تاریخ انتشار: ۱۳:۲۸ - ۱۸ مرداد ۱۴۰۲

دلار تا پایان تابستان به چند می‌رسد؟

قیمت دلار امروز هم مانند چند روز گذشته در محدوده ۴۹ هزار تومان در نوسان بود و تغییرات محدودی داشت. آیا روند الاکلنگی قیمت دلار ادامه‌دار است؟

دلار تا پایان تابستان به چند می‌رسد؟

رویداد۲۴ به گزارش تجارت‌نیوز، بازار دلار امروز کار خود را با دلار ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان آغاز کرد و در یک ساعت ابتدایی بازار حدود ۱۵۰ تومان افزایش قیمت را ثبت کرد. پیش از این تحلیلگران اقتصادی گفته بودند که اگر دلار به مرز زیر ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان برسد، می‌تواند وارد کانال ۴۸ هزار تومان شود. اما دلار در این مرز مهم مقاومت کرد و قیمت دلار کمی بالا رفت.

آنچه در بازار ارز این روز‌ها رخ می‌دهد نبرد بازار و بازارساز است. در حالی که بازار در تلاش است که به مسیر افزایشی خود ادامه بدهد، بازارساز تلاش می‌کند که با خبردرمانی و یا تزریق ارز مانع رشد قیمت دلار شود و دلار را در محدوده کنونی نگه دارد. اقدامی که در دو ماه گذشته تاکنون جواب داده و به دولت کمک کرده که قیمت دلار را در محدوده زیر ۵۰ هزار تومان حفظ کند. اما سوالی که وجود دارد این است که دولت تا چه زمان می‌تواند قیمت دلار را دستکاری کند و مانع رشد قیمت‌ها شود.

پیش بینی قیمت دلار تا پایان تابستان

علی طباطبایی، کارشناس بازار مالی می‌گوید: «اگر تکلیف مذاکرات مشخص شود شاید تقاضای عمومی به سمت خرید دلار یا عدم تمایل به خرید دلار برود. اما اگر تکلیف مذاکرات مشخص نشود تا مهر و نهایتا آبان بازارساز می‌تواند قیمت دلار را در محدوده فعلی ثابت نگه دارد.»

این کارشناس مالی درباره روند قیمت دلار تا پایان تابستان گفت: «با توجه به تصمیمات اخیر بانک مرکزی، در کوتاه‌مدت افزایش قیمت دلار را پیش‌بینی نمی‌کنم. هر چند کاهش شدید قیمت دلار را نیز نخواهیم داشت. به نظر می‌رسد محدوده قیمتی فعلی برای این اسکناس پایدار باشد.» به عبارتی بر اساس پیش بینی این کارشناس و دیگر کارشناسان اقتصادی، قیمت دلار احتمالا تا پایان تابستان در محدوده ۴۹ هزار تومان بماند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع تورم و افزایش تقاضا برای واردات در نیمه دوم سال جاری خاطرنشان کرد: «ممکن است در صورت توافق قیمت دلار زمان بیشتری رِنج باشد. اما در هر صورت روند قیمت دلار با توجه به مولفه‌های اقتصادی موجود صعودی است و این اسکناس در کانال‌های قیمتی بالاتری تا پایان سال‌جاری قرار می‌گیرد.»

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت دلار
نظرات شما