تاریخ انتشار: ۱۰:۳۱ - ۰۷ مهر ۱۴۰۲

مشخصات پهپاد شاهد ۱۴۹

در این مطلب به بررسی مشخصات فنی پهپاد شاهد-۱۴۹ (غزه) خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی پهپاد شاهد-۱۴۹ (غزه)

رویداد۲۴ حسین فلاحی: به مناسبت پیروزی مقاومت فلسطین در برابر رژیم اسرائیل در جنگ 11 روزه غزه در سال 2021، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از پهپاد جدید شناسایی جنگی فوق سنگین و پهن پیکر خود با نام «غزه» (شاهد) رونمایی کرد. پهپاد شاهد-149 یا غزه یکی از پیشرفته ترین و بزرگ ترین پهپادهای ایرانی است که تاکنون توسط نیروهای مسلح ایران ساخته شده است و مشخصات و تجهیزات به کار رفته در آن نشان از پیشرفت چشمگیر ایران در افزایش توان تولیدی پهپادهایی از این دست دارد.

پهپاد شاهد-149 یک پهپاد جنگی شناسایی با قابلیت حمل 13 بمب، 500 کیلوگرم تجهیزات و همچنین پرواز 35 ساعته تا شعاع 2000 کیلومتر و توانایی انجام یک تنوع عملیات رزمی و اطلاعاتی و ارتقاء توان نظامی ایران است.

با توجه به تصاویر منتشر شده به نظر می رسد متخصصان ایرانی با استفاده از تجربیات و مطالعات گذشته بر روی پهپادهای تسخیر شده آمریکایی موفق به ساخت چنین پهپادی شده اند. پهپاد شاهد-149 (غزه) با طول بال 21 متر و طول 11 متر دارای سرعتی در حدود 350 کیلومتر در ساعت و حداکثر وزن برخاست آن 3100 کیلوگرم است و قادر است محموله ای با وزن حداقل 500 کیلوگرم حمل کرده و تا ارتفاع حدود 35000 فوت پرواز کند.

 با توجه به ابعاد بزرگ و وزن زیاد این پهپاد از موتور توربوپراپ استفاده شده است. این اولین بار است که از یک موتور توربوپراپ با این قدرت بر روی پهپاد ایرانی استفاده می شود. هنوز اطلاعات دقیقی از قدرت این موتور منتشر نشده است اما با توجه به تصاویر منتشر شده و اطلاعات کلی این پهپاد، به نظر می رسد پهپاد شاهد-149 از یک موتور توربوپراپ با قدرتی نزدیک به 650 اسب بخار بهره می برد.

پهپاد شاهد-۱۴۹ (غزه)

نکته قابل توجه دیگر در این پهپاد، استفاده از سیستم الکترواپتیکی پیشرفته تری نسبت به پهپادهای قبلی این سیستم که به نظر می رسد یکی از پیشرفته ترین سیستم های الکترواپتیکی ایرانی باشد. علاوه بر این این پهپاد دارای دوربین دید در روز با قدرت زوم حداقل 100 تا 120 برابری، دارای سیستم حسگر مادون قرمز، نامگذاری لیزر و روشنایی لیزری نیز می باشد.  یکی از نکات قابل توجه این سیستم استفاده از لنز کاتادیوپتری است که قابلیت بزرگنمایی را چندین برابر می کند و این اولین بار است که در پهپادهای ایرانی استفاده می شود.


برای مطالعه بیشتر در این زمینه:

مشخصات فنی پهپاد شاهد ۱۷۱

بهترین پهپاد‌های انتحاری جهان

مشخصات فنی پهپاد ایرانی مهاجر ۱۰


امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در خصوص توان تسلیحاتی پهپاد غزه اظهار داشت: «این پهپاد قابلیت حمل 13 بمب را دارد.»

در تصاویر منتشر شده دستگاهی مشابه سیستم بمب دوار مورد استفاده در بمب افکن ها دیده می شود. با توجه به فضای زیر بدنه هواپیمای بدون سرنشین، به نظر می رسد پهپادهای غزه از یک بمب پرتاب روتاری در زیر بدنه خود استفاده می کنند که می تواند حداکثر پنج بمب را حمل کند. اگر این موضوع صحت داشته باشد، این اولین پهپاد ایرانی است که از این مکانیسم استفاده می کند. با توجه به این بهبود، 5 بمب در داخل محفظه بمب و 8 بمب در زیر بال ها نصب می شود و در مجموع این پهپاد قابلیت حمل 13 بمب را دارد.

مشخصات فنی پهپاد شاهد-۱۴۹ (غزه)

موشک های ایرانی سدید  تا وزن 34 کیلوگرم که 13 تای آن تا 442 کیلوگرم وزن دارند، می توانند یکی از انواع موشک های قابل استفاده در پهپاد رزمی شناسایی غزه باشند.

مشخصات کلی پهپاد شاهد-149 (غزه):

طول: 11 متر
طول بالها: 21 متر
ارتفاع: 3.8 متر
برد: 2000 کیلومتر
سقف خدمات: 35000 فوت (10668 متر)
استقامت: 35 ساعت
نیروگاه: Turboprop ~ 650 shp
سرعت: 350 کیلومتر بر ساعت
وزن ناخالص: 3100 کیلوگرم
تسلیحات: تا 13 موشک
مبدا: ایران

مشخصات فنی پهپاد شاهد-۱۴۹ (غزه)

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: اخبار تکنولوژی
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان