید ۵۰۰ میلیون جفت کفش دست یابیم.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: برای حل مشکل سرمایه در گردش کارگاه‌های بسیار کوچک و تخصیص ارز و واردات مواد اولیه تصمیم گیری و اقدامات انجام می‌شود.

در این نشست صمیمی گزارشی از جریان عملیات اطفای حریق و ایمن سازی برای ادامه عملیات آوار برداری برای حادثه آتش سوزی بخشی از این بازار ارائه و تاکید شد با تسهیل اعطای مجوز بازسازی و همکاری از سوی نهاد‌های ذیربط، کاسبان و تولید کنندگان این پاساژ در کوتاه‌ترین زمان ممکن فعالیت صنفی و کسب و کار خود را پس از بازسازی و رعایت تمام نکات ایمنی آغاز خواهند کرد.

رئیس اتحادیه صنف کفاشان دست دوز تهران نیز با اشاره به اینکه صنعت کفش جزو پنج رشته اشتغال زا با ظرفیت اشتغال زایی ۵۰۰ هزار نفر در سراسر کشور است، ادامه داد: فعالان صنعت کفش دست دوز در بازار بزرگ تهران نیازمند محیط ایمن و امنیت شغلی با نگاه ویژه دولت هستند و امیدواریم با مساعدت‌ها و تلاش‌های دولت در انتقال بخش مهمی از تولید کنندگان صنعت کفش دست دوز به شهرک‌های صنعتی هر چه سریعتر بازار‌های صادراتی منطقه را در دست بگیریم.

رسول شجری همچنین به مشکلات و موانع اجرای تفاهم نامه اتحادیه صنعت کفش دست دوز با شهرک‌های صنعتی اشاره و تصریح کرد: متاسفانه به دلیل برخی از مسائل مالی این تفاهم نامه به مرحله اجرا نرسیده است که در صورت تامین نقدینگی برای راه اندازی و تامین مواد اولیه برای تولید کنندگان می‌توان تولید کنندگان خرد کفش دست دوز را به شهرک‌های صنعتی انتقال داد تا بار دیگر شاهد احیای این صنعت و تبدیل به قدرت اول منطقه باشیم.

برچسب ها: محمد مخبر
نظرات شما