تاریخ انتشار: ۱۸:۱۵ - ۲۹ مرداد ۱۴۰۲

پیش‌بینی قیمت دلار ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

قیمت دلار در بازار ارز در پله‌های پایانی کانال ۴۸ هزار تومان و حتی گاه در محدوده ۴۹ هزار تومانی قرار دارد، اما فروشنده در بازار کم است. اخبار مربوط به دیدار وزیر امور خارجه ایران با ولیعهد عربستان نیز همچنان در صدر موضوعات اثرگذار بر بازار ارز قرار دارد.

پیش‌بینی قیمت دلار ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

رویداد۲۴ امروز قیمت دلار همانند روز گذشته در محدوده قیمتی ۴۸ هزار و ۹۰۰ تا ۴۹ هزار تومانی نوسان داشت. بازار ارز از روزهای پایانی هفته پیش تا به امروز مهمترین سیگنالی که به خود دیده موضوع دیدار وزیر امور خارجه ایران با عربستان است.

بررسی خبرنگار تجارت‌نیوز از بازار ارز حکایت از رشد تقاضا و تعداد کم معامله‌گرانی که حاضر به فروش دلارهایشان هستند دارد. ترس از برگشت شارپی قیمت دلار به کانال‌های بالاتر مانعی شده تا صاحبان دلار اقدام به فروش کنند. بازیگران بازار ارز با اشاره به اینکه دلار در بازار کم است، می‌گویند حال و هوای بازار با دیروز هیچ فرقی نکرده به جز اینکه بسیاری از متقاضیان بازار نگران افزایش شارپی قیمت دلار هستند.

به اعتقاد معامله‌گران این بازار قیمت‌ دلار نهایتا تا محدوده ۴۷ هزار تومانی پایین می‌آید و در ادامه در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت. کارشناسان اقتصادی همواره معتقدند ارزش ذاتی قیمت دلار محدوده ۵۰ تا ۵۲ هزار تومانی است.

حبس قیمت دلار در سردرگمی بازار

علی صادقین، کارشناس اقتصادی با اشاره به حبس قیمت دلار در محدوده‌ای مشخص به تجارت‌نیوز گفت: «با توجه به نوسانات محدود قیمت دلار در ماه‌های گذشته بازار ارز همچنان سردرگم است و در انتظار راستی‌آزمایی موضوعات سیاسی است.»

وی با بیان اینکه بازار در حالت انتظاری قرار داد خاطرنشان کرد: «در روند کوتاه‌مدت با توجه به شرایط سیاسی و تردید معامله‌گران نسبت به مبادله، قیمت دلار می‌تواند بین ۴۸ تا ۵۲ هزار تومان نوسان داشته باشد.»

این کارشناس اقتصادی به پارامترهای تاثیرگذار بر روند قیمت این اسکناس در بلندمدت اشاره کرد و گفت: «رشد نقدینگی، نرخ تورم، فروش نفت، تراز تجاری و رشد اقتصادی عواملی است که از نظر بنیادی منجر به رشد قیمت این اسکناس خواهد شد. گفتنی است برخی از این موارد عملا از ماه‌ها قبل شکل گرفته‌ است.»


بیشتر بخوانید: هشدار به فروشندگان دلار؛ قیمت تا پایان سال به ۷۳ هزار تومان می‌رسد


دلایل بنیادی رشد دلار

وی ابراز کرد: «فعلا رشد نقدینگی در سطوح بالایی قرار دارد. کسری بودجه و ناترازی بانک‌ها دلیل عمده این حجم از خلق پول هستند. با توجه به نرخ تورمی که تقریبا به صورت نقطه به نقطه به بالای ۵۰ درصد رسیده بر اساس قاعده برابری قدرت خرید می‌تواند منجر به افزایش قیمت دلار شود.»

این کارشناس اقتصادی در تشریح دلایل بنیادی تاثیرگذار بر قیمت دلار نیز گفت: «افزایش سرعت گردش پول و سیگنال دقیق‌تر افزایش نسبت پول به شبه پول و خروج پول از حساب‌های مدت‌دار که به مرز ۲۴ درصد رسیده از جمله دلایل بنیادی افزایش قیمت دلار است.»

در روز جاری بازارهای همسایه همانند قیمت دلار در تهران تغییر قیمتی محسوسی نداشتند. دلار هرات با قیمت ۴۸ هزار و ۷۰۰ تومانی معامله شد و کاهش ۲۰ تومانی داشت. امروز قیمت دلار سلیمانیه با قیمت ۴۸ هزار و ۲۳۰ تومان معامله شد. درهم امارات نیز با همان قیمت روز قبل و با رقم ۱۳ هزار و ۴۸۰ تومان معامله شد.

منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت دلار
نظرات شما