تاریخ انتشار: ۱۴:۰۵ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۲ نظر

حواشی تاخیر در ترخیص محموله گوشت برزیلی؛ گوشت‌ها عازم کارخانجات سوسیس و کالباس شد؟

در حالی که سازمان دامپزشکی علت عدم ترخیص محموله گوشت در بندر شهید رجایی را به تشریفات گمرکی مرتبط دانسته بود، طبق اعلام گمرک بعد از صدور مجوز دامپزشکی محموله مذکور ترخیص شده است.

حواشی تاخیر در ترخیص محموله گوشت برزیلی؛ گوشت‌ها عازم کارخانجات سوسیس و کالباس شد؟
رویداد۲۴ ترخیص با تاخیر یک ساله محموله گوشت برزیلی که ظاهرا عازم کارخانجات سوسیس و کالباس شده حواشی را در مورد واقعیت ماجرا در پی داشته است.

به گزارش تسنیم، گفتنی است، محموله مذکور پس از معطلی ۱۱ ماهه از زمان تخلیه تا صدور قبض انبار نهایتا در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ به گمرک اظهار و پس از ۲۰ روز معطلی جهت دریافت اجازه ترخیص از دامپزشکی نهایتا در تاریخ ۱۴۰۱/۱۲/۱ از سوی سازمان دامپزشکی کشور نمونه برداری شد.

سازمان دامپزشکی طی بیانیه‌ای اعلام کرده، ️با توجه به مشکلاتی که شرکت واردکننده به دلایل شرایط تحریم در تکمیل مدارک بازرگانی خود داشت، موفق نشده بود طی فرآیند قانونی و عرفی، داده‌های مورد نیاز کالا را به گمرک اظهار کند. فرآیند تکمیل این مدارک تا حدود سه ماه پیش طول کشید. این روند باعث شده بود که محموله گوشت شامل تاخیر یا دموراژ در گمرک شهید رجایی هرمزگان شود.

با توجه به پیگیری شرکت واردکننده به‌عنوان یکی از شرکت‌های باسابقه و خوشنام در واردات گوشت، با پیگیری ما و همکاری دستگاه قضایی (کسب اجازه از دادستانی استان هرمزگان)، ترتیبی اتخاذ کردیم که این محموله با وزنی بالای ۱۰۰ تن، برای مصرف در کارخانه‌های فرآورده‌های گوشتی ترخیص شده و این سرمایه ملی دور ریخته نشود.

سخنگوی دامپزشکی: مشکلات واردکننده با گمرک، عامل معطلی محموله بود

از سوی دیگر سخنگوی سازمان دامپزشکی گفته بود، بعد از یکسال و به دلیل مشکلاتی که شرکت واردکننده با گمرک داشت بالاخره دستور ترخیص آن‌ها داده شد. سازمان دامپزشکی نیز مجدد هفته گذشته نمونه برداری و آزمایش‌های لازم را انجام داد و بنابراین می‌توان گفت هیچ مشکلی وجود ندارد و گوشت‌ها سالم هستند.

گمرک: تعلل در خروج کالا، مربوط به تعلل در صدور مجوز دامپزشکی بود

از سوی دیگر بر اساس اعلام گمرک ایران، دلیل عدم ترخیص محموله ۱۱۰ تنی گوشت، معطلی ۱۱ ماهه صاحب کالا در صدور مجوز دامپزشکی در چند ماه گذشته بود. در واقع در تاریخ ۱۴۰۲/۴/۲۵ پس از ورود دادستانی به این موضوع، سازمان دامپزشکی اجازه ورود این محموله را تایید کرد و اجازه ترخیص داده شد.

بر این اساس در حالی که سازمان دامپزشکی علت عدم ترخیص محموله گوشت در بندر شهید رجایی را به تشریفات گمرکی مرتبط دانسته بود، طبق اعلام گمرک و مستندات موجود که تصویر ان در بالا قابل مشاهده است، بعد از صدور مجوز دامپزشکی محموله مذکور ترخیص شده، یعنی مشکل اصلی عدم ترخیص مربوط به عدم صدور مجوز دامپزشکی بوده است.

لازم به ذکر است، بعد از مطرح شدن این حواشی و اظهارات متناقض گمرک ایران طی بیانه‌ای به موضوع واکنش نشان داده و تاکید کرده، در خصوص انتشار و نقل هر گونه مطلب خلاف واقع، علاوه بر شفاف سازی موضوع با ارائه مستندات لازم، حق خود را برای پیگیری و اقدام قانونی از طریق مراجع ذیصلاح محفوظ می‌دارد.

منبع: تسنیم
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: واردات گوشت
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
بهزاد
|
Austria
|
۱۵:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۲
0
0
گوشتی که یکسال در گمرک مانده آیا قابل استفاده هست؟!
رضا ثقفی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۲
0
0
اخ جون سوسیس من دوس دارم
نظرات شما